2448/500Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 27". Et par lænestole af eg. Sæde og ryg med sjeneflet. Udført hos Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2448/501Lyngby
Evald Nielsen: Papirkniv af sterlingsølv, skaftets øverste del med kugledekor i relief. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt 72 g. L. 21,2.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/502Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/503Aarhus
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af eg, betrukket med gråt uld. AP-Stolen.
Vurdering :
60.000–70.000 DKK Næste bud:
2448/504Lyngby
Harald Nielsen: Et par lave lysestager af sterlingsølv med profileret stamme og fodstykke. H. 5,7. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/505Lyngby
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 75. Olie på lærred. 65 x 92.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/506Aarhus
Niels Koefoed: Ellipseformet gateleg bord af eg. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik. H. 73. L. 72/195. B. 130.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/507Lyngby
Harald Nielsen: Et par lave lysestager af sterlingsølv med profileret stamme og fodstykke. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/508Lyngby
Erik Hoppe: Motiv fra Søndermarken. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 68 x 83.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/509Aarhus
Preben Fjederholt: "Parklandskab", 1994. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2448/510Lyngby
Georg Jensen: "Magnolia" og dessin 21. Middagskniv, middagsgaffel, sukkerske samt strøske af sterlingsølv. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/511Lyngby
Arne Bang, Vibeke Alfelt, Gudmund Olsen, m.fl.: En samling på 12 sæt juleskeer og gafler af forgyldt sterlingsølv med emaljedekor. (24)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/512Aarhus
Eugène de Sala: Kunstnerens selvportræt. Sign. de Sala. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/513Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Cocktailsæt af sterlingsølv betsående af fem dele. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/514Lyngby
Bjørn Wiinblad: Balletdanser. Sign. Bjørn Wiinblad. Akvarel, oliekridt og sortkridt på papir. Bladstørrelse 96 x 66.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/515Aarhus
Ubekendt kunstner: Skulptur af stentøj i form af rytter til hest, delvist dekoreret med okseblodsglasur. Sign. B&G. H. 45. L. 57.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/516Lyngby
Gundorph Albertus, Georg Jensen: "Kaktus" og "Kugle". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944, 1945-1951 og efter 1945. (102)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/517Lyngby
Anders Moseholm: Komposition, 2003. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 170 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/518Aarhus
Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand: "LC 3". Et par lænestole af stål med hvidt skind. Cassina. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/519Lyngby
Georg Jensen: Kasserolle af sterlingsølv med hamret overflade, øverste kant med perlebort. Stjerthank af udskåret ibenholt. L. 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/520Lyngby
Per Kirkeby: Komposition. Sign. Per Kirkeby, 18-5-88. Tusch og akvarel. Lysmål 23 x 27.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/521Aarhus
Mogens Voltelen: "Københavnerstolen II". Lænestol af patineret eg. Udført hos snedkermester Niels Vodder.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2448/522Lyngby
Henning Koppel: Cirkulær skål af sterlingsølv med glat korpus. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 1045 A. Vægt 592 g. H. 8,4. Diam. 19,6.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/523Lyngby
Kehnet Nielsen: "La Croix", 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 85 x 85.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/524Aarhus
Niels Koefoed: "Ingrid". Et sæt på 12 stole af palisander. Udført hos Koefoeds Møbelfabrik. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/525Lyngby
Henning Koppel: Kande af sterlingsølv med glat korpus. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 1016. Vægt 552 g. H. 16,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/526Lyngby
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/527Aarhus
Poul Henningsen: "Koglen" Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2448/528Lyngby
Evald Nielsen: Kasserolle og punchske af sølv med hamret overflade. Hanke af elfenben. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/529Lyngby
Clay Ketter: "Broom Closet Wall Detail #2.A", 2001. Sign. med titel på bagsiden. Mixed media på plade. 90x90.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/530Aarhus
Ejnar Nielsen: Skitse til ”Døden og Krøblingen”. Sign. monogram, 1898. Olie på lærred. 38 x 45 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/531Lyngby
Evald Nielsen: Sukkerstrøbøse af sølv med hamret overflade. H. 12,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/532Lyngby
Prince Henrik: “L'Etreinte”, 2009. Sign. H, 17/20. Grønpatineret bronze på base af brun marmor. H. inkl. base 12.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/533Aarhus
Arne Bang: Kugleformet vase af stentøj, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med mørk blå glasur med brunsorte elementer.
Vurdering :
2448/534Lyngby
Henning Koppel: Cirkulær skål af sterlingsølv med glat overflade. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 1132 B. Vægt 339 g. H. 5. Diam. 16,6.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/535Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/536Aarhus
Mogens Zieler: "Rævesolen". Sign. Zieler 1967. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 42 x 59.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/537Lyngby
Evald Nielsen: "No. 3" og "No. 6". Bestik og serveringsdele af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. (31)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/538Lyngby
Gunnlaugur Blöndal: Vinterbillede fra Reykjavik, Island. Sign. Blöndal. Olie på lærred. 100 x 140.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2448/539Aarhus
Merete Hansen: Opstilling. Sign. MH. Olie på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/540Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Frokostbestiksæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Formgivet 1915. (49)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2448/541Lyngby
Leif Sylvester: "Langt ude på landet". Sign. Sylvester 2010; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 100 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2448/542Aarhus
Sven Dalsgaard: "Is there somebody home", 1988-89. Sign. på bagsiden. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/543Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Kaffekande af sterlingsølv. Hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 600 A. Vægt 682 g. H. 19,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/544Lyngby
Lars Nørgård: Uden titel, 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×91.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/545Aarhus
Sven Dalsgaard: "Flyveren", 1994. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/546Lyngby
Johan Rohde: Kande af sterlingsølv med hamret overflade. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 432 A. Vægt 548 g. H. 22,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/547Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Og ara'en måtte sande, at hver og en havde øje på halen". Sign. monogram 2003. Olie på plade. 100 x 100.
Vurdering :
2448/548Aarhus
Grete Jalk: To indskudsborde af formbøjet egefinér. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. H. 41,5/37 L. 52/40. B. 37/33. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/549Lyngby
Harald Nielsen: Et par rødvinsbægre af sterlingsølv med hamret overflade. H. 17,1. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/550Lyngby
Albert Bertelsen: "Fransk Intellektualist", 1964. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 99 x 50.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2448/551Aarhus
Bárdur Jakupsson: "I Hoyviksnaga". Sign. Bárdur Jakupsson 86. Olie på lærred. 97 x 38.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/552Lyngby
Inger Møller: Flødekande samt sukkerskål med to hanke af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/553Lyngby
Georg Baselitz: Uden titel. Sign. Baselitz 92, B.A.T. Ætsning og akvatinte i farver. Lysmål 51x40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/554Aarhus
Kay Christensen: "Banegaarden og alt det der hændte", 1968-78. Sign. Kay C, 1968-78. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/555Lyngby
Georg Jensen: Lille rund skål af sterlingsølv med let hamret overflade. H. 8,1. Diam. maks. 12.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/556Lyngby
Karl Larsen: Portræt. Sign. Karl Larsen 21. Olie på lærred. 93 x 73.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/557Aarhus
Kurt Moser: Siddende, nøgen kvinde. Sign. monogram. Patineret bronze på base af beton. H. inkl. base 95.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/558Lyngby
Serge Mouille: Loftlampe af sortlakeret metal og messing med tre justerbare arme. Formgivet 1962. Editions Serge Mouille. L. 146.
Vurdering :
18.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/559Lyngby
Michael Kvium: Komposition. Sign. Kvium 10, 82/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 33 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/560Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Sæt på fire frisvingerstole med stel af forkromet stål udspændt med sjeneflet. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: