2448/176Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Portræt af sognepræst Lauritz Bang. Usigneret. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/180Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: Skovparti med et par i en lysning. Sign. E. J. Bowly. Olie på træ. 26 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/182Lyngby
Christian Blache: Brænding mod en kyst og to sejlskib i horisonten. Sign. Chr. Blache 1918. Olie på lærred. 62 x 97.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/185Lyngby
Holger Lübbers: Udsigt mellem klitter mod havet. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred monteret på malepap. Ca. 48 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/186Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: "Storkereden paa Knabstrup Dyrehavegaard". Sign. A. L. 1888. Olie på lærred. 16 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/188Aarhus
Ella Heide: Kystparti med klitter og skibe i horisonten. Sign. E. Heide, Skagen. Olie på lærred. 33,5 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/189Lyngby
George Morland: Bjerglandskab med en familie, der ankommer til en lille landsby. Sign. G. Morland. Olie på træ. 30,5 x 42,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/192Lyngby
Lorenz Frølich: Motiv fra nordisk mytologi. Usigneret. Olie op lærred. 38 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/193Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Opstilling med svampe. Sign. Mabel Nielsen, 1925. Olie på lærred. 26 x 32 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/195Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Hollandsk flodparti med folkeliv. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/198Lyngby
Wenzel Tornøe: En romersk vandpost. Usigneret. Dateret Roma 72/71. Olie på papir monteret på plade. 32 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/200Lyngby
Christian Mølsted: Studie af sejlskibe på en strand. Sign. Chr. M. Olie og blyant på lærred. 63 x 82.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/203Lyngby
S. C. Bjulf: Udsigt mod Snorrebroen på Christianshavn. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 64 x 88.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2448/209Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af et barn iført en rød jakke med en stor hvid krave. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 39 x 29,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/279Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Kagssinguit, Godthåb. Sign. Olie på lærred. 30 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/307Aarhus
Ella Thalbitzer: Sydlandsk landskab med udsigt til bjerge og huse. Sign. Ella Thalbitzer 1922. Olie på lærred. 35,5 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/309Aarhus
Carl Fischer: Udsigt til ruiner i et bakket landskab. Sign. Carl Fischer 50. Olie på malepap. 53 x 40
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/310Lyngby
Peter Kornbeck: Fra Kalkbrænderihavnen. I Forgrunden stud. Fr. Winkel-Horn. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 30x40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/316Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/319Aarhus
Christian Thørrestrup: Forgrundsstudie fra Skaane, 1874. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 19 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/321Aarhus
Simon Simonsen: Kystlandskab med kvæg. Sign. Simon Simonsen 1896. Kul på papir. Lysmål 81 x 141.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2448/322Aarhus
Harald Pryn: Kystparti med skrænter. Sign. H. Pryn. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2448/324Aarhus
Bernhard (Benny) Bendixen: Portræt af Elisabeth Vogt. Usigneret. Olie på lærred. 22 x 17.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/326Aarhus
Vilhelm Pacht: Parti fra heden med stude for en vogn. Sign. Vilh. Pacht 70. Olie på lærred. 24 x 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/327Aarhus
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskibe. Sign. Vilh. Arnesen 89. Olie på lærred. 33 x 48.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/328Aarhus
Peter Marius Sand Holm: "Kaj og Kvik i det blaa køkken, Søndervig". Sign. Sand Holm 1940. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/333Aarhus
Carl Budtz-Møller: Kirkefest i Piana dei Greci, Sicilien. Sign. Carl Budtz-Møller 1933. Olie på lærred. 91 x 119.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/335Aarhus
Ludvig Chr. Møgelgaard: Landskab i nærheden af Fredensborg. Sign. Olie på lærred. 35 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/336Aarhus
Helge Helme: Kanalparti. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: