2448/181Lyngby
To flintøkser, et segl og en lille dolk. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/182Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/183Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: En moder med sine to børn. Sign. L. Berman 1776. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 30,5 x 25,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/184Lyngby
To engelske jernfæstede kårder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/185Lyngby
Holger Lübbers: Udsigt mellem klitter mod havet. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred monteret på malepap. Ca. 48 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/186Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: "Storkereden paa Knabstrup Dyrehavegaard". Sign. A. L. 1888. Olie på lærred. 16 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/187Lyngby
To messingfæstede hirschfængere - den ene i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/188Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/189Lyngby
George Morland: Bjerglandskab med en familie, der ankommer til en lille landsby. Sign. G. Morland. Olie på træ. 30,5 x 42,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/190Lyngby
Dansk officerssabel M/1950 i skede med bærepose og porte epee. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/191Lyngby
Tysk rigsrevolver M/1879 nr. 2278 i kaliber 10,6 mm. samt rigsrevolver M/1883 nr. 955 i kaliber 10,55. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/192Lyngby
Lorenz Frølich: Motiv fra nordisk mytologi. Usigneret. Olie op lærred. 38 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/193Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/194Lyngby
To danske madskåle af tin, hidrørende fra Frederiks Hospital 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/195Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Hollandsk flodparti med folkeliv. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/196Lyngby
Tre små vaser af glas, dekorerede i emaljefarver. Én utydeligt sign. H. 7,5 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/197Lyngby
Kinesisk pendant af grønlig jade i form af dreng. Ca. 1900. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/198Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/199Lyngby
Jaeger-LeCoultre: Bordur af forgyldt messing og glas, rektangulær urskive, ref. 448. Etui medfølger. 20. årh.s midte. H. 21. B. 14. D. 6.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/200Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/201Lyngby
Pluto, legetøjsfigur af delvis bemalet træ i form af hund med bevægelige ben samt hale. Ej stemplet. L. inkl. hale 40 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/202Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/203Lyngby
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/204Lyngby
Et par kinesiske moonlamps af porcelæn dekoreret i blåt med fugl Fønix. Ca. 1900. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/205Lyngby
Nyrokoko bordur i kasse af forgyldt bronze, urhus med orientalsk pige, skive af hvid emalje. Ca. 1850. H. 40. B. 27. D. 10.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/206Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/207Lyngby
H.E. Holst's efterfølger: Rejseur i kasse. Tilhørende etui. 19. årh.s slutning. H. 13. B. 9. D. 8.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/208Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i blåt. Wanli (1573-1620). Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/209Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af et barn iført en rød jakke med en stor hvid krave. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 39 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/210Lyngby
To tyske lågkrus af fajance, dekorerede i manganviolet og blåt. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/211Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2448/212Lyngby
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor. Mærket 'A Paris'. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 38. D. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/213Lyngby
Senempire kaminur i kasse af palisander. 19. årh.s første halvdel. H. 44. B. 23. D. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/214Lyngby
Fransk kaminur af sort marmor og forgyldt bronze. 20. årh.s første halvdel. H. 38,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/215Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/216Lyngby
Fransk senempire kaminur. Glaskuppel med base af palisander medfølger. Ca. 1820. Glaskuppel H. 51. B. 28,5. D. 18. Bordur H. 38. B. 19. D. 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/217Lyngby
Jardiniere af fajance, dekoreret i blåt. Rörstrand 1773.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/218Lyngby
kalligrafi af memorandumet for afsendelsestropper (Chushi Biao), Zhuge Liang. 19. årh. Indrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/219Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/220Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/221Lyngby
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. H. 11.5-15.5 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/222Lyngby
Vurdering :
2448/223Lyngby
Tre kinesiske vifter af bambus, 20. årh. L. 31-34 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/224Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/225Lyngby
Wu Pengshou 1887-1972: Vifte dekoreret med kalligrafi. B. 51 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/226Lyngby
Et par empire stole af birketræ, hver ryg indlagt med figurer. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/227Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Japansk kvinde. Figur af porcelæn. 1159. Dahl-Jensen. H. 35 cm
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/228Lyngby
Jubilæumsbowle samt Den amerikanske Uafhængighedsbowle af porcelæn, Royal Copenhagen. Begge med certifikater og i originalemballage. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/229Lyngby
Kinesisk prydtræ af jade og halvædelstene samt fem div. "drueklaser". 20. årh. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/230Lyngby
Tre Shiva lingams af poleret sten. Vægt ca. 2644 g. 20. årh. L. 9-17 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/231Lyngby
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, jernrødt og guld. Qianlong 1736-1795. 31 x 38 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/232Lyngby
Tre kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. Diam. 30-35 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/233Lyngby
Gotfred Rode: Vase af porcelæn, dekoreret i farver. Sign. 19/11 GR 1925, Royal Copenhagen. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/234Lyngby
Kinesisk figur af porcelæn i form af en kyllingemor. Qing 19. årh. H. 10 cm L. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/235Lyngby
18 glasbakker samt fire flaskebakker af sølv. Vægt 1468 g. Diam. 10 og 11,5 cm. (22)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/236Lyngby
Halvskibs værftsmodel af træ. 20. årh. L. 196 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/237Lyngby
Lille dansk barokbæger, tumling, to svenske trompetbægre samt snustobaksdåse. 18-19. årh. Vægt 223 g. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/238Lyngby
Teservice af sølv. Steingrim Winther. Københavns bymærke 1946. Vægt 1502 g. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/239Lyngby
PINARELLO full carbon cykel med tilbehør. Ca. str. 58 samt to ekstra hjul. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/240Lyngby
Et par stager af sølv, Gustaviansk form. Kultateollisuus ky, Finland 1961. Udfyldte. H. 18 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/241Lyngby
En sølv necessaire med agat, fire snusdåser og et cigaretetui. Vægt 262 g. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/242Lyngby
Engelsk stage af sterlingsølv. Martin, Hall & Co, London 1886. Udfyldte. H. 25,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: