2448/619Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/620Aarhus
Peter Bonde: "Poppy Driver", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30x40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/621Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 54". Bord med stel af stål. Cirkulær top af marmor. Udført hos Fritz Hansen. H. 65. Diam. 140.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2448/622Lyngby
Albert Bitran: Uden titel. Sign. Bitran, 147/150. Litografi. Lysmål 74 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/623Aarhus
Peter Bonde: "Dessert Bond", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30×40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/624Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af massiv mahogni med underliggende hylde. H. 55. L./B. 73,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/625Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 12/95. Litografi i farver. Lysmål 64 x 98.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/626Aarhus
Erik Höglund: Lysekrone af smedejern med fire lysarme. Antageligt udført hos Boda Smide. H. 54. Diam. 30.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/627Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål. Top af sort skifer. H. 33. L./B. 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/628Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 4/95. Litografi i farver. Lysmål 64 x 98.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/629Aarhus
Svend Saabye: Uden titel. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/630Lyngby
Nils Kähler: To vaser af lertøj dekoreret med hvid og sort askeglasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/631Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. Ting 77, 14/100. Litografi i farver. Lysmål 71 x 101.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/632Aarhus
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, yderside med vertikale riller i relief. Sign. monogram, 122. H. 10. Diam. 22.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/633Lyngby
Alvar Aalto: Et par standerlamper af messing, beklædt med sort skind. Skærme af hvidlakeret metal. H. 165. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/634Lyngby
Hjalmar Bull: "Opstilling med rød kaffekande". Sign. monogram. Olie på lærred. 89 x 76.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/635Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med af stel af mørkbejdset eg. 1940-50'erne. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/636Lyngby
Dansk møbeldesign: Daybed med stel af eg. Løse hynde betrukket med dybthæftet kanvas og skind knapper.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/637Lyngby
Kirsten Bøgh: "Mellem/Rum", 2014. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/638Aarhus
Verner Panton: "Pantonova - Concave". Lænestol med stel af stål, løs hynde med brunt skind. Udført hos Montana.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/639Lyngby
Wengler: Et sæt på fire sammenklappelige stole af bambus og flet med stropper af kernelæder. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/640Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 81 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/641Aarhus
Dansk møbeldesign: Et sæt på tre armstole med stel af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1930-40'erne. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/642Lyngby
Ole Wanscher: Fritstående skrivebord samt armstol af valnøddetræ. Front med fem skuffer. H. 74. L. 148. D. 74.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/643Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/644Aarhus
Verner Panton: "Ring-lampe". Kvadratisk væglampe af orange akryl. Ca. 1970. L. 62,5. B. 62,5. D. 21,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/646Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 91, 42/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 95 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/647Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 233". Fritstående to-pers. sofa med stel af bøg. Udført hos Getama. L. 179.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/649Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 77, 19/450. Litografi i farver. Lysmål 75 x 52.
Vurdering :
2448/651Aarhus
Eugène de Sala: Tre kompositioner. Delvist sign. Blyant, farvekridt og vandfarve på papir. Lysmål 28 x 21,5. Bladstørrelse 21 x 26 og 19 x 13. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/652Lyngby
Niels Reumert: Ansigt. Sign. på bagsiden Niels Reumert 1976. Olie på lærred. 26 x 28. U.r.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/653Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Sign. Kay. 98. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 19,5x15,5. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/654Aarhus
Majken á Grømma: "Sten og kyst". 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/655Aarhus
Majken á Grømma: "På fjeldet". 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/656Aarhus
Peter Abildgård: Uden titel. Sign. A. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/657Aarhus
Sigurd Resell: “Falcon”. Et par lænestole med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/658Aarhus
Christian Lemmerz: "Rotes Brot". 2007. Sign. Chr. Lemmerz 07. Mixed media. Bladstørrelse 39 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/659Aarhus
Jørgen Glud: Hane. Sign. monogram. Væghængt relief af polykromt glaseret keramik og guld på plade. 106 x 80.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/660Aarhus
Christian Poulsen: Vase af stentøj, dekoreret med grålig glasur og mønster i let relief. Sign. CHR-P. Unik. H. 12,3.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/661Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Gouache og blyant på papir. Bladstørrelse 31,5x24. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/662Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Orange partly peeled". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 19,5 x 30,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/663Aarhus
Arne Bang: Rund vase af stentøj modelleret med organisk reliefdekor, dekoreret med rustrød glasur. Sign. H. 13.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/664Lyngby
Niels Reumert: "Sørup", 1974. Sign. Niels Reumert med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 35 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/665Aarhus
Carl Halier: Vase af stentøj, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram, 3539. Kgl. P. H. 22,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/666Aarhus
Otto H. Svensson: Komposition. 1958. Sign. Otto H. Svensson med datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/667Aarhus
Kay Bojesen: En samling bordservice af teak, palisander og eg, bestående af platmenage, smørklokke, tallerkener m.m. Diam. 5-27. (17)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/668Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Ribs i vinglas". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 26 x 19,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/669Aarhus
Poul S. Nielsen: Interiør med en kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/670Aarhus
Nis Schmidt: "Mene, mene". Sign. Nis Schmidt Aug 2003. Mixed media på plade. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/671Aarhus
Axel Salto: Figurkomposition. Usign. Håndkoloreret radering. Bladstørrelse 14,5 x 9,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/672Lyngby
Sigurd Swane: Byparti. Sign. SSw. Olie på lærred. 27 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/673Lyngby
Mogens Valeur: "Børn og guldfisk". Sign. Valeur. Olie på plade. 45 x 52.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/674Lyngby
Arne L. Hansen: Uden titel, 1970. Sign. ALH; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 24 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/675Lyngby
Herdis Gelardi: Gadesceneri med handlende. Sign. Herdis Gelardi. Olie på plade. 21 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/676Lyngby
Pierre Bonnard: Komposition med to børn. Tryksign. PB. Radering. Lysmål 29 x 22
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/677Lyngby
Preben Hornung: Uden titel, 1947. Sign. P. Hornung; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/678Aarhus
Mogens Zieler: Syv skitser til fliser samlet i tre rammer. Usign. Oliekridt på papir. Lysmål hver 14,5 x 14,5. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/679Lyngby
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A. Frandsen 05, 2/55. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/680Lyngby
Zacharias Heinesen: Landskab. Sign. Zacharias Heinesen 14. Akvarel på papir. 43 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/681Lyngby
Kai Lindemann: "Amena", 1963. Sign. Lindemann; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/682Lyngby
Sigurd Swane: Kystparti. Sign. monogram. Olie på lærred. 35x56.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/683Lyngby
Sigurd Swane: Landskab. Sign. monogram 38. Olie på lærred. 59x69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: