-
2448/332
Fransk trumeau spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ og gesso. 19. årh. H. 115. B. 157.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2448/330
Louis XV dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 111. B. 129. D. 64.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/269
Fransk spejl i ramme af sortmalet træ og gesso, udskåret med ornamentik og kvinde i relief. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/268
Kinesisk skab af elmetræ med bemalede og forgyldte skæringer, overdel med døre og skuffer, underdel med drejede stave. 20. årh. H. 176. B. 98. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/265
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 97. B. 76. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/222
Dansk langbord af egetræ, front med skuffe og siden med gennemgående skuffe, balusterformede ben. 19. årh.s midte. H. 80. L. 225. B. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2448/226
Et par empire stole af birketræ, hver ryg indlagt med figurer. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/224
Engelsk George III chatol med vitrine overdel af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 221. B. 115. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/220
Dansk rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer. Delvis 18. årh.s midte. H. 98. B. 124. D. 64.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/219
Dansk kommode af guldstafferet elmetræ, front med tre svungne ligsknækkede skuffer. Rokoko form, 19. årh. H. 73. B. 88. D. 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/167
Régence spejl i ramme af forgyldt træ. Delvis 18. årh. H. 133. B. 66.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/137
Lille dansk bord af bemalet træ, front med skuffe. Louis XVI form, 19. årh. H. 76. B. 82. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/131
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire skuffer. 18. årh. H. 122. B. 123. D. 70.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/125
Fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, behængt med prismer. Empire form, 19. årh. H. 80. Diam. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/113
Dansk Louis XVI kommode af mahogni med tre skuffer. 18. årh.s slutning. H. 80. B. 71. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/119
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni med skæring af forgyldt træ. København, 18. årh.s slutning. H. 125. B. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2448/107
Louis XVI sekretær af fyrretræ. 18. årh.s slutning. H. 121. B. 112,5. D. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2448/101
Ovalt Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 114. B. 79.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2448/95
Louis XVI spejl i ramme af mahogni, øverste spejlfeldt dekoreret med stridsvogn. H. 182. B. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/89
Stor fransk kommode af rosentræ indlagt med marquetteri, plade af marmor. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 85. B. 127. D. 55.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/83
Dansk Louis XVI spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 125. B. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/77
Dansk senbarok dragkiste af nøddetræ, svungen front med fire skuffer, beslag af messing. 18. årh.s første halvdel. H. 114. B. 127. D. 61.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/59
Et par havefigurer af kunststen, putti med våbenskjold. Rokoko form, 20. årh. H. 86. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/71
Dansk Louis XVI dragkiste af marhogni. 18. årh.s slutning. H. 123. L. 125,5. D. 59.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/65
Et par havefigurer af kunststen, stående putti. 20. årh. H. 76. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/56
Kirkebænk af delvist bemalet træ, dekoreret med bibelske scener. Cirka 1900. H. 168. B. 181. D. 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2448/53
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770-1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/47
Svensk vitrineskab af bemalet træ, front med to døre med glas. Gustaviansk form, 20. årh. H. 200. B. 120. D. 43.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2448/50
Ovalt bord af mahogni, dekoreret med intarsia, kehlet kant. Regency form. Cirka 1900. H. 67. B. 48. L. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/44
Fransk Louis Philippe spejl i ramme af forsølvet træ, dekoreret med perlestaf. 19. årh.s. slutning. H. 82. B. 56.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2448/35
Rundt fransk bord af mahogni. Louis XVI form, 20. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 85.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2448/41
Stort empire spejl i ramme af mahogni med buet top. 19. årh.s begyndelse. H. 176. B. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/32
Regence toiletstol af egetræ, sæde med brunligt skind. 18. årh.s. begyndelse. H. 52. B. 48. D. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2448/38
Rokoko konsol af forgyldt træ, plade af gråbroget marmor. 18. årh. H. 67. B. 71. D. 48
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/29
Fransk kommode af mahogni indlagt med lister af lyst og mørkt træ, plade af Breche d'Alep marmor. Emprie form, 19. årh.s slutning. H. 90. B. 100. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2448/26
Par konsoller af forgyldt træ, plader af hvid marmor. Louis XVI form. Cirka 1900. H. 85. B. 70. D. 36. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/23
Dansk Louis XVI chatol med overdel af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 228. B. 124. D. 58.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2448/20
Fladlåget kiste af egetræ, front med portalformede skæringer. 18. årh. H. 51. B. 75. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/17
Régence spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, udskåret med muslinger og bladværk. Sverige, 18. årh.s midte. H. 120. B. 56.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/14
To døre af lysblå og hvidmalet træ og gesso, dekoreret med udskæringer i form af bladværk. 19. årh. H. 258. B. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2448/11
Et par små italienske rokoko spejl i rammer af forgyldt træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 59. B. 27. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/8
Nyklassicistisk københavner kommode af mahogni, front med tre skuffer. Danmark. 18. årh. H. 79. B. 78. D. 50.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2448/5
Dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 144. B. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK