2448/553Lyngby
Georg Baselitz: Uden titel. Sign. Baselitz 92, B.A.T. Ætsning og akvatinte i farver. Lysmål 51x40.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/559Lyngby
Michael Kvium: Komposition. Sign. Kvium 10, 82/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 33 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/562Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: Uden titel. Sign. K.Æ 18, 239/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/577Lyngby
Mogens Balle: "Til Mars" og "Små fiksstjerner", 1981. Begge sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 53 x 72. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/583Lyngby
Guy Atkins, Asger Jorn, Troels Andersen: To bøger samt to litografisk omslag. Én sign. Størrelse varierer. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/586Lyngby
Christian Lemmerz: Komposition fra serien “De 5 krager”. Tryksign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/589Lyngby
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 94, 156/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/604Lyngby
Pablo Picasso: Buket. Sign. i trykket Picasso 21.4.58. Serigrafisk plakat i farver, trykt på kraftigt papir. Lysmål 64 x 49.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
2448/610Lyngby
Albert Bitran: Uden titel. Sign. Bitran, 71/150. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/616Lyngby
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 21, E.A. Litografi. Bladstørrelse 54x75. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/622Lyngby
Albert Bitran: Uden titel. Sign. Bitran, 147/150. Litografi. Lysmål 74 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/625Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 12/95. Litografi i farver. Lysmål 64 x 98.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/628Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose, 4/95. Litografi i farver. Lysmål 64 x 98.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/631Lyngby
Walasse Ting: Uden titel. Sign. Ting 77, 14/100. Litografi i farver. Lysmål 71 x 101.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/646Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 91, 42/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 95 x 66.
Vurdering :
2448/649Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA - 77, 19/450. Litografi i farver. Lysmål 75 x 52.
Vurdering :
2448/676Lyngby
Pierre Bonnard: Komposition med to børn. Tryksign. PB. Radering. Lysmål 29 x 22
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/679Lyngby
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A. Frandsen 05, 2/55. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/696Lyngby
Asger Jorn: “Festival”. Sign. Jorn 69, 21/85. Litografi i farver. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges. Lysmål 37x53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/699Lyngby
Hans Scherfig: "Syv giraffer". Sign. Scherfig 1964, 131/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/700Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, I/X. Litografi i farver. Lysmål 98 x 68.
Vurdering :
2448/710Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 83, 21/30. Litografi i farver. Bladstørrelse 84 x 62. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/711Lyngby
Michael Kvium: Naiv opstilling”. Sign. Kvium 95, 70/650. Litografi i farver. Bladstørrelse 70×50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/713Lyngby
Asger Jorn: Kestner-Gesellschaft Hannover. Usign. Litografisk udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 84 x 59. Uindrammet.
Vurdering :
2448/728Lyngby
Karel Appel: Komposition. Sign. Appel 69, 8/100. Litografi i farver. Lysmål 61 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/730Lyngby
“Picasso - Catalogue of the edited ceramic works 1947–1971”, 1988. Udgivet af Madoura. 30×25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/738Lyngby
Kay Nielsen: Komposition. Usign. Radering. Bladstørrelse 13,5x11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/762Lyngby
Jacques Lassaigne: Chagall. Paris: Maeght 1957. Komplet med 15 orig. litografier. 23,5x20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/771Lyngby
Knud Odde: Portræt. Sign. Knud Odde 2011, 2/20. Linoleumstryk. 40 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/773Lyngby
Fernand Mourlot: Picasso lithographe II-III, 1947-1949 og 1949-1956. 2 vols. Paris: André Sauret. 32x25. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/776Lyngby
Peter Martensen: Komposition med ansigter. Sign. P. Martensen 2003, 99/120. Litografi. Bladstørrelse 16,5 x 19.
Vurdering :
2448/781Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 100/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 21 ×14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/785Lyngby
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Lysmål 29 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/787Lyngby
Peter Martensen: Uden titel. Sign. P. Martensen 96, E.A. Litografi. Bladstørrelse 32,5 x 37,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/789Lyngby
Egill Jacobsen: Gul maske. Sign. Egill Jacobsen 1976, prøvetryk III/VIII. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 57. Uindrammet. Monteret i passepartout.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/790Lyngby
Per Kirkeby: “Fem farve-zinkografier”, 1980. Alle blade sign. Udgivet af Brøndums Forlag. Zinkografi i farve. Bladstørrelse 45,5 × 38. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/791Lyngby
Jørgen Haugen Sørensen: "Fem træsnit". Alle sign. J. Haugen Sørensen 1987, 135/150. Træsnit i farver. Bladstørrelse 66 x 50. I original mappe.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/802Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/811Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. hhv. Corneille 97 og 99, HC 21/25 og XXVII/L. Serigrafi. Bladstørrelse 53×66. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/817Lyngby
Corneille: “Grande terre à l’arc-en-ciel”, 1995. Sign. Corneille 95, E/A. Serigrafi i farver. 97×76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: