2448/159
Hendrick Donckert Composite Sea Atlas. c. 1672-1690. With 49 handcoloured sea charts. Rare charts of the Americas, Bay of Bengal and East India.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
2448/158
Kinesisk weiqi lågæske af huanghuali. Qing 18/19. årh. Vægt 265 g. H. 7,5 cm Diam. 12 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2448/157
Italiensk maler, 17. årh.: Religiøs komposition. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 66 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/156
Fascimiles of medieval manuscripts from the Vatican Library. The Art of falconry + Il Dante Urbinate. + 1 more. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2448/154
Danish masterbindings by Mogens Dichow Lund. Carl-Henning Pedersen and others. (6).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2448/155
G.C. Oeder: Flora Danica: Abbildungen Der Pflanzen [...]. Illust. with 698 engraved plates, a few hand coloured. (4)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2448/153
Collection of vols. by Holberg, Ibsen + Johs. V. Jensen. (21)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2448/152
17th Century Dutch Cartography. Over 170 maps featuring early maps of the Americas, showing California as an island. (1)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
2448/145
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2448/151
Fransk konsolur af delvist forgyldt zink, ved urhus allegorisk scene. Laforesterie Bte. à Bordeaux. 19. årh.s første halvdel. H. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2448/150
C. W. Eckersberg, kopi efter: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/144
J. U. Bredsdorff: Klitlandskab med blomstrende lyng. Sign. J.U. Bredsdorff 1917. Olie på lærred. 44 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/149
Vilhelm Bille: Marine med Fregatten Jylland. Sign. Vilh Bille 88. Pastel på papir. Lysmål 23 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/148
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2448/147
Norsk etui af forgyldt sterlingsølv med translucent emalje. David Andersen, ca. 1900. Vægt 90 g. L. 8,3 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/146
O. D. Ottesen, stil, 19. årh.: Vildtvoksende roser og valmuer. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 38,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2448/143
Jaeger-LeCoultre: Atmos bordur. 20. årh.s midte. H. 23,5. B. 21. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/137
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/140
Model af kajak af skind, træ og ben med diverse redskaber og fangstblære. Uummannaq, Nordgrønland. Ca. 1928. L. 52.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/141
Fransk kop og underkop af porcelæn, muslingformet, mrk. Flamen Fleury Paris. Charles X ca. 1830
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/139
Ole Ring: Skarpt sollys på en gårdsplads en sommerdag. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 27 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/138
En samling bestik af sølv i trææske. Helsinki 1925. (36)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/133
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2448/135
Russisk skrin af malakit, rektangulært-svungen form, foret med rødt fløjl. 19. årh. L. 30 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2448/117
"Flora Danica" frugtskål af porcelæn. 3534. Royal Copenhagen, 1898-1922. H. 9 cm. L. 24 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2448/136
Julius Paulsen: Landskab fra Tibirke med et træ i forgrunden. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 62 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2448/132
Knud Gleerup: Buste. Sign. Gleerup. Patineret marmor. H. 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/131
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/130
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2448/125
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/129
Et par barok form stager af sølv, rigt smedet med ornamentik. Kiev importstempel. Ca. 1900. H. 37,2 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/92
Grønlandsk fugleskindstæppe af sammensyede skind i gentagelsemønster. Aasiaat/Egedesminde. Ca. 1930. 92 x 183.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2448/127
Hans Christian Vantore (efter Louis Aumont): Portræt af Chr. VIII. Usigneret. Verso betegnet. Pastel på papir. Lysmål 30 x 25,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/128
Hovedvandsæg af sølv prydet med talrige flusser. 19. årh. begyndelse. H. 11 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2448/122
Evald Nielsen: "No. 3" En samling serveringsdele af sølv 1922-24. (4)
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/126
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2448/113
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/124
Marie Amelie Ruths: Forårsparti fra en hallig ved Vadehavet. Sign. A. Ruths. Olie på lærred. 81 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2448/123
"Fauna Danica" to middagstallerkener af porcelæn. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2448/121
H. A. Brendekilde: To småpiger ved et bondehus en sommerdag. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 26 x 30,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2448/120
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2448/119
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/118
Hans Smidth: Tunge skyer over et landskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 33.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2448/116
En samling årsfigurer af porcelæn i form af dyreunger, bestående af 1992-2004. B&G. H. 3,5-12. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2448/115
Holger H. Jerichau: Solnedgang over Pompeji. Sign. Holger H. Jerichau Pompei. Olie på træ. 26 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2448/114
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2448/112
Victor Qvistorff: Marine med et dampskib på havet. Sign. V. Qvistorff 1940. Olie på plade. 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2448/104
"Flora Danica". To kompottallerkener samt asiet af porcelæn. Royal Copenhagen. Diam. 14,5 og 7,5. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2448/111
"Flora Danica" skål af porcelæn 3505. Royal Copenhagen, omkr. 1900. Diam. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/110
C.F. Sørensen m.fl., efter: Fem plaketter af porcelæn med trykt dekoration i form af skibsportrætter. B&G. 21 x 30. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/109
Johannes Larsen: En flok svaner på vandet. Sign. monogram 25. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 26.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2448/108
Jens Peter Dahl-Jensen: "Mand med kakadue". Figur af porcelæn. 1305. Dahl-Jensen. H. 24 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/107
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2448/106
Carl Olsen: Skonnerten "Grevinde Danner" ført af Kaptajn H. C. Tscherning af Middelfart. Sign. Olie på lærred. 58 x 84.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2448/105
“Flora Danica” sukkerdåse af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3582. Royal Copenhagen. H. 15 cm. L. 16 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2448/103
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af en herre i hvid vest og halsklud og brun jakke. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 54. Ovalt.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2448/102
Et par slangehanksvaser af porcelæn, dekoreret i farver og stafferet i guld. Meissen. 20. årh. H. 27. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/101
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2448/100
Emanuel A. Petersen: Parti fra Godthåb. Sign. Em AP, 1926. Blyant på papir. Bladstørrelse 23 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2448/99
Japansk kunstner, 18. årh. : Den Udødelige Magu. Gouache på silke. 132 x 93 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/98
Ni modeller af grønlandske kajakredskaber af træ og ben. Udført af sælfanger Bernhardt Hansen. 1960'erne. L. 70-90. (9)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/97
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK