-
2448/301Lyngby
To franske blankvåben. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/302Lyngby
Dansk jægerhirschfænger M/1791 samt fransk officerskårde i skede. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/303Lyngby
En slidt Colt Navy pocket revolver samt 6 blankvåben. (7)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/304Lyngby
Jernbeslået usigneret krudtprøver "eprouvette" ca. 1820.
Sælges
Vurdering :
6.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/305Lyngby
Et par små engelske boxlock flintpistoler ca. 1790 af Bateman
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2448/306Aarhus
Tysk nikkedukke af bisquit i form af en kinesisk mand siddende i skrædderstilling, dekoreret i farver. Ca. 1900. H. 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/307Aarhus
Ella Thalbitzer: Sydlandsk landskab med udsigt til bjerge og huse. Sign. Ella Thalbitzer 1922. Olie på lærred. 35,5 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/308Aarhus
Carl Locher: Svy marineskitser. Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 14 x 14-22 x 33. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/309Aarhus
Carl Fischer: Udsigt til ruiner i et bakket landskab. Sign. Carl Fischer 50. Olie på malepap. 53 x 40
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/310Lyngby
Peter Kornbeck: Fra Kalkbrænderihavnen. I Forgrunden stud. Fr. Winkel-Horn. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 30x40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/311Aarhus
Svend Toxværd: Et par lysestager af sterlingsølv. 20. årh. Udfyldte. H. 17 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/312Aarhus
To kinesiske panelstykker af vævet tekstil med kampscener. Sen Qing. Ca. 1900. Lysmål 101 x 27. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/313Aarhus
Grønlandsk spisebestik til festbrug af udskåret hvalben. Godthåb/Nuuk. Ca. 1935. L. 6-20. (10)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/314Aarhus
En samling bakker, kurve, bordskåner m.m. af marehalm. Nuup Kangerlua/Godthåbsfjorden. 1930'erne. Diam. 8-26. (23)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/315Aarhus
Samling grønlandske perlebroderier af kulørte glasperler. 1930'erne. Dug Diam. 25. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/316Aarhus
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2448/317Aarhus
En samling sydøstasiatisk og kinesisk keramik. 17.-20. årh. H. 3,5-9. Diam. 10-16. (9)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/318Aarhus
Samling grønlandsk kunsthåndværk af udskåret rensdyrtak, hvalben og fedtsten. 20. årh. tupilakker H. 13 og 17. (14)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2448/319Aarhus
Christian Thørrestrup: Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 42.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/320Aarhus
Johan Markussen: Parti fra Narsaq med Qaqqarsuaqi baggrunden. 1991. Sign. Olie på masonit. 42 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/321Aarhus
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2448/322Aarhus
Harald Pryn: Kystparti med skrænter. Sign. H. Pryn. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2448/323Aarhus
Tysk kunstner, 19. årh.: Fire portrætter. Silhuetklip. Lysmål 10 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/324Aarhus
Bernhard (Benny) Bendixen: Portræt af Elisabeth Vogt. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 17.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/325Aarhus
Krucifiks af bemalet tin. 18. årh. H. 25.
Sælges
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
-
2448/326Aarhus
Vilhelm Pacht: Parti fra heden med stude for en vogn. Sign. Vilh. Pacht 70. Olie på lærred. 24 x 21.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/327Aarhus
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskibe. Sign. Vilh. Arnesen 89. Olie på lærred. 33 x 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/328Aarhus
Peter Marius Sand Holm: "Kaj og Kvik i det blaa køkken, Søndervig". Sign. Sand Holm 1940. Olie på lærred. 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/329Aarhus
Ikon fremstillende Kristus Pantokrater. Tempera på træ. Forsænket billedflade, Kovtjeg. 19. årh. 31 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/330Aarhus
Louis XV dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 111. B. 129. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/331Lyngby
Haglgevær side by side, Armas Ego Eibar Royal S/S nr. 88866. Kal. 12/70. Løbslængde 66 cm. Totallængde 109 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2448/332Aarhus
Fransk trumeau spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ og gesso. 19. årh. H. 115. B. 157.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/333Aarhus
Carl Budtz-Møller: Kirkefest i Piana dei Greci, Sicilien. Sign. Carl Budtz-Møller 1933. Olie på lærred. 91 x 119.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/334Aarhus
Louis Moe: To kompositioner. Delvis sign. To raderinger. Lysmål 32 x 39 og 23 x 34. (2)
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/335Aarhus
Ludvig Chr. Møgelgaard: Landskab i nærheden af Fredensborg. Sign. Olie på lærred. 35 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2448/336Aarhus
Helge Helme: Kanalparti. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2448/337Aarhus
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret i farver med kål, blomster og sommerfugle. 20. årh. H. 33. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2448/338Aarhus
En samling danske og hollandske fliser af fajance. 19./20. årh. (19)
Sælges
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud: