2448/30
Et par klokkestager af malm, dekorerede med englehoveder. Barok form. Cirka 1900. H. 28,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2448/28
Johan Neumann: Marine med sejlbåde på havet. Sign. Joh Neumann. Olie på lærred. 32 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2448/25
Nederlandsk maler, 18. årh.: En hyrdedreng med en fløjte. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2448/22
Charles Keith Miller: Skibsportræt af "Lintrathen". Sign. monogram 1876. Olie på lærred. 62 x 92.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/18
"Blåmalet". Riflet med guld og skæl. Dele af teservice af porcelæn. B&G. Ca. 1900. (41)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/21
Et par franske stager af bronze, støbte med karyatider. Stemplede Barbedienne & Cie. 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 26,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2448/20
Fladlåget kiste af egetræ, front med portalformede skæringer. 18. årh. H. 51. B. 75. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/17
Régence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, udskåret med muslinger og bladværk. Sverige, 18. årh.s midte. H. 120. B. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/16
Emanuel A. Petersen: Sæljagt i Ummanak fjorden. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/15
Thailandsk fragment af buddha, bronze. 16/17 årh. Monteret på base af træ. H. 34/58 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2448/14
To døre af lysblå og hvidmalet træ og gesso, dekoreret med udskæringer i form af bladværk. 19. årh. H. 258. B. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2448/7
Peder Mønsted: "Udsigt fra Tørring Bakker mod Rye Stationsbye. Jylland". Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 50,5 x 71.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2448/13
P. S. Krøyer: En rygvendt dreng på stranden. Senere betegnet S. K. Olie på papir. Bladstørrelse 17 x 7,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2448/12
Jens Peter Dahl-Jensen: “Slangetæmmerske”. Figur af porcelæn, dekoreret i farver. 1299. Dahl-Jensen. H. 21 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/10
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol ved Diskobugten". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 101.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2448/9
En kinesisk huanghuali bakke samt en bakke af hongmu med profileret kant. 18/19. årh. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/8
Nyklassicistisk københavner kommode af mahogni, front med tre skuffer. Danmark. 18. årh. H. 79. B. 78. D. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2448/6
Vasily Yakovlevich Grachev: Farvelkysset. Sign. Grachev. Skulptur af patineret bronze. H. 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2448/5
Dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 144. B. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/4
Julius Paulsen: Landskab med en sø i baggrunden. Sign. Jul. Paulsen, 1903. Olie på lærred. 74 x 79.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2448/3
Stor kinesisk stand af huanghuali og andre træsorter, arkaisk stil, samt to runde huanghuali stande. 18/19. årh. (3)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2448/2
Fransk Empire konsolur sortbroget marmor og forgyldt bronze. Urskive sign. Le Roy & Fils. 19. årh. H. 54.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2448/1
George Mosson: Broget buket af asters. Sign. George Mosson 1921. Olie på lærred. 59 x 80.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt