2448/509Aarhus
Preben Fjederholt: "Parklandskab", 1994. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2448/512Aarhus
Eugène de Sala: Kunstnerens selvportræt. Sign. de Sala. Olie på plade. 100 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/530Aarhus
Ejnar Nielsen: Skitse til ”Døden og Krøblingen”. Sign. monogram, 1898. Olie på lærred. 38 x 45 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/536Aarhus
Mogens Zieler: "Rævesolen". Sign. Zieler 1967. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 42 x 59.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/539Aarhus
Merete Hansen: Opstilling. Sign. MH. Olie på lærred. 100 x 77.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/542Aarhus
Sven Dalsgaard: "Is there somebody home", 1988-89. Sign. på bagsiden. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/545Aarhus
Sven Dalsgaard: "Flyveren", 1994. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 80.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/551Aarhus
Bárdur Jakupsson: "I Hoyviksnaga". Sign. Bárdur Jakupsson 86. Olie på lærred. 97 x 38.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/554Aarhus
Kay Christensen: "Banegaarden og alt det der hændte", 1968-78. Sign. Kay C, 1968-78. Olie på lærred. 47 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/563Aarhus
Ernst Ludvig Goldschmidt: Kystparti med en bådebro. Sign. EG 46. Olie på plade. 44 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/566Aarhus
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 41 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/572Aarhus
Sven Dalsgaard: Tre kompositioner. Sign. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse hver 67 x 50. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/575Aarhus
Ken Denning: Uden titel, 1998. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 96. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/584Aarhus
Ida Kvetny: Uden titel, 2008. Sign. på bagsiden Ida Kvetny. Mixed media på lærred. 150 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/587Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 100 x 151.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/590Aarhus
Inge Hørup: Uden titel. Sign. Inge Hørup 97. Olie på lærred. 134 x 95.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/605Aarhus
Folmer Bendtsen: Fyraften, Sydhavnen, København. Sign. Folmer Bendtsen 58. Olie på lærred. 92 x 101.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/614Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/617Aarhus
Mogens Zieler: "Fra stenalderen", 1954. Sign. Zieler 54. Blyant og oliekridt på papir. Lysmål 29 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/620Aarhus
Peter Bonde: "Poppy Driver", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30x40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/623Aarhus
Peter Bonde: "Dessert Bond", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Collage og olie på lærred. 30×40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/629Aarhus
Svend Saabye: Uden titel. Sign. Svend Saabye. Olie på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/651Aarhus
Eugène de Sala: Tre kompositioner. Delvist sign. Blyant, farvekridt og vandfarve på papir. Lysmål 28 x 21,5. Bladstørrelse 21 x 26 og 19 x 13. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/654Aarhus
Majken á Grømma: "Sten og kyst". 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/655Aarhus
Majken á Grømma: "På fjeldet". 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/656Aarhus
Peter Abildgård: Uden titel. Sign. A. Olie på lærred. 130 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/658Aarhus
Christian Lemmerz: "Rotes Brot". 2007. Sign. Chr. Lemmerz 07. Mixed media. Bladstørrelse 39 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/662Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Orange partly peeled". Sign. monogram 2020. Olie på plade. 19,5 x 30,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/666Aarhus
Otto H. Svensson: Komposition. 1958. Sign. Otto H. Svensson med datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 90.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/668Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Ribs i vinglas". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 26 x 19,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/669Aarhus
Poul S. Nielsen: Interiør med en kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 81 x 61.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/670Aarhus
Nis Schmidt: "Mene, mene". Sign. Nis Schmidt Aug 2003. Mixed media på plade. 80 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/678Aarhus
Mogens Zieler: Syv skitser til fliser samlet i tre rammer. Usign. Oliekridt på papir. Lysmål hver 14,5 x 14,5. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/698Aarhus
Sven Dalsgaard: "Veninden Rosa", 1990. Sign. på bagsiden med titel og datering. Mixed media på krydsfinér. 80 x 70.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/716Aarhus
J.V. Martin: "Det vi lod bag os", 1973. Sign. J.V. Martin. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/718Aarhus
Kay Christensen: "Glasset i vindueskarmen og tinsoldaterne". Sign. Kay C. Olie på lærred. 47 x 55.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/720Aarhus
Erik Skjoldborg: Uden titel. Sign. Skjoldborg, 74. Olie på plade. 160 x 160.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/722Aarhus
Frank Hammershøj: Uden titel. Sign. FH. Olie på plade. 80 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/723Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/724Aarhus
Judith Fischer-Hansen: "Knud plukker blomster på en grøn mark med heste". Sign. Akryl på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/794Aarhus
Folmer Bonnén: Haveparti. Sign. FB 36. Olie på plade. 64 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/803Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/807Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/808Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/809Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/810Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2448/813Aarhus
Kai E. Christiansen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 61 x 66.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/814Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/819Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 1979. Tusch på papir. Bladstørrelse 56 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/822Aarhus
Johannes Carstensen: Opstilling med pensler og frugt på et bord. Sign. Joh. C. Olie på plade. 48 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/825Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Tusch og akvarel på papir. Bladstørrelse 62 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/833Aarhus
Hervé Desaché: "Voyage exotique", 1994. Sign. med titel og datering på bagsiden. Akryl på plade. 100 x 122.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/837Aarhus
Gerhard Henning: Modelstudie af nøgen kvinde. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Lysmål 38 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/846Aarhus
Preben Wölck: "Dreng fra Norge", 1973. Sign. Wölck. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x61.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/847Aarhus
Sigrun Gunnarsdóttir: Uden titel. Sign. Runa. Polykromt dekorered fliser monteret på plade. 60 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/848Aarhus
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh C. Olie på plade. 28 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/860Aarhus
Inge Hørup: "Påklædnings scene", 2005. Sign. Inge Hørup med datering samt på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/866Aarhus
Ib Eisner: Efterårslandskab. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 31 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/871Aarhus
Richard Mortensen: Komposition. 1959. Sign. Serigrafi i farver. Lysmål 22 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/873Aarhus
Ubekendt maler: Opstilling med kander og pensler på et bord. Signeret. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/875Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: