2448/802Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/803Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/804Aarhus
Sven Dalsgaard: Uden titel, 1997. Sign. Sven Dalsgaard 97, 41/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 66 x 50. U.r.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/805Aarhus
Axel Salto: Et par opstillinger. Sign. Træsnit på kalkepapir, monteret på papir. Bladstørrelse 37 x 30 og 38 x 30. U.r. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/806Aarhus
Børge Mogensen: To-personers sofa med ben af eg, betrukket med sort skind. Fredericia Stolefabrik. L. 158.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/807Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/808Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/809Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/810Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/811Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. hhv. Corneille 97 og 99, HC 21/25 og XXVII/L. Serigrafi. Bladstørrelse 53×66. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/812Aarhus
Otto Schulz, tilskrevet: Lænestol med stel af mørkbejdet eg, betrukket med patineret cognacfarvet skind. 1930'erne.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/813Aarhus
Kai E. Christiansen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 61 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/814Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/815Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Diam. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/816Lyngby
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg og teak opsat på sokkel. Front med otte skuffer.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/817Lyngby
Corneille: “Grande terre à l’arc-en-ciel”, 1995. Sign. Corneille 95, E/A. Serigrafi i farver. 97×76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/818Lyngby
Arne Jacobsen: “Myren”. Et sæt på fire stole med skal af formbøjet teak på trebenet stel af stål. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/819Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 1979. Tusch på papir. Bladstørrelse 56 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/820Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Armstol af riopalisander. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos Brande Møbelfabrik.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/821Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Armstol med stel af stål. Formbøjet skal af lamineret riopalisander.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/822Aarhus
Johannes Carstensen: Opstilling med pensler og frugt på et bord. Sign. Joh. C. Olie på plade. 48 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/823Aarhus
Jørgen Linde: Cirkulært spisebord af palisander med tre tillægsplader. H. 72. Diam. 120. L. 170/270. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/824Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire låger med rektangulære fyldninger. 1970'erne. H. 85. L. 200. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/825Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 62 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/826Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med lyst velour. L. 195.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/827Aarhus
Harbo Sølvsten: Armstol med stel af teak, betrukket med patineret sort skind. Udført hos I. C. A. Jensen. 1950érne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/828Aarhus
Søren Nissen, Ebbe Gehl: Udtræksbord af eg med tillægsplade. Udført hos Ry Møbler. H. 70. Diam. 120. L. 170. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/829Aarhus
Severin Hansen Jr.: Sybord af palisander med underliggende garnkurv af flet. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 52,5 B. 58,5. D. 43,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/830Aarhus
Dansk møbeldesign: Daybed af eg med to skuffer. 1970érne. H. 57,5. L. 195. D. 72,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/831Aarhus
Ubekendt design: Væglampe af messing med skærm af lys akryl. 1950'erne. H. 52. B. 14,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/832Aarhus
Illum Wikkelsø: “Genius”. Et par lænestole med stel af mørkpoleret mahogni. Hynder betrukket med blåt uld. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/833Aarhus
Hervé Desaché: "Voyage exotique", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på plade. 100 x 122.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/834Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Et par sideborde af messing og plader af røgfarvet glas. 1970-80'erne. H. 50. L. 43. B. 39. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/835Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/836Aarhus
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. J. Deyrolle, 103/260. Litografi i farver. Lysmål 60,5 x 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/837Aarhus
Gerhard Henning: Modelstudie af nøgen kvinde. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Lysmål 38 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/838Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. Arne L. Hansen 61, 138/310. Litografi i farver. Lysmål 45 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/839Lyngby
Ubekendt design: Sæt på fem barstole af udskåret træ. H. 70-71. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/840Lyngby
Tage Andersen: Fire opsatser af bemalet træ og vaser af jern, hvori blomsterdekoration. H. ca. 238. (4)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/841Lyngby
Gae Aulenti: "Tavolo con Ruote". Kvadratisk sofabord med plade af glas, monteret på industrigummihjul.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/842Aarhus
Axel Salto: Figurkomposition. Usign. Håndkoloreret radering. Bladstørrelse 15 x 11. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/843Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par lænestole af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
2448/844Aarhus
Svensk design: Papirkurv af palisander. Udført og mærket hos Servex/Sevaldsen, Sverige. H. 32. Diam. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/845Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Uden titel. Sign. PBC. Sortpatineret jern. H. 52.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/846Aarhus
Preben Wölck: "Dreng fra Norge", 1973. Sign. Wölck. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x61.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/847Aarhus
Sigrun Gunnarsdóttir: Uden titel. Sign. Runa. Polykromt dekorered fliser monteret på plade. 60 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/848Aarhus
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh C. Olie på plade. 28 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/849Lyngby
Christian Hvidt: Reolvæg af massiv eg, bestående af seks bogreoler og tre skabe. (9)
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/850Lyngby
Poul Henningsen: "Stammekrone". Lysekrone med forkromet stel, 2/1 skærme af opalglas. Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
2448/851Lyngby
Hans-Agne Jakobsson: Lysekrone af messing og hvidlakeret metal med tre blus. Diam. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/852Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/853Aarhus
Per Linnemann-Schmidt, m.fl.: To vaser og skål af stentøj, dekoreret med brun og grøn glasurer. H. 6-20,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/854Aarhus
Østrigsk design: Et par væglamper af messing med justérbar skærm. Udført hos Hags. H. 16. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/855Lyngby
Frits Henningsen: Cirkulært sofabord af mahogni med profilerede ben og skindkant. H. 56. Diam. 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/856Lyngby
Frits Henningsen: Et par reoler af cubamahogni med profilerede kanter og tre skabe. H. 151. B. 170. D. 30. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/857Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 54". Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af marmor.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2448/858Lyngby
Otto Færge: Cirkulært sofabord af bejdset eg med underliggende hylde. Top betrukket med patineret skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/859Aarhus
H. P. Jacobsen: Kaffeservice af sølv. Udført hos Cohr. Kaffekande H. 21. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/860Aarhus
Inge Hørup: "Påklædnings scene", 2005. Sign. Inge Hørup med datering samt på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/861Aarhus
Silver Screen Collection: Signeret fotoprint af skuespiller Sophia Loren. Mærket NN53 132. Bladstørrelse 25 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/862Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af palisander, betrukket med sort skind. 1960'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/863Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af bøg, betrukket med langhåret islandsk lammeuld. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: