2448/3Lyngby
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/9Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/15Lyngby
Thailandsk fragment af buddha, bronze. 16/17 årh. Monteret på base af træ. H. 34/58 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/57Lyngby
Kinesisk eksportsølv tripod skål, Luen Wo, Shanghai, ca. 1900. Vægt 221 g. H. 6,5 cm Diam. 13 cm
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/66Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i jernrødt med guder og tjenere. 20. årh. H. ekskl. montering 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/81Lyngby
Samling kinesisk porcelæn bestående af madspand samt to skåle. Sen Qing, 19. årh. H. 4-21 cm. L. 27 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/87Lyngby
Thailandsk buddha hoved sandsten. 17. årh. H. 32 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/93Lyngby
Kinesisk wucai kande, Kangxi (1662-1722) med europæisk sølvmontering. H. 15 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/99Lyngby
Japansk kunstner, 18. årh. : Den Udødelige Magu. Gouache på silke. 132 x 93 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/114Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/120Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/126Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2448/158Lyngby
Kinesisk weiqi lågæske af huanghuali. Qing 18/19. årh. Vægt 265 g. H. 7,5 cm Diam. 12 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2448/173Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/178Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 27,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/179Lyngby
Kinesisk tedåse samt lågbojan af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. 20. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/197Lyngby
Kinesisk pendant af grønlig jade i form af dreng. Ca. 1900. H. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/202Lyngby
Firsidet kinesisk kalligrafi penselbæger, gennembrudt, samt et bambusfineret penselbæger, derudover en 'Wan-emblem' æske, rektangulær. 19. årh. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/204Lyngby
Et par kinesiske moonlamps af porcelæn dekoreret i blåt med fugl Fønix. Ca. 1900. H. 25 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/206Lyngby
Et par kinesiske ovale spillebrikker af hardwood samt et to-rumsbæger af bambus med låg af hardwood. 19/20. årh. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/208Lyngby
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i blåt. Wanli (1573-1620). Diam. 21,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/211Lyngby
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. 18/19. årh. H: 12-13 cm. (3)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2448/215Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/218Lyngby
kalligrafi af memorandumet for afsendelsestropper (Chushi Biao), Zhuge Liang. 19. årh. Indrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/221Lyngby
Tre kinesiske penselbægre af bambus. Bitong. H. 11.5-15.5 cm. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/223Lyngby
Tre kinesiske vifter af bambus, 20. årh. L. 31-34 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/225Lyngby
Wu Pengshou 1887-1972: Vifte dekoreret med kalligrafi. B. 51 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/229Lyngby
Kinesisk prydtræ af jade og halvædelstene samt fem div. "drueklaser". 20. årh. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/230Lyngby
Tre Shiva lingams af poleret sten. Vægt ca. 2644 g. 20. årh. L. 9-17 cm. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/231Lyngby
Kinesisk fad af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, jernrødt og guld. Qianlong 1736-1795. 31 x 38 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/232Lyngby
Tre kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. Diam. 30-35 cm. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/234Lyngby
Kinesisk figur af porcelæn i form af en kyllingemor. Qing 19. årh. H. 10 cm L. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/247Lyngby
Thai buddha af af patineret bronze, stående på base af træ. 19. årh. H. 48/65 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/248Lyngby
Bodhisatva hoved af sortpatineret stenart. Tang stil, 19/20. årh. H. 38 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/249Lyngby
Thai buddhahoved bronze. 17./18. årh. Monteret på base af træ. H. 9/19 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/250Lyngby
Thai buddhahoved bronze. 17./18. årh. Monteret på base af træ. H. 12/23 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/251Lyngby
Thailandsk buddha hoved sandsten. 17. årh. H. 34 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/252Lyngby
Thai buddha af forgyldt bronze. Stående på trone, forgyldt og delvis bemalet. 18. årh. H. 44/62 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/253Lyngby
Thailandsk stående buddha af forgyldt bronze, 19. årh. Monteret på base af træ. H. 70/90 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/263Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 28 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/281Lyngby
En samling kinesiske effekter bestående af brush washer af bambus, kokosnød kop samt marmor jardiniere. 19/20. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/283Lyngby
Penselsbæger, bitong, af huanghuali, ca. 1900. H. 14 cm Diam. 14 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/284Lyngby
Guanyin figur af udskåret buksbom, 19/20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/285Lyngby
A Lingbi scholar's rock on a hardwood stand. 20th century. H. 17/21 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/286Lyngby
Kinesisk miniature huanghuali stand med dream-marble plade, 19. årh. H. 7 cm L/B. 12 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/287Lyngby
To kinesiske Yixing ware tekander, den ene mærket Chen Xinqing. Af nyere dato. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/288Lyngby
Seks kinesiske udskårne valnødder til håndøvelser. 19/20. årh. Diam. 3,5 - 4 cm. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/289Lyngby
Kinesisk censer af porcelæn, dekoreret i blåt. Ming 1368-1644. H. 6 cm Diam. 10,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/290Lyngby
Kinesisk hardwood skrin, låg dekoreret med figursceneri i perlemorsarbejde, herunder 'hemmeligt' rum med erotisk scene. 20. årh.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/291Lyngby
Kinesisk klapmuts skål af porcelæn dekoreret i blåt. Wanli 1573-1620. Diam. 15 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/292Lyngby
Tre jader bestående af to figurer i form af løve, figur med kalabas samt plakette. 20. Årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/293Lyngby
Kinesisk xiangmu ruyi scepter samt en kopi af en tuschplade betegnet 1770. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/294Lyngby
Kinesisk 20/21. årh. tuschæske af hardwood med tuschsten. 16,5 x 11,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/295Lyngby
Kinesisk 20/21. årh. tuschæske af zitan med tuschsten. 18 x 12,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/296Lyngby
A Chinese bronze figure of Guandi with remains of gilding. Ming 1368-1644. Weight 783 g. H. 21.5 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/297Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, cylinderformet, dekoreret i emaljefarver. Republik. Monteret til lampe. H. ekskl. montering 27 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/298Lyngby
Et par famille rose tallerkner, Qianlong 1736-1795. Diam. 22,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/299Lyngby
Fire ostindiske tallerkner af porcelæn, Qianlong 1736-1795. Diam. ca. 23 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/312Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/317Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/337Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: