2448/60Aarhus
Relief af gips med motiv efter antikken i form af rytter til hest. 20. årh. 73 x 62.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/61Lyngby
Flamsk maler, 17. årh.: Tulipan og iris. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på papir. 27 x 18,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/62Aarhus
Et par Heiberg lamper af hvid opalineglas med montering af messing. 19.-20. årh. H. ekskl. fatning 33. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/63Lyngby
Sæt på seks dækketallerkener samt tilhørende fad. Steingrim Winther. Vægt 4488 g. Diam. 28 og 37 cm. (7)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2448/64Aarhus
Hugo Veit: Stormvejr ved en kyst med skibe i havsnød. Sign. H. Veit. Olie på lærred. 40 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/65Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/66Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i jernrødt med guder og tjenere. 20. årh. H. ekskl. montering 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/67Lyngby
Fransk maler, 18. årh.: Portræt af en herre med lavendelfarvet brokadejakke. Usigneret. Olie på lærred. 81,5 x 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/68Aarhus
Engelsk konsolur af mahogni form af lyre. Urværk sign. George Tyler, London 1757. Urværk 18. Resten 19. årh. H. 44,5. B. 29.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/69Lyngby
Tre barok snusdåser af henholdsvis bjergkrystal og agat med montering af sølv. 18/19. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/70Aarhus
Peder Mønsted: Parti fra en italiensk pergola med kvinde. Sign. P. Mønsted. Sepia på papir. Lysmål 11 x 7,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/71Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/72Aarhus
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti fra Rosenborg slot. Sign. E. Wegener. Olie på lærred monteret på malepap. 41 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/73Lyngby
Carl Locher: Parti fra en strand med mørk himmel. Sign. Carl Locher. Olie på lærred monteret på træ. 20,5 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/74Aarhus
Tre par Engelske stager af sterlingsølv. 20. årh. begyndelse. Udfyldte. H. 12,5-17 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/75Lyngby
"Flora Danica" to middagstallerkner af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/76Aarhus
Carl Locher: Kystparti fra Nuuk (Godthåb), Grønland. Sign. Carl Locher, Gothaab 1906. Olie på lærred. 42 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/77Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/78Aarhus
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Vinterlandskab med skøjteløbere. Sign. Schevernev. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en mor og et barn med en klase vindruer i hånden. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 69,5 x 53,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/80Aarhus
Tre jydepotter af brøndt lertøj, to stående på fødder, ene med hanke. 19. årh. H. 21-24. Diam. 23-29. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/81Lyngby
Samling kinesisk porcelæn bestående af madspand samt to skåle. Sen Qing, 19. årh. H. 4-21 cm. L. 27 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/82Aarhus
Jens Hansen-Aarslev: Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/83Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/84Aarhus
Vurdering :
2448/85Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/86Aarhus
Et sæt på 12 engelske kuvertkarafler af krystalglas med montering af sterlingsølv. 20. årh.s begyndelse. H. 10. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/87Lyngby
Thailandsk buddha hoved sandsten. 17. årh. H. 32 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/88Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/89Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/90Aarhus
Meissen "Prunk"-kaffeservice af porcelæn stafferet med guld, bestående af syv dele. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/91Lyngby
Peter Ilsted: "Kager”. 1913. Opus 20. Sign. Peter Ilsted, 40/2. Mezzotinte i farver. Bladstørrelse 31,5 x 41.
Vurdering :
2448/92Aarhus
Grønlandsk fugleskindstæppe af sammensyede skind i gentagelsemønster. Aasiaat/Egedesminde. Ca. 1930. 92 x 183.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/93Lyngby
Kinesisk wucai kande, Kangxi (1662-1722) med europæisk sølvmontering. H. 15 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/94Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/95Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/96Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/97Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/98Aarhus
Ni modeller af grønlandske kajakredskaber af træ og ben. Udført af sælfanger Bernhardt Hansen. 1960'erne. L. 70-90. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/99Lyngby
Japansk kunstner, 18. årh. : Den Udødelige Magu. Gouache på silke. 132 x 93 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/100Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Godthåb. Sign. Em AP, 1926. Blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/101Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/102Aarhus
Et par slangehanksvaser af porcelæn, dekoreret i farver og stafferet i guld. Meissen. 20. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/103Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/104Aarhus
"Flora Danica". To kompottallerkener samt asiet af porcelæn. Royal Copenhagen. Diam. 14,5 og 7,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/105Lyngby
“Flora Danica” sukkerdåse af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3582. Royal Copenhagen. H. 15 cm. L. 16 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/106Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/107Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/108Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: "Mand med kakadue". Figur af porcelæn. 1305. Dahl-Jensen. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/109Lyngby
Johannes Larsen: En flok svaner på vandet. Sign. monogram 25. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 26.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/110Aarhus
C.F. Sørensen m.fl., efter: Fem plaketter af porcelæn med trykt dekoration i form af skibsportrætter. B&G. 21 x 30. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/111Lyngby
"Flora Danica" skål af porcelæn 3505. Royal Copenhagen, omkr. 1900. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/112Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/113Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/114Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/115Lyngby
Vurdering :
2448/116Aarhus
En samling årsfigurer af porcelæn i form af dyreunger, bestående af 1992-2004. B&G. H. 3,5-12. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/117Lyngby
"Flora Danica" frugtskål af porcelæn. 3534. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 9 cm. L. 24 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/118Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/120Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/121Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: