-
2448/76
Carl Locher: Kystparti fra Nuuk (Godthåb), Grønland. Sign. Carl Locher, Gothaab 1906. Olie på lærred. 42 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/78
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Vinterlandskab med skøjteløbere. Sign. Schevernev. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2448/80Aarhus
Tre jydepotter af brøndt lertøj, to stående på fødder, ene med hanke. 19. årh. H. 21-24. Diam. 23-29. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/82Aarhus
Jens Hansen-Aarslev: Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/84Aarhus
Holger Drachmann: Udsigt over Hammershus på Bornholm. Sign. H. D. 66. Olie på papir på malepap. 24 x 28.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/85Aarhus
Emmery Rondahl: Samling akademitegninger. Delvist sign. Kul og blyant på papir. Variable størrelser. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/86Aarhus
Et sæt på 12 engelske kuvertkarafler af krystalglas med montering af sterlingsølv. 20. årh.s begyndelse. H. 10. (12)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/88Aarhus
Aksel M. Lassen: Parti fra Vejby ved Tisvilde. Sign. monogram, 1927. Olie på lærred. 35 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/90Aarhus
Meissen "Prunk"-kaffeservice af porcelæn stafferet med guld, bestående af syv dele. (7)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/92Aarhus
Grønlandsk fugleskindstæppe af sammensyede skind i gentagelsemønster. Aasiaat/Egedesminde. Ca. 1930. 92 x 183.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/94Aarhus
Hans Eriksen: "Hvide fyr. Skagen". 1977. Sign. monogram. Olie på plade. 43 x 54.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/96Aarhus
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Kystparti med sejlskibe, der bliver trukket op på land. Sign. Olie på træ. 50 x 60.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/98Aarhus
Ni modeller af grønlandske kajakredskaber af træ og ben. Udført af sælfanger Bernhardt Hansen. 1960'erne. L. 70-90. (9)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/100Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Godthåb. Sign. Em AP, 1926. Blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/102Aarhus
Et par slangehanksvaser af porcelæn, dekoreret i farver og stafferet i guld. Meissen. 20. årh. H. 27. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/104Aarhus
"Flora Danica". To kompottallerkener samt asiet af porcelæn. Royal Copenhagen. Diam. 14,5 og 7,5. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/106Aarhus
Carl Olsen: Skonnerten "Grevinde Danner" ført af Kaptajn H. C. Tscherning af Middelfart. Sign. Olie på lærred. 58 x 84.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/108Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: "Mand med kakadue". Figur af porcelæn. 1305. Dahl-Jensen. H. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/110Aarhus
C.F. Sørensen m.fl., efter: Fem plaketter af porcelæn med trykt dekoration i form af skibsportrætter. B&G. 21 x 30. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/112Aarhus
Victor Qvistorff: Marine med et dampskib på havet. Sign. V. Qvistorff 1940. Olie på plade. 29 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/114Aarhus
Buddha af delvist forgyldt bronze, siddende i bhumisparsha mudra på en høj trone med munke. Siam. 19. årh. H. 19.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2448/116Aarhus
En samling årsfigurer af porcelæn i form af dyreunger, bestående af 1992-2004. B&G. H. 3,5-12. (13)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/118Aarhus
Hans Smidth: Tunge skyer over et landskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 33.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2448/120Aarhus
Nikkedukke af porcelæn i form af kinesisk mand og kvinde, begge med bevægelige hoveder. Ca. 1900. H. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/122Aarhus
Evald Nielsen: "No. 3" En samling serveringsdele af sølv 1922-24. (4)
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/124Aarhus
Marie Amelie Ruths: Forårsparti fra en hallig ved Vadehavet. Sign. A. Ruths. Olie på lærred. 81 x 121.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/126Aarhus
Burmesisk half moon betel-æske af sølv. Vægt ca. 126 g. 19. årh.s slutning. H. 4. B. 10.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/128Aarhus
Hovedvandsæg af sølv prydet med talrige flusser. 19. årh. begyndelse. H. 11 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/130Aarhus
Carl O. J. Lund: Kystparti med skumsprøjt ved høfden. Sigm. Carl. O. J. Lund. 1903. Olie på lærred. 45 x 32.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/131Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire skuffer. 18. årh. H. 122. B. 123. D. 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/132Aarhus
Knud Gleerup: Buste. Sign. Gleerup. Patineret marmor. H. 43.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/134Aarhus
Grønlandsk sypose og otte remme/bælter af skind prydede med forskellige mønstre. 1930'erne. Sypose H. 19. (9)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/136Aarhus
Julius Paulsen: Landskab fra Tibirke med et træ i forgrunden. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 62 x 51.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2448/138Aarhus
En samling bestik af sølv i trææske. Helsinki 1925. (36)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/140Aarhus
Model af kajak af skind, træ og ben med diverse redskaber og fangstblære. Uummannaq, Nordgrønland. Ca. 1928. L. 52.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/144Aarhus
J. U. Bredsdorff: Klitlandskab med blomstrende lyng. Sign. J.U. Bredsdorff 1917. Olie på lærred. 44 x 94.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/148Aarhus
Carl Locher: Ti marineskitser. Delvis sign. Blyant på papir. Bladstørrelse 11 x 14-35 x 51. Uindrammet. (10)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/149Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med Fregatten Jylland. Sign. Vilh Bille 88. Pastel på papir. Lysmål 23 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/150Aarhus
C. W. Eckersberg, kopi efter: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/151Aarhus
Fransk konsolur af delvist forgyldt zink, ved urhus allegorisk scene. Laforesterie Bte. à Bordeaux. 19. årh.s første halvdel. H. 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/161Aarhus
Søren Christiansen: Gårdeksteriør med to drenge. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/162Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe i let sollys. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 26 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/164Aarhus
Fritz Kraul: Interiør med kvinde der læser avis. Sign. Fritz Kraul 1911. Olie på plade. 63,5 x 70,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/169Aarhus
John Milne Donald: Skovparti med et mindre vandhul. Usigneret. Olie på træ. 31 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/170Aarhus
En samling vin- og snapseglas. Bl.a. Conradsminde og Holmegaard. 19.-20. årh. H. 8-11. (21)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/188Aarhus
Ella Heide: Kystparti med klitter og skibe i horisonten. Sign. E. Heide, Skagen. Olie på lærred. 33,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/193Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med svampe. Sign. Mabel Nielsen, 1925. Olie på lærred. 26 x 32 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/266Aarhus
Abraham Ortelius: “Septentrionalium Regionum Descrip”. Kort over Nordeuropa og Arktis. Kobberstik. Bladstørrelse 48 x 57. U.r.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/271Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Sydvestgrønland. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 19 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/273Aarhus
Giovanni Battista Piranesi: “Spaccato interno della Basilica di S. Paolo fuori delle Mura”. Tryksign. Kobberstik. Bladstørrelse 45 x 64.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/279Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Kagssinguit, Godthåb. Sign. Olie på lærred. 30 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2448/280Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Jakobshavn, Grønland. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 33.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/306Aarhus
Tysk nikkedukke af bisquit i form af en kinesisk mand siddende i skrædderstilling, dekoreret i farver. Ca. 1900. H. 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/307Aarhus
Ella Thalbitzer: Sydlandsk landskab med udsigt til bjerge og huse. Sign. Ella Thalbitzer 1922. Olie på lærred. 35,5 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/308Aarhus
Carl Locher: Svy marineskitser. Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 14 x 14-22 x 33. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/309Aarhus
Carl Fischer: Udsigt til ruiner i et bakket landskab. Sign. Carl Fischer 50. Olie på malepap. 53 x 40
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/311Aarhus
Svend Toxværd: Et par lysestager af sterlingsølv. 20. årh. Udfyldte. H. 17 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/312Aarhus
To kinesiske panelstykker af vævet tekstil med kampscener. Sen Qing. Ca. 1900. Lysmål 101 x 27. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/313Aarhus
Grønlandsk spisebestik til festbrug af udskåret hvalben. Godthåb/Nuuk. Ca. 1935. L. 6-20. (10)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/314Aarhus
En samling bakker, kurve, bordskåner m.m. af marehalm. Nuup Kangerlua/Godthåbsfjorden. 1930'erne. Diam. 8-26. (23)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/315Aarhus
Samling grønlandske perlebroderier af kulørte glasperler. 1930'erne. Dug Diam. 25. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/316Aarhus
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud: