-
2448/5Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 144. B. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/11Lyngby
Et par små italienske rokoko spejl i rammer af forgyldt træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 59. B. 27. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/17Lyngby
Régence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, udskåret med muslinger og bladværk. Sverige, 18. årh.s midte. H. 120. B. 56.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/23Lyngby
Dansk Louis XVI chatol med overdel af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 228. B. 124. D. 58.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2448/29Lyngby
Fransk kommode af mahogni indlagt med lister af lyst og mørkt træ, plade af Breche d'Alep marmor. Emprie form, 19. årh.s slutning. H. 90. B. 100. D. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/35Lyngby
Rundt fransk bord af mahogni. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 85.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/41Lyngby
Stort empire spejl i ramme af mahogni med buet top. 19. årh.s begyndelse. H. 176. B. 63.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/47Lyngby
Svensk vitrineskab af bemalet træ, front med to døre med glas. Gustaviansk form, 20. årh. H. 200. B. 120. D. 43.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2448/53Lyngby
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770-1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/59Lyngby
Et par havefigurer af kunststen, putti med våbenskjold. Rokoko form, 20. årh. H. 86. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/65Lyngby
Et par havefigurer af kunststen, stående putti. 20. årh. H. 76. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/71Lyngby
Dansk Louis XVI dragkiste af marhogni. 18. årh.s slutning. H. 123. L. 125,5. D. 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/77Lyngby
Dansk senbarok dragkiste af nøddetræ, svungen front med fire skuffer, beslag af messing. 18. årh.s første halvdel. H. 114. B. 127. D. 61.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/83Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 125. B. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/89Lyngby
Stor fransk kommode af rosentræ indlagt med marquetteri, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 85. B. 127. D. 55.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/95Lyngby
Louis XVI spejl i ramme af mahogni, øverste spejlfeldt dekoreret med stridsvogn. H. 182. B. 63.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/101Lyngby
Ovalt Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 114. B. 79.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/107Lyngby
Louis XVI sekretær af fyrretræ. 18. årh.s slutning. H. 121. B. 112,5. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/113Lyngby
Dansk Louis XVI kommode af mahogni med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 80. B. 71. D. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/119Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni med skæring af forgyldt træ. København, 18. årh.s slutning. H. 125. B. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/125Lyngby
Fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Empire form, 19. årh. H. 80. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/137Lyngby
Lille dansk bord af bemalet træ, front med skuffe. Louis XVI form, 19. årh. H. 76. B. 82. D. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/167Lyngby
Régence spejl i ramme af forgyldt træ. Delvis 18. årh. H. 133. B. 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/219Lyngby
Dansk kommode af guldstafferet elmetræ, front med tre svungne ligsknækkede skuffer. Rokoko form, 19. årh. H. 73. B. 88. D. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2448/220Lyngby
Dansk rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer. Delvis 18. årh.s midte. H. 98. B. 124. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/222Lyngby
Dansk langbord af egetræ, front med skuffe og siden med gennemgående skuffe, balusterformede ben. 19. årh.s midte. H. 80. L. 225. B. 68.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2448/224Lyngby
Engelsk George III chatol med vitrine overdel af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 221. B. 115. D. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/226Lyngby
Et par empire stole af birketræ, hver ryg indlagt med figurer. 19. årh.s begyndelse. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/265Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/268Lyngby
Kinesisk skab af elmetræ med bemalede og forgyldte skæringer, overdel med døre og skuffer, underdel med drejede stave. 20. årh. H. 176. B. 98. D. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2448/269Lyngby
Fransk spejl i ramme af sortmalet træ og gesso, udskåret med ornamentik og kvinde i relief. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 58.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: