2448/207Lyngby
H.E. Holst's efterfølger: Rejseur i kasse. Tilhørende etui. 19. årh.s slutning. H. 13. B. 9. D. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/208Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i blåt. Wanli (1573-1620). Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/209Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af et barn iført en rød jakke med en stor hvid krave. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 39 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/210Lyngby
To tyske lågkrus af fajance, dekorerede i manganviolet og blåt. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/211Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2448/212Lyngby
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor. Mærket 'A Paris'. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 38. D. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/213Lyngby
Senempire kaminur i kasse af palisander. 19. årh.s første halvdel. H. 44. B. 23. D. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/214Lyngby
Fransk kaminur af sort marmor og forgyldt bronze. 20. årh.s første halvdel. H. 38,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/215Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/216Lyngby
Fransk senempire kaminur. Glaskuppel med base af palisander medfølger. Ca. 1820. Glaskuppel H. 51. B. 28,5. D. 18. Bordur H. 38. B. 19. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/217Lyngby
Jardiniere af fajance, dekoreret i blåt. Rörstrand 1773.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/218Lyngby
kalligrafi af memorandumet for afsendelsestropper (Chushi Biao), Zhuge Liang. 19. årh. Indrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/219Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/220Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/221Lyngby
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. H. 11.5-15.5 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/222Lyngby
Vurdering :
2448/223Lyngby
Tre kinesiske vifter af bambus, 20. årh. L. 31-34 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/224Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/225Lyngby
Wu Pengshou 1887-1972: Vifte dekoreret med kalligrafi. B. 51 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/226Lyngby
Et par empire stole af birketræ, hver ryg indlagt med figurer. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/227Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Japansk kvinde. Figur af porcelæn. 1159. Dahl-Jensen. H. 35 cm
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/228Lyngby
Jubilæumsbowle samt Den amerikanske Uafhængighedsbowle af porcelæn, Royal Copenhagen. Begge med certifikater og i originalemballage. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/229Lyngby
Kinesisk prydtræ af jade og halvædelstene samt fem div. "drueklaser". 20. årh. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/230Lyngby
Tre Shiva lingams af poleret sten. Vægt ca. 2644 g. 20. årh. L. 9-17 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/231Lyngby
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, jernrødt og guld. Qianlong 1736-1795. 31 x 38 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/232Lyngby
Tre kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. Diam. 30-35 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/233Lyngby
Gotfred Rode: Vase af porcelæn, dekoreret i farver. Sign. 19/11 GR 1925, Royal Copenhagen. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/234Lyngby
Kinesisk figur af porcelæn i form af en kyllingemor. Qing 19. årh. H. 10 cm L. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/235Lyngby
18 glasbakker samt fire flaskebakker af sølv. Vægt 1468 g. Diam. 10 og 11,5 cm. (22)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/236Lyngby
Halvskibs værftsmodel af træ. 20. årh. L. 196 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/237Lyngby
Lille dansk barokbæger, tumling, to svenske trompetbægre samt snustobaksdåse. 18-19. årh. Vægt 223 g. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/238Lyngby
Teservice af sølv. Steingrim Winther. Københavns bymærke 1946. Vægt 1502 g. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/239Lyngby
PINARELLO full carbon cykel med tilbehør. Ca. str. 58 samt to ekstra hjul. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/240Lyngby
Et par stager af sølv, Gustaviansk form. Kultateollisuus ky, Finland 1961. Udfyldte. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/241Lyngby
En sølv necessaire med agat, fire snusdåser og et cigaretetui. Vægt 262 g. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/242Lyngby
Engelsk stage af sterlingsølv. Martin, Hall & Co, London 1886. Udfyldte. H. 25,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/243Lyngby
"Perlestellet" seks tallerkener af porcelæn, privat dekoreret. 3552. Royal Copenhagen. Diam. 14,5 cm. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/244Lyngby
"Perlestellet" sæt på seks mokkakopper af porcelæn. 3618. Royal Copenhagen. (6+1 underkop)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/245Lyngby
Et hovedvandsæg af sølv, et vinbæger, tre te-sier samt to små lågdåser. Primært 19. årh. Vægt 171 g. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/246Lyngby
Gustav Wied: Collection of 47 vols. by Gustav Wied. Largely first editions, 11 with dedications + 4 letters. (53).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/247Lyngby
Thai buddha af af patineret bronze, stående på base af træ. 19. årh. H. 48/65 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/248Lyngby
Bodhisatva hoved af sortpatineret stenart. Tang stil, 19/20. årh. H. 38 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/249Lyngby
Thai buddhahoved bronze. 17./18. årh. Monteret på base af træ. H. 9/19 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/250Lyngby
Thai buddhahoved bronze. 17./18. årh. Monteret på base af træ. H. 12/23 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/251Lyngby
Thailandsk buddha hoved sandsten. 17. årh. H. 34 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/252Lyngby
Thai buddha af forgyldt bronze. Stående på trone, forgyldt og delvis bemalet. 18. årh. H. 44/62 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/253Lyngby
Thailandsk stående buddha af forgyldt bronze, 19. årh. Monteret på base af træ. H. 70/90 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/254Lyngby
To sorte messingmonterede dolke omkring 1870 i deres skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/255Lyngby
To danske kadetdolke efter M/1848 med orange greb i deres skeder.. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/256Lyngby
Marinedolk fra slutningen af 1700-tallet i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/257Lyngby
To sorte messingmonterede danske officersdolke omkring 1860. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/258Lyngby
Dansk sort messingmonteret dolk omkring 1850 i skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/259Lyngby
Russisk Nagant revolver M/1895 nr. 16244 i kaliber 8 mm. og en Tranter pistol ca. 1880 nr. 62180 i kaliber 7 mm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/260Lyngby
5 danske M/1889 knivbajonetter i deres skeder - de 3 med sværdtasker. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/261Lyngby
"Flora Danica" rund skål af porcelæn. 3503. Royal Copenhagen, 1898-1922. Diam. 20 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/262Lyngby
"Flora Danica" fad af porcelæn med gennembrudt fane, dekoreret i farver og guld med blomster. 3537. L. 27 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/263Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/264Lyngby
"Flora Danica" skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3504. Royal Copenhagen. Diam. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/265Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/267Lyngby
"Flora Danica" firsidet skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3510. Royal Copenhagen.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/268Lyngby
Kinesisk skab af elmetræ med bemalede og forgyldte skæringer, overdel med døre og skuffer, underdel med drejede stave. 20. årh. H. 176. B. 98. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/269Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: