2448/98
Ni modeller af grønlandske kajakredskaber af træ og ben. Udført af sælfanger Bernhardt Hansen. 1960'erne. L. 70-90. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/97
Ubekendt maler, 17. Årh.: "Joannis Calvinus". Portræt af Jean Calvin (1509-1564). Usigneret. Olie på træ. 20 x 17,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/96
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Kystparti med sejlskibe, der bliver trukket op på land. Sign. Olie på træ. 50 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2448/95
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/94
Hans Eriksen: "Hvide fyr. Skagen". 1977. Sign. monogram. Olie på plade. 43 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2448/93
Kinesisk wucai kande, Kangxi (1662-1722) med europæisk sølvmontering. H. 15 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2448/91
Peter Ilsted: "Kager”. 1913. Opus 20. Sign. Peter Ilsted, 40/2. Mezzotinte i farver. Bladstørrelse 31,5 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/90
Meissen "Prunk"-kaffeservice af porcelæn stafferet med guld, bestående af syv dele. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/89
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/88
Aksel M. Lassen: Parti fra Vejby ved Tisvilde. Sign. monogram, 1927. Olie på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2448/86
Et sæt på 12 engelske kuvertkarafler af krystalglas med montering af sterlingsølv. 20. årh.s begyndelse. H. 10. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/87
Thailandsk buddha hoved sandsten. 17. årh. H. 32 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/85
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2448/84
Holger Drachmann: Udsigt over Hammershus på Bornholm. Sign. H. D. 66. Olie på papir på malepap. 24 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2448/83
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/82
Jens Hansen-Aarslev: Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/81
Samling kinesisk porcelæn bestående af madspand samt to skåle. Sen Qing, 19. årh. H. 4-21 cm. L. 27 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/80
Tre jydepotter af brøndt lertøj, to stående på fødder, ene med hanke. 19. årh. H. 21-24. Diam. 23-29. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2448/79
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en mor og et barn med en klase vindruer i hånden. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 69,5 x 53,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2448/78
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Vinterlandskab med skøjteløbere. Sign. Schevernev. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2448/77
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/76
Carl Locher: Kystparti fra Nuuk (Godthåb), Grønland. Sign. Carl Locher, Gothaab 1906. Olie på lærred. 42 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/75
"Flora Danica" to middagstallerkner af porcelæn. 3553. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/74
Tre par Engelske stager af sterlingsølv. 20. årh. begyndelse. Udfyldte. H. 12,5-17 cm. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2448/73
Carl Locher: Parti fra en strand med mørk himmel. Sign. Carl Locher. Olie på lærred monteret på træ. 20,5 x 29.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2448/59
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/72
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti fra Rosenborg slot. Sign. E. Wegener. Olie på lærred monteret på malepap. 41 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2448/61
Flamsk maler, 17. årh.: Tulipan og iris. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på papir. 27 x 18,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2448/71
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/70
Peder Mønsted: Parti fra en italiensk pergola med kvinde. Sign. P. Mønsted. Sepia på papir. Lysmål 11 x 7,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/69
Tre barok snusdåser af henholdsvis bjergkrystal og agat med montering af sølv. 18/19. årh. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2448/65
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/68
Engelsk konsolur af mahogni form af lyre. Urværk sign. George Tyler, London 1757. Urværk 18. Resten 19. årh. H. 44,5. B. 29.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2448/67
Fransk maler, 18. årh.: Portræt af en herre med lavendelfarvet brokadejakke. Usigneret. Olie på lærred. 81,5 x 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/66
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i jernrødt med guder og tjenere. 20. årh. H. ekskl. montering 28.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2448/64
Hugo Veit: Stormvejr ved en kyst med skibe i havsnød. Sign. H. Veit. Olie på lærred. 40 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/63
Sæt på seks dækketallerkener samt tilhørende fad. Steingrim Winther. Vægt 4488 g. Diam. 28 og 37 cm. (7)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2448/62
Et par Heiberg lamper af hvid opalineglas med montering af messing. 19.-20. årh. H. ekskl. fatning 33. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/56
Kirkebænk af delvist bemalet træ, dekoreret med bibelske scener. Cirka 1900. H. 168. B. 181. D. 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2448/60
Relief af gips med motiv efter antikken i form af rytter til hest. 20. årh. 73 x 62.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2448/58
Carl Bille: Kystparti med skibe i måneskinnet. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 35 x 53.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/57
Kinesisk eksportsølv tripod skål, Luen Wo, Shanghai, ca. 1900. Vægt 221 g. H. 6,5 cm Diam. 13 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2448/52
Einar Wegener/Lili Elbe: Landskab med grønne træer. Sign. EW 19. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/55
Emmy Thornam: "Valmuer". Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 50,5 x 45,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/54
Bertel Thorvaldsen: "Hyrdinde med en amorin-rede”. Relief af bemalet gips. Plakette fra Thorvalsen Museum. 20. årh. 60 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/53
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/47
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2448/51
Ni tabatierer af henholdsvis emalje, to af porcelæn og en konkylie med sølvmontering. 19. årh. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/31
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster på et bord. Sign. S. Balslöw. Olie på lærred. 82 x 65,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2448/50
Ovalt bord af mahogni, dekoreret med intarsia, kehlet kant. Regency form. Cirka 1900. H. 67. B. 48. L. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2448/49
Thomas Murrey, tilskrevet: Portræt af en ung herre i rustning. Usigneret. Olie på lærred. 74 x 63.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2448/48
Skulpturel træstamme af flodtræ. H. 226.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2448/46
Aksel Jørgensen: Kunstnerens selvportræt. Sign. Olie på to sammenføjede lærreder. 90 x 61,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2448/45
"Guld Vifte" service af porcelæn, dekoreret i guld. Royal Copenhagen. (42)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2448/44
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2448/35
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2448/36
"Guld Vifte". Jardiniere af porcelæn. 595/11532. Royal Copenhagen. L. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2448/43
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2448/34
David Jacobsen: Rengøring i atelieret. Usigneret. Olie på træ. 28 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2448/42
Et par kandelabre af forgyldt bronze og grønbroget marmor. Empire form. 20. årh. H. 44,5. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2448/41
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/40
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland. Usigneret. Oliekridt på papir. Lysmål 18 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt