2448/268Lyngby
Kinesisk skab af elmetræ med bemalede og forgyldte skæringer, overdel med døre og skuffer, underdel med drejede stave. 20. årh. H. 176. B. 98. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/269Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/270Lyngby
"Flora Danica" tallerken af porcelæn. 3554. Royal Copenhagen. Diam. 23,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/272Lyngby
"Flora Danica" tallerken af porcelæn med gennembrudt fane. 3535. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/274Lyngby
Dansk/Norsk jægerhirschfænger M/1760, dansk hirschfænger, bajonet M/1888, turistkukri samt stort horn. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/275Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/276Lyngby
Samling div. søndejyske skeer af sølv, 18.-19. årh. Heraf tre prydede med røde flusser. Vægt 366 g. (15)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/277Lyngby
Samling bestikdele af sølv, København 18/19. årh. Derudover samling skeer mv. fra danske købstæder samt enkelte uidentificerbare. (9 +19)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/278Lyngby
To danske renæssanceskeer af sølv, 17. årh.s første halvdel. Vægt 93 g. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/281Lyngby
En samling kinesiske effekter bestående af brush washer af bambus, kokosnød kop samt marmor jardiniere. 19/20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/282Lyngby
Ubekendt dansk maler, 19. årh.: Tre matroshatte. Vandfarve på papir. Synlig mål. 19 x 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/283Lyngby
Penselsbæger, bitong, af huanghuali, ca. 1900. H. 14 cm Diam. 14 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/284Lyngby
Guanyin figur af udskåret buksbom, 19/20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/285Lyngby
A Lingbi scholar's rock on a hardwood stand. 20th century. H. 17/21 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/286Lyngby
Kinesisk miniature huanghuali stand med dream-marble plade, 19. årh. H. 7 cm L/B. 12 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/287Lyngby
To kinesiske Yixing ware tekander, den ene mærket Chen Xinqing. Af nyere dato. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/288Lyngby
Seks kinesiske udskårne valnødder til håndøvelser. 19/20. årh. Diam. 3,5 - 4 cm. (6)
Vurdering :
2448/289Lyngby
Kinesisk censer af porcelæn, dekoreret i blåt. Ming 1368-1644. H. 6 cm Diam. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/290Lyngby
Kinesisk hardwood skrin, låg dekoreret med figursceneri i perlemorsarbejde, herunder 'hemmeligt' rum med erotisk scene. 20. årh.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/291Lyngby
Kinesisk klapmuts skål af porcelæn dekoreret i blåt. Wanli 1573-1620. Diam. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/292Lyngby
Tre jader bestående af to figurer i form af løve, figur med kalabas samt plakette. 20. Årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/293Lyngby
Kinesisk xiangmu ruyi scepter samt en kopi af en tuschplade betegnet 1770. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/294Lyngby
Kinesisk 20/21. årh. tuschæske af hardwood med tuschsten. 16,5 x 11,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/295Lyngby
Kinesisk 20/21. årh. tuschæske af zitan med tuschsten. 18 x 12,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/296Lyngby
A Chinese bronze figure of Guandi with remains of gilding. Ming 1368-1644. Weight 783 g. H. 21.5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/297Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, cylinderformet, dekoreret i emaljefarver. Republik. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/298Lyngby
Et par famille rose tallerkner, Qianlong 1736-1795. Diam. 22,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/299Lyngby
Fire ostindiske tallerkner af porcelæn, Qianlong 1736-1795. Diam. ca. 23 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/300Lyngby
To jernfæstede dolke. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/301Lyngby
To franske blankvåben. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/302Lyngby
Dansk jægerhirschfænger M/1791 samt fransk officerskårde i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/303Lyngby
En slidt Colt Navy pocket revolver samt 6 blankvåben. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/304Lyngby
Jernbeslået usigneret krudtprøver "eprouvette" ca. 1820.
Vurdering :
6.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/305Lyngby
Et par små engelske boxlock flintpistoler ca. 1790 af Bateman
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/310Lyngby
Vurdering :
2448/331Lyngby
Haglgevær side by side, Armas Ego Eibar Royal S/S nr. 88866. Kal. 12/70. Løbslængde 66 cm. Totallængde 109 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: