-
2448/1Lyngby
George Mosson: Broget buket af asters. Sign. George Mosson 1921. Olie på lærred. 59 x 80.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2448/3Lyngby
Stor kinesisk stand af huanghuali og andre træsorter, arkaisk stil, samt to runde huanghuali stande. 18/19. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2448/5Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 144. B. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/7Lyngby
Peder Mønsted: "Udsigt fra Tørring Bakker mod Rye Stationsbye. Jylland". Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 50,5 x 71.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/9Lyngby
En kinesisk huanghuali bakke samt en bakke af hongmu med profileret kant. 18/19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2448/11Lyngby
Et par små italienske rokoko spejl i rammer af forgyldt træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 59. B. 27. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/13Lyngby
P. S. Krøyer: En rygvendt dreng på stranden. Senere betegnet S. K. Olie på papir. Bladstørrelse 17 x 7,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2448/15Lyngby
Thailandsk fragment af buddha, bronze. 16/17 årh. Monteret på base af træ. H. 34/58 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/17Lyngby
Régence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, udskåret med muslinger og bladværk. Sverige, 18. årh.s midte. H. 120. B. 56.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/19Lyngby
Christian Pram-Henningsen: En ung elegant klædt kvinde. Sign. C. Pram-Henningsen München. Olie på lærred. 67 x 47.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2448/21Lyngby
Et par franske stager af bronze, støbte med karyatider. Stemplede Barbedienne & Cie. 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 26,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/23Lyngby
Dansk Louis XVI chatol med overdel af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 228. B. 124. D. 58.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2448/25Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: En hyrdedreng med en fløjte. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 65 x 49.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2448/27Lyngby
Jardiniere af fajance, dekoreret i blåt. Rörstrand, 1756.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/29Lyngby
Fransk kommode af mahogni indlagt med lister af lyst og mørkt træ, plade af Breche d'Alep marmor. Emprie form, 19. årh.s slutning. H. 90. B. 100. D. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/31Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster på et bord. Sign. S. Balslöw. Olie på lærred. 82 x 65,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/33Lyngby
Skrin af sølv, Østrig-Ungarn, 19. årh. Vægt 396 g.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/35Lyngby
Rundt fransk bord af mahogni. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 85.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/37Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med snerler og en nældens takvinge. Sign. I. R. 1841. Olie på lærred. 26 x 34.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2448/39Lyngby
"Splendid" Moser krystalglas besætning med slibninger og forgyldt bort med bladværk. (36)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2448/41Lyngby
Stort empire spejl i ramme af mahogni med buet top. 19. årh.s begyndelse. H. 176. B. 63.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/45Lyngby
"Guld Vifte" service af porcelæn, dekoreret i guld. Royal Copenhagen. (42)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2448/47Lyngby
Svensk vitrineskab af bemalet træ, front med to døre med glas. Gustaviansk form, 20. årh. H. 200. B. 120. D. 43.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2448/49Lyngby
Thomas Murrey, tilskrevet: Portræt af en ung herre i rustning. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 63.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/51Lyngby
Ni tabatierer af henholdsvis emalje, to af porcelæn og en konkylie med sølvmontering. 19. årh. (9)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/53Lyngby
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770-1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/55Lyngby
Emmy Thornam: "Valmuer". Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 50,5 x 45,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/57Lyngby
Kinesisk eksportsølv tripod skål, Luen Wo, Shanghai, ca. 1900. Vægt 221 g. H. 6,5 cm Diam. 13 cm
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/59Lyngby
Et par havefigurer af kunststen, putti med våbenskjold. Rokoko form, 20. årh. H. 86. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/61Lyngby
Flamsk maler, 17. årh.: Tulipan og iris. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på papir. 27 x 18,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2448/63Lyngby
Sæt på seks dækketallerkener samt tilhørende fad. Steingrim Winther. Vægt 4488 g. Diam. 28 og 37 cm. (7)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2448/65Lyngby
Et par havefigurer af kunststen, stående putti. 20. årh. H. 76. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/67Lyngby
Fransk maler, 18. årh.: Portræt af en herre med lavendelfarvet brokadejakke. Usigneret. Olie på lærred. 81,5 x 63.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2448/69Lyngby
Tre barok snusdåser af henholdsvis bjergkrystal og agat med montering af sølv. 18/19. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/71Lyngby
Dansk Louis XVI dragkiste af marhogni. 18. årh.s slutning. H. 123. L. 125,5. D. 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/73Lyngby
Carl Locher: Parti fra en strand med mørk himmel. Sign. Carl Locher. Olie på lærred monteret på træ. 20,5 x 29.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/75Lyngby
"Flora Danica" to middagstallerkner af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/77Lyngby
Dansk senbarok dragkiste af nøddetræ, svungen front med fire skuffer, beslag af messing. 18. årh.s første halvdel. H. 114. B. 127. D. 61.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en mor og et barn med en klase vindruer i hånden. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 69,5 x 53,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2448/81Lyngby
Samling kinesisk porcelæn bestående af madspand samt to skåle. Sen Qing, 19. årh. H. 4-21 cm. L. 27 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/83Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 125. B. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/87Lyngby
Thailandsk buddha hoved sandsten. 17. årh. H. 32 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/89Lyngby
Stor fransk kommode af rosentræ indlagt med marquetteri, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 85. B. 127. D. 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/91Lyngby
Peter Ilsted: "Kager”. 1913. Opus 20. Sign. Peter Ilsted, 40/2. Mezzotinte i farver. Bladstørrelse 31,5 x 41.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/93Lyngby
Kinesisk wucai kande, Kangxi (1662-1722) med europæisk sølvmontering. H. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/95Lyngby
Louis XVI spejl i ramme af mahogni, øverste spejlfeldt dekoreret med stridsvogn. H. 182. B. 63.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/97Lyngby
Ubekendt maler, 17. Årh.: "Joannis Calvinus". Portræt af Jean Calvin (1509-1564). Usigneret. Olie på træ. 20 x 17,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/99Lyngby
Japansk kunstner, 18. årh. : Den Udødelige Magu. Gouache på silke. 132 x 93 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/101Lyngby
Ovalt Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 114. B. 79.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/103Lyngby
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af en herre i hvid vest og halsklud og brun jakke. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 54. Ovalt.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/105Lyngby
“Flora Danica” sukkerdåse af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3582. Royal Copenhagen. H. 15 cm. L. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2448/107Lyngby
Louis XVI sekretær af fyrretræ. 18. årh.s slutning. H. 121. B. 112,5. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/109Lyngby
Johannes Larsen: En flok svaner på vandet. Sign. monogram 25. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/111Lyngby
"Flora Danica" skål af porcelæn 3505. Royal Copenhagen, omkr. 1900. Diam. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/113Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 80. B. 71. D. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/115Lyngby
Holger H. Jerichau: Solnedgang over Pompeji. Sign. Holger H. Jerichau Pompei. Olie på træ. 26 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/117Lyngby
"Flora Danica" frugtskål af porcelæn. 3534. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 9 cm. L. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2448/119Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni med skæring af forgyldt træ. København, 18. årh.s slutning. H. 125. B. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/121Lyngby
H. A. Brendekilde: To småpiger ved et bondehus en sommerdag. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 26 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2448/123Lyngby
"Fauna Danica" to middagstallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/125Lyngby
Fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Empire form, 19. årh. H. 80. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: