2448/742Lyngby
Dieter Rams: "Model 606'. Reolsystem af hvidlkaret træ samt vanger af aluminium. H. 171. (18)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/743Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/744Lyngby
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: "Kongeserien". Sæt på ni armstole af mahogni. Betrukket med naturskind. (9)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/745Lyngby
Jacob Kjær: Lille skrivebord af mahogni. Top med sort formica. H. 73. L. 100. B. 48.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/746Lyngby
Mogens Koch: Bogreol af massiv mahogni. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/747Lyngby
Ernst Syberg: Landskab. Sign. Ernst Syberg 1943. Olie på lærred. 50x65.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/748Lyngby
Nes Lerpa: Uden titel, 2000. Sign. med datering på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 73x60
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/749Aarhus
Henning Klok: "Søværnspendel". Tre pendler af hhv. rød- og orangelakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/750Lyngby
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med rødt skind. L. 186.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/751Lyngby
Ole Wanscher: "Colonial". Et par lænestole af mahogni. Hynder betrukket med lyst stribet stof. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/752Lyngby
Ole Wanscher: "Colonial". Lænestol af mahogni. Hynder betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/753Lyngby
Børge Mogensen: Et par skamler med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/754Lyngby
Ole Wanscher: "Colonial". Lænestol og to pers. sofa af mahogni. Hynder betrukket med lyst, stribet stof. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/755Lyngby
Frits Henningsen: Et par cirkulære sofaborde af mahogni. Løs top af glas. H. 62. Diam. 55. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/756Lyngby
Ole Wanscher: "Colonial". Et par lænestole af mahogni. Hynder betrukket med lyst blomstret stof. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2448/757Aarhus
Edith Sonne: Kugleformet vase af stentøj med mal munding, dekoreret med dekor i relief. Sign. Sonne. Saxbo. H. 14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/758Lyngby
Kai Lindemann: Landskab. Sign. Lindemann. Olie på lærred. 130 x 130.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/759Lyngby
Jürgen Reichert: Uden titel. Sign. Reichert 84. Olie på lærred. 150 x 150.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/760Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Vinterbillede, 1964-66. Sign. H.N. Olie på lærred. 90 x 118.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/761Lyngby
Mogens Gissel: "Oldrup". Sign. MG 78; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 129.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/762Lyngby
Jacques Lassaigne: Chagall. Paris: Maeght 1957. Komplet med 15 orig. litografier. 23,5x20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/763Lyngby
Karl Larsen: Gadeparti. Sign. KL 30. Olie på lærred. 82 x 113.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/764Lyngby
Odd Moe: "Kokon II". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 105.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/765Lyngby
Peter Nyborg: "The golden legend", 2001. Sign. Nyborg; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 140 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/766Lyngby
Gorm Eriksen: "Det døve øre", 1990. Sign. GE; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/767Lyngby
Bjarne Werner Sørensen: "Stime", 1993. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 90.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/768Lyngby
Alvar Aalto: Serveringsvogn med stel af formbøjet birk opsat på store hvide hjul. Plade med hvide kakler samt underliggende fletkurv.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/769Lyngby
Hans J. Wegner: "Nøglehullet". Gyngestol af massiv eg. Sæde, ryg og løs nakkepude betrukket med rødbrunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/770Lyngby
Jan Jensen: "Amsterdam”, 1981-82. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/771Lyngby
Knud Odde: Portræt. Sign. Knud Odde 2011, 2/20. Linoleumstryk. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/772Lyngby
Preben Schmidt: "NATOIA II", 1991. Sign. PS med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 122 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/773Lyngby
Fernand Mourlot: Picasso lithographe II-III, 1947-1949 og 1949-1956. 2 vols. Paris: André Sauret. 32x25. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/774Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 66. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/775Lyngby
William Hansen: Landskab. Sign. monogram 56. Olie på masonit. 92 x 112.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/776Lyngby
Peter Martensen: Komposition med ansigter. Sign. P. Martensen 2003, 99/120. Litografi. Bladstørrelse 16,5 x 19.
Vurdering :
2448/777Lyngby
Johannes Hedegaard: Buste af Dronning Margrethe II. Sign. Johannes Hedegaard, 22038. Stentøj. H. 28,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/778Lyngby
Carlo Rosberg: “Meknés”. Sign. C. Rosberg 38. Olie på lærred. 80×100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/779Lyngby
Mogens Gissel: Uden titel. Sign. MG 79. Olie på lærred. 131 x 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/780Lyngby
Sterett-Gittings Kelsey: To ballerinaer. Sign. Kelsey. Udført hos Royal Copenhagen 1975. Bronze. H. 23-29,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/781Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 100/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 21 ×14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/782Lyngby
Anne Marie Carl-Nielsen: En tyr. Sign. AM C.N. Gips. H. 11,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/783Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Utydeligt dateret. Olie på plade. 21 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/784Lyngby
Eva Sørensen: Uden titel. Sign. Eva S, 85-91. Bronze. H. 19.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/785Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/786Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel, 85. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 40x30.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/787Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. P. Martensen 96, E.A. Litografi. Bladstørrelse 32,5 x 37,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/788Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/789Lyngby
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. Egill Jacobsen 1976, prøvetryk III/VIII. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet. Monteret i passepartout.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/790Lyngby
Per Kirkeby: “Fem farve-zinkografier”, 1980. Alle blade sign. Udgivet af Brøndums Forlag. Zinkografi i farve. Bladstørrelse 45,5 × 38. Uindrammet.
Vurdering :
2448/791Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: "Fem træsnit". Alle sign. J. Haugen Sørensen 1987, 135/150. Træsnit i farver. Bladstørrelse 66 x 50. I original mappe.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/792Lyngby
Niels O. Møller: Et par armstole med stel af palisander. Sæde betrukket med sort skind. Model 62. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/793Aarhus
Wilhelm Wagenfeld: "Kubus". En samling opbevaringsbokse af klart glas. Udført hos Holmegaard. (11)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/794Aarhus
Folmer Bonnén: Haveparti. Sign. FB 36. Olie på plade. 64 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/795Aarhus
Niels O. Møller: Sæt på fire stole af palisander, betrukket med lyst uld. Udført hos J. L. Møller, Højbjerg. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/796Aarhus
Dansk design: Seks æsker af palisander og røget eg med sølvindlæg. Udført 1960erne. H. 4-5. L. 13-23. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/797Aarhus
Ubekendt billedhugger, 20. årh.: Organisk form. Usigneret. Delvist poleret fedtsten på sokkel af granit. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/798Aarhus
Kai Kristiansen: Entrésæt af palisander bestående af bænk med medestel og løs kommode. H. 39 og 20. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/799Aarhus
Arne Bang: Vase af stentøj i form af kvindeansigt, dekoreret med grålig glasur. Sign. monogram, 1961. Unik. H. 22.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/800Aarhus
Jens H. Quistgaard: Seks lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/801Aarhus
Jacob Hermann: Fuglefigur af udskåret frugttræ med øjne af ibenholt og ben af metal. Sign. monogram. Unik. H. 7,5. L. 12.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/802Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/803Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: