2448/1Lyngby
George Mosson: Broget buket af asters. Sign. George Mosson 1921. Olie på lærred. 59 x 80.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/2Aarhus
Fransk Empire konsolur sortbroget marmor og forgyldt bronze. Urskive sign. Le Roy & Fils. 19. årh. H. 54.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/3Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/4Aarhus
Julius Paulsen: Landskab med en sø i baggrunden. Sign. Jul. Paulsen, 1903. Olie på lærred. 74 x 79.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/5Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/6Aarhus
Vasily Yakovlevich Grachev: Farvelkysset. Sign. Grachev. Skulptur af patineret bronze. H. 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2448/7Lyngby
Peder Mønsted: "Udsigt fra Tørring Bakker mod Rye Stationsbye. Jylland". Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 50,5 x 71.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/8Aarhus
Nyklassicistisk københavner kommode af mahogni, front med tre skuffer. Danmark. 18. årh. H. 79. B. 78. D. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/9Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/10Aarhus
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol ved Diskobugten". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 101.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/11Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/12Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: “Slangetæmmerske”. Figur af porcelæn, dekoreret i farver. 1299. Dahl-Jensen. H. 21 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/13Lyngby
P. S. Krøyer: En rygvendt dreng på stranden. Senere betegnet S. K. Olie på papir. Bladstørrelse 17 x 7,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/14Aarhus
To døre af lysblå og hvidmalet træ og gesso, dekoreret med udskæringer i form af bladværk. 19. årh. H. 258. B. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/15Lyngby
Thailandsk fragment af buddha, bronze. 16/17 årh. Monteret på base af træ. H. 34/58 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/16Aarhus
Emanuel A. Petersen: Sæljagt i Ummanak fjorden. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/17Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/18Aarhus
"Blåmalet". Riflet med guld og skæl. Dele af teservice af porcelæn. B&G. Ca. 1900. (41)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/19Lyngby
Christian Pram-Henningsen: En ung elegant klædt kvinde. Sign. C. Pram-Henningsen München. Olie på lærred. 67 x 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/20Aarhus
Fladlåget kiste af egetræ, front med portalformede skæringer. 18. årh. H. 51. B. 75. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/21Lyngby
Et par franske stager af bronze, støbte med karyatider. Stemplede Barbedienne & Cie. 19. årh.s sidste fjerdedel. H. 26,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/22Aarhus
Charles Keith Miller: Skibsportræt af "Lintrathen". Sign. monogram 1876. Olie på lærred. 62 x 92.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/23Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/24Aarhus
"Flora Danica". Rund skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 574. Royal Copenhagen. Diam. 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/25Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: En hyrdedreng med en fløjte. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/26Aarhus
Par konsoller af forgyldt træ, plader af hvid marmor. Louis XVI form. Cirka 1900. H. 85. B. 70. D. 36. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/27Lyngby
Jardiniere af fajance, dekoreret i blåt. Rörstrand, 1756.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/28Aarhus
Johan Neumann: Marine med sejlbåde på havet. Sign. Joh Neumann. Olie på lærred. 32 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/29Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/30Aarhus
Et par klokkestager af malm, dekorerede med englehoveder. Barok form. Cirka 1900. H. 28,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/31Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster på et bord. Sign. S. Balslöw. Olie på lærred. 82 x 65,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/32Aarhus
Regence toiletstol af egetræ, sæde med brunligt skind. 18. årh.s. begyndelse. H. 52. B. 48. D. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/33Lyngby
Skrin af sølv, Østrig-Ungarn, 19. årh. Vægt 396 g.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/34Aarhus
David Jacobsen: Rengøring i atelieret. Usigneret. Olie på træ. 28 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/35Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/36Aarhus
"Guld Vifte". Jardiniere af porcelæn. 595/11532. Royal Copenhagen. L. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/37Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med snerler og en nældens takvinge. Sign. I. R. 1841. Olie på lærred. 26 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/38Aarhus
Rokoko konsol af forgyldt træ, plade af gråbroget marmor. 18. årh. H. 67. B. 71. D. 48
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/39Lyngby
"Splendid" Moser krystalglas besætning med slibninger og forgyldt bort med bladværk. (36)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2448/40Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland. Usigneret. Oliekridt på papir. Lysmål 18 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/41Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/42Aarhus
Et par kandelabre af forgyldt bronze og grønbroget marmor. Empire form. 20. årh. H. 44,5. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/43Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/44Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/45Lyngby
"Guld Vifte" service af porcelæn, dekoreret i guld. Royal Copenhagen. (42)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/46Aarhus
Aksel Jørgensen: Kunstnerens selvportræt. Sign. Olie på to sammenføjede lærreder. 90 x 61,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/47Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/48Aarhus
Skulpturel træstamme af flodtræ. H. 226.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/49Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/50Aarhus
Ovalt bord af mahogni, dekoreret med intarsia, kehlet kant. Regency form. Cirka 1900. H. 67. B. 48. L. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/51Lyngby
Ni tabatierer af henholdsvis emalje, to af porcelæn og en konkylie med sølvmontering. 19. årh. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/52Aarhus
Einar Wegener/Lili Elbe: Landskab med grønne træer. Sign. EW 19. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/53Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/54Aarhus
Bertel Thorvaldsen: "Hyrdinde med en amorin-rede”. Relief af bemalet gips. Plakette fra Thorvalsen Museum. 20. årh. 60 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/55Lyngby
Emmy Thornam: "Valmuer". Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 50,5 x 45,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/56Aarhus
Kirkebænk af delvist bemalet træ, dekoreret med bibelske scener. Cirka 1900. H. 168. B. 181. D. 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/57Lyngby
Kinesisk eksportsølv tripod skål, Luen Wo, Shanghai, ca. 1900. Vægt 221 g. H. 6,5 cm Diam. 13 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/58Aarhus
Carl Bille: Kystparti med skibe i måneskinnet. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 35 x 53.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/59Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/60Aarhus
Relief af gips med motiv efter antikken i form af rytter til hest. 20. årh. 73 x 62.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/61Lyngby
Flamsk maler, 17. årh.: Tulipan og iris. Usigneret. Vandfarve på papir monteret på papir. 27 x 18,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: