-
2448/338
En samling danske og hollandske fliser af fajance. 19./20. årh. (19)
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/333
Carl Budtz-Møller: Kirkefest i Piana dei Greci, Sicilien. Sign. Carl Budtz-Møller 1933. Olie på lærred. 91 x 119.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/337
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret i farver med kål, blomster og sommerfugle. 20. årh. H. 33. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2448/336
Helge Helme: Kanalparti. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/335
Ludvig Chr. Møgelgaard: Landskab i nærheden af Fredensborg. Sign. Olie på lærred. 35 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/334
Louis Moe: To kompositioner. Delvis sign. To raderinger. Lysmål 32 x 39 og 23 x 34. (2)
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2448/327
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskibe. Sign. Vilh. Arnesen 89. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2448/332
Fransk trumeau spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ og gesso. 19. årh. H. 115. B. 157.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/331
Haglgevær side by side, Armas Ego Eibar Royal S/S nr. 88866. Kal. 12/70. Løbslængde 66 cm. Totallængde 109 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2448/285
A Lingbi scholar's rock on a hardwood stand. 20th century. H. 17/21 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2448/330
Louis XV dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 111. B. 129. D. 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/329
Ikon fremstillende Kristus Pantokrater. Tempera på træ. Forsænket billedflade, Kovtjeg. 19. årh. 31 x 27.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/320
Johan Markussen: Parti fra Narsaq med Qaqqarsuaqi baggrunden. 1991. Sign. Olie på masonit. 42 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2448/328
Peter Marius Sand Holm: "Kaj og Kvik i det blaa køkken, Søndervig". Sign. Sand Holm 1940. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2448/326
Vilhelm Pacht: Parti fra heden med stude for en vogn. Sign. Vilh. Pacht 70. Olie på lærred. 24 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/325
Krucifiks af bemalet tin. 18. årh. H. 25.
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt
-
2448/324
Bernhard (Benny) Bendixen: Portræt af Elisabeth Vogt. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/323
Tysk kunstner, 19. årh.: Fire portrætter. Silhuetklip. Lysmål 10 x 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/292
Tre jader bestående af to figurer i form af løve, figur med kalabas samt plakette. 20. Årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/322
Harald Pryn: Kystparti med skrænter. Sign. H. Pryn. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/321
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2448/319
Christian Thørrestrup: Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2448/310
Peter Kornbeck: Fra Kalkbrænderihavnen. I Forgrunden stud. Fr. Winkel-Horn. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 30x40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2448/318
Samling grønlandsk kunsthåndværk af udskåret rensdyrtak, hvalben og fedtsten. 20. årh. tupilakker H. 13 og 17. (14)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2448/317
En samling sydøstasiatisk og kinesisk keramik. 17.-20. årh. H. 3,5-9. Diam. 10-16. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/288
Seks kinesiske udskårne valnødder til håndøvelser. 19/20. årh. Diam. 3,5 - 4 cm. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2448/316
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/315
Samling grønlandske perlebroderier af kulørte glasperler. 1930'erne. Dug Diam. 25. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/314
En samling bakker, kurve, bordskåner m.m. af marehalm. Nuup Kangerlua/Godthåbsfjorden. 1930'erne. Diam. 8-26. (23)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/313
Grønlandsk spisebestik til festbrug af udskåret hvalben. Godthåb/Nuuk. Ca. 1935. L. 6-20. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/312
To kinesiske panelstykker af vævet tekstil med kampscener. Sen Qing. Ca. 1900. Lysmål 101 x 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2448/311
Svend Toxværd: Et par lysestager af sterlingsølv. 20. årh. Udfyldte. H. 17 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/309
Carl Fischer: Udsigt til ruiner i et bakket landskab. Sign. Carl Fischer 50. Olie på malepap. 53 x 40
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/302
Dansk jægerhirschfænger M/1791 samt fransk officerskårde i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/308
Carl Locher: Svy marineskitser. Usigneret. Blyant på papir. Bladstørrelse 14 x 14-22 x 33. Uindrammet. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/307
Ella Thalbitzer: Sydlandsk landskab med udsigt til bjerge og huse. Sign. Ella Thalbitzer 1922. Olie på lærred. 35,5 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/306
Tysk nikkedukke af bisquit i form af en kinesisk mand siddende i skrædderstilling, dekoreret i farver. Ca. 1900. H. 16.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2448/305
Et par små engelske boxlock flintpistoler ca. 1790 af Bateman
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/304
Jernbeslået usigneret krudtprøver "eprouvette" ca. 1820.
Vurdering :
6.500 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/303
En slidt Colt Navy pocket revolver samt 6 blankvåben. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/301
To franske blankvåben. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/300
To jernfæstede dolke. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/299
Fire ostindiske tallerkner af porcelæn, Qianlong 1736-1795. Diam. ca. 23 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2448/298
Et par famille rose tallerkner, Qianlong 1736-1795. Diam. 22,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2448/297
Kinesisk vase af porcelæn, cylinderformet, dekoreret i emaljefarver. Republik. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/296
A Chinese bronze figure of Guandi with remains of gilding. Ming 1368-1644. Weight 783 g. H. 21.5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2448/295
Kinesisk 20/21. årh. tuschæske af zitan med tuschsten. 18 x 12,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/294
Kinesisk 20/21. årh. tuschæske af hardwood med tuschsten. 16,5 x 11,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/293
Kinesisk xiangmu ruyi scepter samt en kopi af en tuschplade betegnet 1770. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/291
Kinesisk klapmuts skål af porcelæn dekoreret i blåt. Wanli 1573-1620. Diam. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/290
Kinesisk hardwood skrin, låg dekoreret med figursceneri i perlemorsarbejde, herunder 'hemmeligt' rum med erotisk scene. 20. årh.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/289
Kinesisk censer af porcelæn, dekoreret i blåt. Ming 1368-1644. H. 6 cm Diam. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2448/287
To kinesiske Yixing ware tekander, den ene mærket Chen Xinqing. Af nyere dato. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/273
Giovanni Battista Piranesi: “Spaccato interno della Basilica di S. Paolo fuori delle Mura”. Tryksign. Kobberstik. Bladstørrelse 45 x 64.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/286
Kinesisk miniature huanghuali stand med dream-marble plade, 19. årh. H. 7 cm L/B. 12 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2448/280
Emanuel A. Petersen: Parti fra Jakobshavn, Grønland. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2448/284
Guanyin figur af udskåret buksbom, 19/20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2448/283
Penselsbæger, bitong, af huanghuali, ca. 1900. H. 14 cm Diam. 14 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/275
"Flora Danica" tallerken af porcelæn med gennembrudt fane. 3535. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2448/282
Ubekendt dansk maler, 19. årh.: Tre matroshatte. Vandfarve på papir. Synlig mål. 19 x 31 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/281
En samling kinesiske effekter bestående af brush washer af bambus, kokosnød kop samt marmor jardiniere. 19/20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK