-
2448/333
Carl Budtz-Møller: Kirkefest i Piana dei Greci, Sicilien. Sign. Carl Budtz-Møller 1933. Olie på lærred. 91 x 119.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/336
Helge Helme: Kanalparti. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/335
Ludvig Chr. Møgelgaard: Landskab i nærheden af Fredensborg. Sign. Olie på lærred. 35 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/327
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskibe. Sign. Vilh. Arnesen 89. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2448/328
Peter Marius Sand Holm: "Kaj og Kvik i det blaa køkken, Søndervig". Sign. Sand Holm 1940. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2448/326
Vilhelm Pacht: Parti fra heden med stude for en vogn. Sign. Vilh. Pacht 70. Olie på lærred. 24 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/324
Bernhard (Benny) Bendixen: Portræt af Elisabeth Vogt. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/322
Harald Pryn: Kystparti med skrænter. Sign. H. Pryn. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/321
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2448/319
Christian Thørrestrup: Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2448/310
Peter Kornbeck: Fra Kalkbrænderihavnen. I Forgrunden stud. Fr. Winkel-Horn. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 30x40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2448/316
Theodor Philipsen: Liggende ko. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 21 x 32.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/309
Carl Fischer: Udsigt til ruiner i et bakket landskab. Sign. Carl Fischer 50. Olie på malepap. 53 x 40
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/307
Ella Thalbitzer: Sydlandsk landskab med udsigt til bjerge og huse. Sign. Ella Thalbitzer 1922. Olie på lærred. 35,5 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2448/279
Emanuel A. Petersen: Parti fra Kagssinguit, Godthåb. Sign. Olie på lærred. 30 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2448/195
Nederlandsk maler, 18. årh.: Hollandsk flodparti med folkeliv. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/209
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af et barn iført en rød jakke med en stor hvid krave. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 39 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/203
S. C. Bjulf: Udsigt mod Snorrebroen på Christianshavn. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 64 x 88.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2448/200
Christian Mølsted: Studie af sejlskibe på en strand. Sign. Chr. M. Olie og blyant på lærred. 63 x 82.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/198
Wenzel Tornøe: En romersk vandpost. Usigneret. Dateret Roma 72/71. Olie på papir monteret på plade. 32 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/193
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med svampe. Sign. Mabel Nielsen, 1925. Olie på lærred. 26 x 32 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2448/192
Lorenz Frølich: Motiv fra nordisk mytologi. Usigneret. Olie op lærred. 38 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2448/186
Dansk maler, 19. årh.: "Storkereden paa Knabstrup Dyrehavegaard". Sign. A. L. 1888. Olie på lærred. 16 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2448/189
George Morland: Bjerglandskab med en familie, der ankommer til en lille landsby. Sign. G. Morland. Olie på træ. 30,5 x 42,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2448/188
Ella Heide: Kystparti med klitter og skibe i horisonten. Sign. E. Heide, Skagen. Olie på lærred. 33,5 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/185
Holger Lübbers: Udsigt mellem klitter mod havet. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred monteret på malepap. Ca. 48 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2448/168
Joakim Skovgaard: "Verbascum". Studie af Kongelys. Sign. J. S. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 23,5 x 14,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2448/182
Christian Blache: Brænding mod en kyst og to sejlskib i horisonten. Sign. Chr. Blache 1918. Olie på lærred. 62 x 97.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2448/180
Engelsk maler, 19. årh.: Skovparti med et par i en lysning. Sign. E. J. Bowly. Olie på træ. 26 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/171
Holger Lübbers: Marine med sejlskibe under orange himmel. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 15,5 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/176
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Portræt af sognepræst Lauritz Bang. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2448/174
Fransk maler, 19. årh.'s begyndelse: Amor og Venus. Usigneret. Olie på plade. 36 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2448/175
Nederlandsk maler, 18. årh.: Opstilling med pragtbuket omsværmet af insekter. Usigneret. Olie på lærred. 63,5 x 50,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/169
John Milne Donald: Skovparti med et mindre vandhul. Usigneret. Olie på træ. 31 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/163
Carl Bille: En redningsbåd på vej ud i stormfuldt vejr. Sign. C. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 15,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/165
Johannes Wilhjelm: Parti fra Hvidbjerg ved Vejle Fjord. Sign. monogram 19. Olie på lærred monteret på lærred. 43 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2448/164
Fritz Kraul: Interiør med kvinde der læser avis. Sign. Fritz Kraul 1911. Olie på plade. 63,5 x 70,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2448/166
Ubekendt maler, 18. årh.: Tre slagscener. Usignerede. Gouache på papir. Bladstørrelse hver ca. 8 x 12,5. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2448/162
Holger Lübbers: Marine med skibe i let sollys. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 26 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2448/161
Søren Christiansen: Gårdeksteriør med to drenge. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2448/157
Italiensk maler, 17. årh.: Religiøs komposition. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 66 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2448/145
N. F. Schiøttz-Jensen: Bjergparti fra Italien med en familie gående langs en vej. Sign. N. F. Schiøttz-jensen. Olie på lærred. 48,5 x 69,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2448/150
C. W. Eckersberg, kopi efter: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/144
J. U. Bredsdorff: Klitlandskab med blomstrende lyng. Sign. J.U. Bredsdorff 1917. Olie på lærred. 44 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2448/146
O. D. Ottesen, stil, 19. årh.: Vildtvoksende roser og valmuer. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 38,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2448/139
Ole Ring: Skarpt sollys på en gårdsplads en sommerdag. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 27 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2448/133
Julius Paulsen: Model siddende på en stol. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 50 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2448/136
Julius Paulsen: Landskab fra Tibirke med et træ i forgrunden. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 62 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2448/130
Carl O. J. Lund: Kystparti med skumsprøjt ved høfden. Sigm. Carl. O. J. Lund. 1903. Olie på lærred. 45 x 32.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
950 DKK -
2448/124
Marie Amelie Ruths: Forårsparti fra en hallig ved Vadehavet. Sign. A. Ruths. Olie på lærred. 81 x 121.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2448/121
H. A. Brendekilde: To småpiger ved et bondehus en sommerdag. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 26 x 30,5.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2448/118
Hans Smidth: Tunge skyer over et landskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 33.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2448/115
Holger H. Jerichau: Solnedgang over Pompeji. Sign. Holger H. Jerichau Pompei. Olie på træ. 26 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2448/112
Victor Qvistorff: Marine med et dampskib på havet. Sign. V. Qvistorff 1940. Olie på plade. 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2448/106
Carl Olsen: Skonnerten "Grevinde Danner" ført af Kaptajn H. C. Tscherning af Middelfart. Sign. Olie på lærred. 58 x 84.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2448/103
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af en herre i hvid vest og halsklud og brun jakke. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 54. Ovalt.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2448/97
Ubekendt maler, 17. Årh.: "Joannis Calvinus". Portræt af Jean Calvin (1509-1564). Usigneret. Olie på træ. 20 x 17,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2448/96
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Kystparti med sejlskibe, der bliver trukket op på land. Sign. Olie på træ. 50 x 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2448/94
Hans Eriksen: "Hvide fyr. Skagen". 1977. Sign. monogram. Olie på plade. 43 x 54.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2448/88
Aksel M. Lassen: Parti fra Vejby ved Tisvilde. Sign. monogram, 1927. Olie på lærred. 35 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2448/84
Holger Drachmann: Udsigt over Hammershus på Bornholm. Sign. H. D. 66. Olie på papir på malepap. 24 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK