2448/758
Kai Lindemann: Landskab. Sign. Lindemann. Olie på lærred. 130 x 130.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2448/762
Jacques Lassaigne: Chagall. Paris: Maeght 1957. Komplet med 15 orig. litografier. 23,5x20.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2448/760
Søren Hjorth-Nielsen: Vinterbillede, 1964-66. Sign. H.N. Olie på lærred. 90 x 118.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2448/759
Jürgen Reichert: Uden titel. Sign. Reichert 84. Olie på lærred. 150 x 150.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/742
Dieter Rams: "Model 606'. Reolsystem af hvidlkaret træ samt vanger af aluminium. H. 171. (18)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2448/756
Ole Wanscher: "Colonial". Et par lænestole af mahogni. Hynder betrukket med lyst blomstret stof. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2448/755
Frits Henningsen: Et par cirkulære sofaborde af mahogni. Løs top af glas. H. 62. Diam. 55. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2448/754
Ole Wanscher: "Colonial". Lænestol og to pers. sofa af mahogni. Hynder betrukket med lyst, stribet stof. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2448/753
Børge Mogensen: Et par skamler med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/752
Ole Wanscher: "Colonial". Lænestol af mahogni. Hynder betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2448/751
Ole Wanscher: "Colonial". Et par lænestole af mahogni. Hynder betrukket med lyst stribet stof. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2448/737
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg. Ringkrone af messing med fem blus. Skærme af mat opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2448/750
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. L. 186.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/748
Nes Lerpa: Uden titel, 2000. Sign. med datering på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 73x60
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2448/747
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 1943. Olie på lærred. 50x65.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2448/746
Mogens Koch: Bogreol af massiv mahogni. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/745
Jacob Kjær: Lille skrivebord af mahogni. Top med sort formica. H. 73. L. 100. B. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/744
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: "Kongeserien". Sæt på ni armstole af mahogni. Betrukket med naturskind. (9)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2448/743
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2448/740
Ludvig Pontoppidan: Cirkulært sofabord af mahogni. H. 59. Diam. 85.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2448/739
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Et par armstole af mahogni. Sæde betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/733
Markan Christensen: Abstraktion. Sign. Markan 60. Olie på lærred. 86 x 98.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/738
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Radering. Bladstørrelse 13,5x11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/735
Jesper Skov Madsen: "Fremad March", 2007; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2448/734
Peter Bonde: "Pop Eye", 2004. Sign. på bagsiden. Mixed media og olie på lærred. 130 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2448/732
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen: Armstol af mahogni. Sæde betrukket med sort skind.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2448/731
Ole Wanscher: "Colonial". Et par lænestole af mahogni. Hynder betrukket med rød uld. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2448/730
“Picasso - Catalogue of the edited ceramic works 1947–1971”, 1988. Udgivet af Madoura. 30×25.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/728
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel 69, 8/100. Litografi i farver. Lysmål 61 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2448/727
Ulrik Hoff: "Vinter nat Tibirke", 2003. Sign. Ulrik Hoff. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2448/725
Jesper Skov Madsen: "Kan du så forstå det...!", 2007. Akryl på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/721
Evgenij Klenø: Landskab med personer. Sign. Klenø. Olie på lærred. 62x52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/719
Niels Erik Skovballe: To kompositioner, 1994. Sign. monogram. Goauche på papir. Lysmål 59x42. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/708
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af stål. Topplade af glas. H. 33. L./B. 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2448/717
Per Damm: Uden titel. Sign. Per Damm 62. Olie på lærred. 66 x 96.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2448/715
Sigurd Christensen: Landskab. Sign. Sigurd Christensen. Olie på lærred. 48 x 85.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2448/714
Per Damm: "Telemark, Norge", 1968. Sign. med titel og datereing på bagsiden. Olie på lærred. 101x81.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2448/713
Asger Jorn: Kestner-Gesellschaft Hannover. Usign. Litografisk udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 84 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/712
Cort Jacobsen: Skøjteløbere på isen. Sign. Cort Jacobsen. Olie på lærred. 55x80.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2448/711
Michael Kvium: Naiv opstilling”. Sign. Kvium 95, 70/650. Litografi i farver. Bladstørrelse 70×50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2448/710
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83, 21/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 84 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2448/709
Agnes Louise Agnete Jensen: Portræt af Clara Bentzen. Usign. Olie på lærred. 77x61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2448/707
Frits Henningsen: Cirkulært sofa bord af mahogni med messingsko. H. 60. Diam. 84.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/706
Poul Kjærholm: "PK 22". Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg med peddigrørsflet. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2448/705
Agnes Louise Agnete Jensen, tilskrevet: Portræt af mor og barn. Usign. Olie på lærred. 35x35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2448/704
Svensk design: Bordlampe af messing. Greb af kirsebærtræ. Overskærm af hvidlakeret metal. Underskærm af glas.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2448/703
Knud Michel: Cirkulært sofabord af sort jern. Top ilagt kakler i polykrome farver. H. 52. Diam. 91 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/702
Bruno Mathsson: "Maria". Foldebord med ben af birk og plade af teak. Udgået og mærket hos Firma Karl Mathsson.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2448/701
Ingvald Holmefjord: "Corbieres". Sign. I. H. 06; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/700
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, I/X. Litografi i farver. Lysmål 98 x 68.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/699
Hans Scherfig: "Syv giraffer". Sign. Scherfig 1964, 131/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2448/697
Knud Jans: Fire dele keramik. Sign. Knud Jans hhv. 1963, 1966 og 1984. Polykromt dekoreret keramik (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2448/696
Asger Jorn: “Festival”. Sign. Jorn 69, 21/85. Litografi i farver. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges. Lysmål 37x53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2448/695
Albert Bertelsen: "Foran kirken". Sign. Albert Bertelsen 68. Oliepastel på papir. Lysmål 54 x 35.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/689
Mogens Balle: "Åbent møde", 1968. Sign. MB; titel på bagsiden. Olie på lærred. 38x46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2448/682
Sigurd Swane: Kystparti. Sign. monogram. Olie på lærred. 35x56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2448/692
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden; Berlin 93. Olie på lærred. 50x60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/691
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Ej, 7/3 69. Farveblyant på papir. Bladstørrelse 29,5x21.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2448/687
Torbjørn Olsen: Parti fra Færøerne. Sign. Torbjørn Olsen 2022. Akvarel på papir. Bladstørerlse 21x28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2448/690
Karl Bovin: Bahrain. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 58 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/679
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A. Frandsen 05, 2/55. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2448/688
Karl Gustav Hansen: En bakke, et fad og en vase af sterlingsølv med graveret reliefdekor. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt