-
2448/116Aarhus
En samling årsfigurer af porcelæn i form af dyreunger, bestående af 1992-2004. B&G. H. 3,5-12. (13)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/118Aarhus
Hans Smidth: Tunge skyer over et landskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 33.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2448/120Aarhus
Nikkedukke af porcelæn i form af kinesisk mand og kvinde, begge med bevægelige hoveder. Ca. 1900. H. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/122Aarhus
Evald Nielsen: "No. 3" En samling serveringsdele af sølv 1922-24. (4)
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2448/124Aarhus
Marie Amelie Ruths: Forårsparti fra en hallig ved Vadehavet. Sign. A. Ruths. Olie på lærred. 81 x 121.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/126Aarhus
Burmesisk half moon betel-æske af sølv. Vægt ca. 126 g. 19. årh.s slutning. H. 4. B. 10.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2448/128Aarhus
Hovedvandsæg af sølv prydet med talrige flusser. 19. årh. begyndelse. H. 11 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/130Aarhus
Carl O. J. Lund: Kystparti med skumsprøjt ved høfden. Sigm. Carl. O. J. Lund. 1903. Olie på lærred. 45 x 32.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/131Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire skuffer. 18. årh. H. 122. B. 123. D. 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/132Aarhus
Knud Gleerup: Buste. Sign. Gleerup. Patineret marmor. H. 43.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2448/134Aarhus
Grønlandsk sypose og otte remme/bælter af skind prydede med forskellige mønstre. 1930'erne. Sypose H. 19. (9)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/136Aarhus
Julius Paulsen: Landskab fra Tibirke med et træ i forgrunden. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 62 x 51.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2448/138Aarhus
En samling bestik af sølv i trææske. Helsinki 1925. (36)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/140Aarhus
Model af kajak af skind, træ og ben med diverse redskaber og fangstblære. Uummannaq, Nordgrønland. Ca. 1928. L. 52.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/142Aarhus
Albert Gottschalk: En pige plukker blomster i en kornmark. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 35. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/144Aarhus
J. U. Bredsdorff: Klitlandskab med blomstrende lyng. Sign. J.U. Bredsdorff 1917. Olie på lærred. 44 x 94.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/148Aarhus
Carl Locher: Ti marineskitser. Delvis sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 11 x 14-35 x 51. Uindrammet. (10)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/149Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med Fregatten Jylland. Sign. Vilh Bille 88. Pastel på papir. Lysmål 23 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/150Aarhus
C. W. Eckersberg, kopi efter: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/151Aarhus
Fransk konsolur af delvist forgyldt zink, ved urhus allegorisk scene. Laforesterie Bte. à Bordeaux. 19. årh.s første halvdel. H. 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/161Aarhus
Søren Christiansen: Gårdeksteriør med to drenge. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/162Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe i let sollys. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 26 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/164Aarhus
Fritz Kraul: Interiør med kvinde der læser avis. Sign. Fritz Kraul 1911. Olie på plade. 63,5 x 70,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/169Aarhus
John Milne Donald: Skovparti med et mindre vandhul. Usigneret. Olie på træ. 31 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/170Aarhus
En samling vin- og snapseglas. Bl.a. Conradsminde og Holmegaard. 19.-20. årh. H. 8-11. (21)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/188Aarhus
Ella Heide: Kystparti med klitter og skibe i horisonten. Sign. E. Heide, Skagen. Olie på lærred. 33,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/193Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med svampe. Sign. Mabel Nielsen, 1925. Olie på lærred. 26 x 32 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/266Aarhus
Abraham Ortelius: “Septentrionalium Regionum Descrip”. Kort over Nordeuropa og Arktis. Kobberstik. Bladstørrelse 48 x 57. U.r.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2448/271Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Sydvestgrønland. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 19 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/273Aarhus
Giovanni Battista Piranesi: “Spaccato interno della Basilica di S. Paolo fuori delle Mura”. Tryksign. Kobberstik. Bladstørrelse 45 x 64.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/279Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Kagssinguit, Godthåb. Sign. Olie på lærred. 30 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2448/280Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Jakobshavn, Grønland. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/306Aarhus
Tysk nikkedukke af bisquit i form af en kinesisk mand siddende i skrædderstilling, dekoreret i farver. Ca. 1900. H. 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/307Aarhus
Ella Thalbitzer: Sydlandsk landskab med udsigt til bjerge og huse. Sign. Ella Thalbitzer 1922. Olie på lærred. 35,5 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/308Aarhus
Carl Locher: Svy marineskitser. Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 14 x 14-22 x 33. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/309Aarhus
Carl Fischer: Udsigt til ruiner i et bakket landskab. Sign. Carl Fischer 50. Olie på malepap. 53 x 40
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/311Aarhus
Svend Toxværd: Et par lysestager af sterlingsølv. 20. årh. Udfyldte. H. 17 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/312Aarhus
To kinesiske panelstykker af vævet tekstil med kampscener. Sen Qing. Ca. 1900. Lysmål 101 x 27. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/313Aarhus
Grønlandsk spisebestik til festbrug af udskåret hvalben. Godthåb/Nuuk. Ca. 1935. L. 6-20. (10)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/314Aarhus
En samling bakker, kurve, bordskåner m.m. af marehalm. Nuup Kangerlua/Godthåbsfjorden. 1930'erne. Diam. 8-26. (23)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/315Aarhus
Samling grønlandske perlebroderier af kulørte glasperler. 1930'erne. Dug Diam. 25. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/316Aarhus
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2448/317Aarhus
En samling sydøstasiatisk og kinesisk keramik. 17.-20. årh. H. 3,5-9. Diam. 10-16. (9)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/318Aarhus
Samling grønlandsk kunsthåndværk af udskåret rensdyrtak, hvalben og fedtsten. 20. årh. tupilakker H. 13 og 17. (14)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/319Aarhus
Christian Thørrestrup: Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 42.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/320Aarhus
Johan Markussen: Parti fra Narsaq med Qaqqarsuaqi baggrunden. 1991. Sign. Olie på masonit. 42 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/321Aarhus
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/322Aarhus
Harald Pryn: Kystparti med skrænter. Sign. H. Pryn. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2448/323Aarhus
Tysk kunstner, 19. årh.: Fire portrætter. Silhuetklip. Lysmål 10 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/324Aarhus
Bernhard (Benny) Bendixen: Portræt af Elisabeth Vogt. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 17.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/325Aarhus
Krucifiks af bemalet tin. 18. årh. H. 25.
Sælges
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
-
2448/326Aarhus
Vilhelm Pacht: Parti fra heden med stude for en vogn. Sign. Vilh. Pacht 70. Olie på lærred. 24 x 21.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/327Aarhus
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskibe. Sign. Vilh. Arnesen 89. Olie på lærred. 33 x 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/328Aarhus
Peter Marius Sand Holm: "Kaj og Kvik i det blaa køkken, Søndervig". Sign. Sand Holm 1940. Olie på lærred. 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/329Aarhus
Ikon fremstillende Kristus Pantokrater. Tempera på træ. Forsænket billedflade, Kovtjeg. 19. årh. 31 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/330Aarhus
Louis XV dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 111. B. 129. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/332Aarhus
Fransk trumeau spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ og gesso. 19. årh. H. 115. B. 157.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/333Aarhus
Carl Budtz-Møller: Kirkefest i Piana dei Greci, Sicilien. Sign. Carl Budtz-Møller 1933. Olie på lærred. 91 x 119.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/334Aarhus
Louis Moe: To kompositioner. Delvis sign. To raderinger. Lysmål 32 x 39 og 23 x 34. (2)
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/335Aarhus
Ludvig Chr. Møgelgaard: Landskab i nærheden af Fredensborg. Sign. Olie på lærred. 35 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/336Aarhus
Helge Helme: Kanalparti. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2448/337Aarhus
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret i farver med kål, blomster og sommerfugle. 20. årh. H. 33. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: