2448/123Lyngby
"Fauna Danica" to middagstallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/127Lyngby
Hans Christian Vantore (efter Louis Aumont): Portræt af Chr. VIII. Usigneret. Verso betegnet. Pastel på papir. Lysmål 30 x 25,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/129Lyngby
Et par barok form stager af sølv, rigt smedet med ornamentik. Kiev importstempel. Ca. 1900. H. 37,2 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/133Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/135Lyngby
Russisk skrin af malakit, rektangulært-svungen form, foret med rødt fløjl. 19. årh. L. 30 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/137Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/139Lyngby
Ole Ring: Skarpt sollys på en gårdsplads en sommerdag. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 27 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/141Lyngby
Fransk kop og underkop af porcelæn, muslingformet, mrk. Flamen Fleury Paris. Charles X ca. 1830
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/143Lyngby
Jaeger-LeCoultre: Atmos bordur. 20. årh.s midte. H. 23,5. B. 21. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/145Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/146Lyngby
O. D. Ottesen, stil, 19. årh.: Vildtvoksende roser og valmuer. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 38,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/147Lyngby
Norsk etui af forgyldt sterlingsølv med translucent emalje. David Andersen, ca. 1900. Vægt 90 g. L. 8,3 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/152Lyngby
17th Century Dutch Cartography. Over 170 maps featuring early maps of the Americas, showing California as an island. (1)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Næste bud:
2448/153Lyngby
Collection of vols. by Holberg, Ibsen + Johs. V. Jensen. (21)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/154Lyngby
Danish masterbindings by Mogens Dichow Lund. Carl-Henning Pedersen and others. (6).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/155Lyngby
G.C. Oeder: Flora Danica: Abbildungen Der Pflanzen [...]. Illust. with 698 engraved plates, a few hand coloured. (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/156Lyngby
Fascimiles of medieval manuscripts from the Vatican Library. The Art of falconry + Il Dante Urbinate. + 1 more. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/157Lyngby
Italiensk maler, 17. årh.: Religiøs komposition. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 66 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/158Lyngby
Kinesisk weiqi lågæske af huanghuali. Qing 18/19. årh. Vægt 265 g. H. 7,5 cm Diam. 12 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/159Lyngby
Hendrick Donckert Composite Sea Atlas. c. 1672-1690. With 49 handcoloured sea charts. Rare charts of the Americas, Bay of Bengal and East India.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2448/163Lyngby
Carl Bille: En redningsbåd på vej ud i stormfuldt vejr. Sign. C. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 15,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/165Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/166Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Tre slagscener. Usignerede. Gouache på papir. Bladstørrelse hver ca. 8 x 12,5. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/167Lyngby
Régence spejl i ramme af forgyldt træ. Delvis 18. årh. H. 133. B. 66.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/168Lyngby
Joakim Skovgaard: "Verbascum". Studie af Kongelys. Sign. J. S. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 23,5 x 14,5.
Vurdering :
2448/171Lyngby
Holger Lübbers: Marine med sejlskibe under orange himmel. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 15,5 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/172Lyngby
Bertel Thorvaldsen, efter: Tre relieffer af terracotta. P. Ipsen Kjøbenhavn. Eneret. 392 og 386. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/173Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/174Lyngby
Fransk maler, 19. årh.'s begyndelse: Amor og Venus. Usigneret. Olie på plade. 36 x 26.
Vurdering :
2448/175Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Opstilling med pragtbuket omsværmet af insekter. Usigneret. Olie på lærred. 63,5 x 50,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/176Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/177Lyngby
Carl Bloch: Jesu korsfæstelse. Tryksign. Carl Bloch 1884. Radering. Lysmål 46 x 36.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/178Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/179Lyngby
Kinesisk tedåse samt lågbojan af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. 20. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/180Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: Skovparti med et par i en lysning. Sign. E. J. Bowly. Olie på træ. 26 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/181Lyngby
To flintøkser, et segl og en lille dolk. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/182Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/183Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: En moder med sine to børn. Sign. L. Berman 1776. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 30,5 x 25,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/184Lyngby
To engelske jernfæstede kårder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/185Lyngby
Holger Lübbers: Udsigt mellem klitter mod havet. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred monteret på malepap. Ca. 48 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/186Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: "Storkereden paa Knabstrup Dyrehavegaard". Sign. A. L. 1888. Olie på lærred. 16 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/187Lyngby
To messingfæstede hirschfængere - den ene i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/189Lyngby
George Morland: Bjerglandskab med en familie, der ankommer til en lille landsby. Sign. G. Morland. Olie på træ. 30,5 x 42,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/190Lyngby
Dansk officerssabel M/1950 i skede med bærepose og porte epee. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/191Lyngby
Tysk rigsrevolver M/1879 nr. 2278 i kaliber 10,6 mm. samt rigsrevolver M/1883 nr. 955 i kaliber 10,55. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/192Lyngby
Lorenz Frølich: Motiv fra nordisk mytologi. Usigneret. Olie op lærred. 38 x 48.
Vurdering :
2448/194Lyngby
To danske madskåle af tin, hidrørende fra Frederiks Hospital 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/195Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Hollandsk flodparti med folkeliv. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/196Lyngby
Tre små vaser af glas, dekorerede i emaljefarver. Én utydeligt sign. H. 7,5 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/197Lyngby
Kinesisk pendant af grønlig jade i form af dreng. Ca. 1900. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/198Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/199Lyngby
Jaeger-LeCoultre: Bordur af forgyldt messing og glas, rektangulær urskive, ref. 448. Etui medfølger. 20. årh.s midte. H. 21. B. 14. D. 6.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/200Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/201Lyngby
Pluto, legetøjsfigur af delvis bemalet træ i form af hund med bevægelige ben samt hale. Ej stemplet. L. inkl. hale 40 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/202Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/203Lyngby
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2448/204Lyngby
Et par kinesiske moonlamps af porcelæn dekoreret i blåt med fugl Fønix. Ca. 1900. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/205Lyngby
Nyrokoko bordur i kasse af forgyldt bronze, urhus med orientalsk pige, skive af hvid emalje. Ca. 1850. H. 40. B. 27. D. 10.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/206Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/207Lyngby
H.E. Holst's efterfølger: Rejseur i kasse. Tilhørende etui. 19. årh.s slutning. H. 13. B. 9. D. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/208Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i blåt. Wanli (1573-1620). Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: