2448/765Lyngby
Peter Nyborg: "The golden legend", 2001. Sign. Nyborg; sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 140 x 140.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/766Lyngby
Gorm Eriksen: "Det døve øre", 1990. Sign. GE; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/767Lyngby
Bjarne Werner Sørensen: "Stime", 1993. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 90.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/768Lyngby
Alvar Aalto: Serveringsvogn med stel af formbøjet birk opsat på store hvide hjul. Plade med hvide kakler samt underliggende fletkurv.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/769Lyngby
Hans J. Wegner: "Nøglehullet". Gyngestol af massiv eg. Sæde, ryg og løs nakkepude betrukket med rødbrunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/770Lyngby
Jan Jensen: "Amsterdam”, 1981-82. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/771Lyngby
Knud Odde: Portræt. Sign. Knud Odde 2011, 2/20. Linoleumstryk. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/772Lyngby
Preben Schmidt: "NATOIA II", 1991. Sign. PS med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 122 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/773Lyngby
Fernand Mourlot: Picasso lithographe II-III, 1947-1949 og 1949-1956. 2 vols. Paris: André Sauret. 32x25. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/774Lyngby
Folmer Bendtsen: Parti fra Alexandravej, Nørrebro. Sign. Folmer Bendtsen 66. Olie på lærred. 73 x 93.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/775Lyngby
William Hansen: Landskab. Sign. monogram 56. Olie på masonit. 92 x 112.
Vurdering :
2448/776Lyngby
Peter Martensen: Komposition med ansigter. Sign. P. Martensen 2003, 99/120. Litografi. Bladstørrelse 16,5 x 19.
Vurdering :
2448/777Lyngby
Johannes Hedegaard: Buste af Dronning Margrethe II. Sign. Johannes Hedegaard, 22038. Stentøj. H. 28,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/778Lyngby
Carlo Rosberg: “Meknés”. Sign. C. Rosberg 38. Olie på lærred. 80×100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/779Lyngby
Mogens Gissel: Uden titel. Sign. MG 79. Olie på lærred. 131 x 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/780Lyngby
Sterett-Gittings Kelsey: To ballerinaer. Sign. Kelsey. Udført hos Royal Copenhagen 1975. Bronze. H. 23-29,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/781Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 100/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 21 ×14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/782Lyngby
Anne Marie Carl-Nielsen: En tyr. Sign. AM C.N. Gips. H. 11,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/783Lyngby
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE. Utydeligt dateret. Olie på plade. 21 x 36.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/784Lyngby
Eva Sørensen: Uden titel. Sign. Eva S, 85-91. Bronze. H. 19.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/785Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/786Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel, 85. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 40x30.
Vurdering :
2448/787Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. P. Martensen 96, E.A. Litografi. Bladstørrelse 32,5 x 37,5.
Vurdering :
2448/788Lyngby
Vurdering :
2448/789Lyngby
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. Egill Jacobsen 1976, prøvetryk III/VIII. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet. Monteret i passepartout.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/790Lyngby
Per Kirkeby: “Fem farve-zinkografier”, 1980. Alle blade sign. Udgivet af Brøndums Forlag. Zinkografi i farve. Bladstørrelse 45,5 × 38. Uindrammet.
Vurdering :
2448/791Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: "Fem træsnit". Alle sign. J. Haugen Sørensen 1987, 135/150. Træsnit i farver. Bladstørrelse 66 x 50. I original mappe.
Vurdering :
2448/792Lyngby
Niels O. Møller: Et par armstole med stel af palisander. Sæde betrukket med sort skind. Model 62. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/802Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/811Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. hhv. Corneille 97 og 99, HC 21/25 og XXVII/L. Serigrafi. Bladstørrelse 53×66. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/815Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Diam. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/816Lyngby
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg og teak opsat på sokkel. Front med otte skuffer.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/817Lyngby
Corneille: “Grande terre à l’arc-en-ciel”, 1995. Sign. Corneille 95, E/A. Serigrafi i farver. 97×76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/818Lyngby
Arne Jacobsen: “Myren”. Et sæt på fire stole med skal af formbøjet teak på trebenet stel af stål. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/820Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Armstol af riopalisander. Sæde betrukket med sort skind. Udført hos Brande Møbelfabrik.
Vurdering :
2448/821Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Armstol med stel af stål. Formbøjet skal af lamineret riopalisander.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/839Lyngby
Ubekendt design: Sæt på fem barstole af udskåret træ. H. 70-71. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/840Lyngby
Tage Andersen: Fire opsatser af bemalet træ og vaser af jern, hvori blomsterdekoration. H. ca. 238. (4)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/841Lyngby
Gae Aulenti: "Tavolo con Ruote". Kvadratisk sofabord med plade af glas, monteret på industrigummihjul.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/843Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par lænestole af stål. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
2448/849Lyngby
Christian Hvidt: Reolvæg af massiv eg, bestående af seks bogreoler og tre skabe. (9)
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/850Lyngby
Poul Henningsen: "Stammekrone". Lysekrone med forkromet stel, 2/1 skærme af opalglas. Louis Poulsen. Diam. 60.
Vurdering :
2448/851Lyngby
Hans-Agne Jakobsson: Lysekrone af messing og hvidlakeret metal med tre blus. Diam. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/855Lyngby
Frits Henningsen: Cirkulært sofabord af mahogni med profilerede ben og skindkant. H. 56. Diam. 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/856Lyngby
Frits Henningsen: Et par reoler af cubamahogni med profilerede kanter og tre skabe. H. 151. B. 170. D. 30. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/857Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 54". Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af marmor.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2448/858Lyngby
Otto Færge: Cirkulært sofabord af bejdset eg med underliggende hylde. Top betrukket med patineret skind.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/869Lyngby
Dansk møbeldesign: Reolvæg af kirsebærtræ, bestående af tre skabe, en kommode og to bogkasser. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/870Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv mahogni bestående af seks bogreoler samt syv medfølgende sokler. (13)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/872Lyngby
Fritz Hansen: Lille bænk af mahogni. Betrukket med sømbeslået, patineret skind. H. 48. L. 81. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/887Lyngby
Børge Mogensen: Briks af Oregon pine, front med skuffer med greb af kernelæder. Betrukket med blå cotil uld.
Vurdering :
2448/888Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med medestel af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/889Lyngby
Arne Jacobsen: "Liljen". Et par stole med ben af stål. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/890Lyngby
Børge Mogensen: Rektangulært sofabord af teak, opsat på let tilspidsende ben af eg med sprosser af jern.
Vurdering :
2448/902Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3/2"/"Gulvspørgsmålstegn". Justérbar standerlampe med stel af messing. Skærme af opalglas.
Vurdering :
2448/904Lyngby
Hans J. Wegner: Et par lænestole af teak. Model GE 270. Udført og mærket hos Getama. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: