-
2448/862Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af palisander, betrukket med sort skind. 1960'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/863Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af bøg, betrukket med langhåret islandsk lammeuld. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/864Aarhus
Kazumi Amano: "Adapter", 1973. Sign. Kazumi Amano 20/30. Mixed media multiple. 61,5 x 25 x 25.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/865Aarhus
Bjørn Wiinblad: To urtepotteskjulere af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelser. Sign. H. 37 og 21. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/866Aarhus
Ib Eisner: Efterårslandskab. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 31 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/867Aarhus
Just Andersen, Ove Frits Rasmussen: Trompetformet vase af diskometal samt kvindefigur af metal. H. 18 og 14. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/868Aarhus
Bjørn Wiinblad: To kander af lertøj modelleret med kvindeansigter. Sign. H. 26 og 33. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/869Lyngby
Dansk møbeldesign: Reolvæg af kirsebærtræ, bestående af tre skabe, en kommode og to bogkasser. (6)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/870Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv mahogni bestående af seks bogreoler samt syv medfølgende sokler. (13)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2448/871Aarhus
Richard Mortensen: Komposition. 1959. Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 22 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/872Lyngby
Fritz Hansen: Lille bænk af mahogni. Betrukket med sømbeslået, patineret skind. H. 48. L. 81. B. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/873Aarhus
Ubekendt maler: Opstilling med kander og pensler på et bord. Signeret. Olie på lærred. 40 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/874Aarhus
Denman Design: "Sanina". Fire udendørs bedlamper af patineret kobber med spyd. H. 95. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/875Aarhus
Martin Kaalund-Jørgensen: Kystlandskab med bakker. Sign. Martin K-J 31. Olie på lærred. 43 x 58
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/876Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 38/76. D. 27,5/36. (6)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2448/877Aarhus
Poul Pava: Uden titel. Sign. Poul Pava. Bemalet stol. H. 57.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/878Aarhus
Bent Haller: Landskab. Sign. monogram. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 43 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/879Aarhus
Poul Winther: "Opstilling", 1976. Sign. Poul Winther. Olie på lærred. 20 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/880Aarhus
Per Kirkeby: "Himmerlands Kunstmuseum". Sign. PK 88 og 90. To udstillingsplakater. Lysmål 59 x 39,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/881Aarhus
Jan Ulrik Friis: "Skovflåt ved skovsø". Sign. J.U. Friis; sign med titel på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/882Aarhus
Johannes Andersen: Seks stole med stel af palisander, betrukket med brunt skind. Udført hos Uldum Møbelfabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/883Aarhus
Axel Einarsson: Parti fra Island. Sign. Axel Einarsson. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/884Aarhus
Mogens Vantore: Opstilling med blomster. Sign. Vantore. Olie på lærred. 89 x 69.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/885Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Relief. 118 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/886Aarhus
Th. Lund Bisgaard: Figurer ved havet. To kompositioner. Sign. Olie på lærred. 29 x 39 og 39 x 49. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/887Lyngby
Børge Mogensen: Briks af Oregon pine, front med skuffer med greb af kernelæder. Betrukket med blå cotil uld.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/888Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med medestel af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/889Lyngby
Arne Jacobsen: "Liljen". Et par stole med ben af stål. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/890Lyngby
Børge Mogensen: Rektangulært sofabord af teak, opsat på let tilspidsende ben af eg med sprosser af jern.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/891Aarhus
Martin Nyrop: “Rådhusreol” af fyr. Udført hos Rud Ramussens Snedkerier. H. 145 B. 63 D. 37.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/892Aarhus
Dansk møbeldesign: Rektangulært spejl i ramme af profileret messing. 1960'erne. H. 80. B. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/893Aarhus
Ubekendt design: Cirkulært Art Deco sofabord af delvist sortmalet frugttræ. 1930-40'erne. H. 58. Diam. 98.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2448/894Aarhus
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: “Kongeserie”. To-personers sofa med stel af bøg. L. 141.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/895Aarhus
Dansk møbeldesign: To lænestole med stel af mørkbejdset bøg, betrukket med rødstribet uld. 1940-50'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2448/896Aarhus
Axel Larsson: Armstol med stel af bejdset bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Bodafors. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/897Aarhus
Italiensk møbeldesign: Stol med stel af rødlakeret træ og sæde med flet. Udført hos Sanguineti Colombo. 1950'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/898Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par sideborde af bejdset bøg med hylder af valnød. 1940'erne. H. 62. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/899Aarhus
Siri Kollandsrud: Uden titel. Sign. på bagsiden Siri Kollandsrud 1998. Akryl på lærred. 56 x 45
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/900Aarhus
Gérard Titus-Carmel: “Boréales” - papier collé no. 9". 1986. Sign. Papircollage monteret på lærred. 161 x 129.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/901Aarhus
Emily Gernild: "Dukken i hjørnet". Sign. Emily Gernild, 40/85. Litografi. Bladstørrelse 69 x 101.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/902Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3/2"/"Gulvspørgsmålstegn". Justérbar standerlampe med stel af messing. Skærme af opalglas.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/903Aarhus
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: "Kongeserien". Et par bergerer med stel af bøg. Udført og mærket hos Botium. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/904Lyngby
Hans J. Wegner: Et par lænestole af teak. Model GE 270. Udført og mærket hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/905Aarhus
Tove & Edvard Kindt-Larsen: "Pagode". Tre-personers sofa med ben af valnød og sort uld. Brdr. Petersen. L. 201.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2448/906Aarhus
Carl Fagerlund: Et par cirkulære loftslamper af messing og glas. Udført hos Orrefors. Diam. 40. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/907Aarhus
Ukendt design: Bauhaus standerlampe af forkromet metal, top med flexarm, stamme afsluttet på hjul. H. 136
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/908Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa betrukket med grønligt møbelstof, ben af bøg. 1940-50'erne. L. 180.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2448/909Aarhus
Yoshitomo Nara: "Too Young to Die", 2002. Tryksign. Polykromt glaseret keramisk askebæger. Bozart. Diam. 25,5.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2448/910Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L./B. 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/911Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Bænk af massiv fyr. 1970'erne. L. 251.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/912Aarhus
Mogens Hertz: Aftenparti fra Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 61 x 81.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/913Aarhus
Ib Eisner: Gadeparti. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 80 x 91. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/914Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af riopalisander, front med fire skydelåger og fire skuffer. H. 114. B. 180. D. 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2448/915Aarhus
Adam Gabriel: Ansigt, 2011. Sign. Adam 2011. Mixed media på papir. Lysmål 75 x 55.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/916Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Portræt af en rygvendt kvinde. Sign. V.H. Pastel på papir. Lysmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/917Aarhus
Margarete Heymann: Dele af teservice af stentøj, dekoreret med turkis glasur. Haël-Werkstätten. Ca. 1930. (12+1)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/918Aarhus
Mogens Vantore: Opstilling. Sign. Vantore. Olie på lærred. 71 x 76.
Sælges
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
-
2448/919Aarhus
Ib Eisner: Gåtur i Dyrehaven. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 50 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/920Aarhus
Jens Birkemose: Komposition. Sign. J. Birkemose 85, 1/1. Håndkoloreret litografi. Lysmål 27 x 19.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2448/921Aarhus
Fritz Hansen design: Sofabord af bejdset bøg med underliggende hylde. Udført hos Fritz Hansen. H. 55. L. 75. B. 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/922Aarhus
Dansk møbeldesign: Sminkestol med ben af elm, betrukket med lyst imiteret lammeskind. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/923Aarhus
Kay Bojesen: Nøddeknækker af patineret bøg, udskåret i form af Th. Stauning. Udført hos Kay Bojesen. L. 21.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: