2448/1Lyngby
George Mosson: Broget buket af asters. Sign. George Mosson 1921. Olie på lærred. 59 x 80.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2448/4Aarhus
Julius Paulsen: Landskab med en sø i baggrunden. Sign. Jul. Paulsen, 1903. Olie på lærred. 74 x 79.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/7Lyngby
Peder Mønsted: "Udsigt fra Tørring Bakker mod Rye Stationsbye. Jylland". Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 50,5 x 71.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/10Aarhus
Emanuel A. Petersen: "Midnatssol ved Diskobugten". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 101.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/16Aarhus
Emanuel A. Petersen: Sæljagt i Ummanak fjorden. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/19Lyngby
Christian Pram-Henningsen: En ung elegant klædt kvinde. Sign. C. Pram-Henningsen München. Olie på lærred. 67 x 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2448/22Aarhus
Charles Keith Miller: Skibsportræt af "Lintrathen". Sign. monogram 1876. Olie på lærred. 62 x 92.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/25Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: En hyrdedreng med en fløjte. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 65 x 49.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/28Aarhus
Johan Neumann: Marine med sejlbåde på havet. Sign. Joh Neumann. Olie på lærred. 32 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/31Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster på et bord. Sign. S. Balslöw. Olie på lærred. 82 x 65,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/34Aarhus
David Jacobsen: Rengøring i atelieret. Usigneret. Olie på træ. 28 x 21.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/37Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med snerler og en nældens takvinge. Sign. I. R. 1841. Olie på lærred. 26 x 34.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/43Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/46Aarhus
Aksel Jørgensen: Kunstnerens selvportræt. Sign. Olie på to sammenføjede lærreder. 90 x 61,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/49Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/52Aarhus
Einar Wegener/Lili Elbe: Landskab med grønne træer. Sign. EW 19. Olie på lærred. 39 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/55Lyngby
Emmy Thornam: "Valmuer". Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 50,5 x 45,5.
Vurdering :
2448/58Aarhus
Carl Bille: Kystparti med skibe i måneskinnet. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 35 x 53.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2448/64Aarhus
Hugo Veit: Stormvejr ved en kyst med skibe i havsnød. Sign. H. Veit. Olie på lærred. 40 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/67Lyngby
Fransk maler, 18. årh.: Portræt af en herre med lavendelfarvet brokadejakke. Usigneret. Olie på lærred. 81,5 x 63.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/72Aarhus
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti fra Rosenborg slot. Sign. E. Wegener. Olie på lærred monteret på malepap. 41 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2448/73Lyngby
Carl Locher: Parti fra en strand med mørk himmel. Sign. Carl Locher. Olie på lærred monteret på træ. 20,5 x 29.
Vurdering :
2448/76Aarhus
Carl Locher: Kystparti fra Nuuk (Godthåb), Grønland. Sign. Carl Locher, Gothaab 1906. Olie på lærred. 42 x 57.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2448/78Aarhus
Hollandsk kunstner, 19/20. årh.: Vinterlandskab med skøjteløbere. Sign. Schevernev. Olie på plade. 50 x 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en mor og et barn med en klase vindruer i hånden. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 69,5 x 53,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/82Aarhus
Jens Hansen-Aarslev: Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/84Aarhus
Vurdering :
2448/88Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/94Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/96Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/97Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/103Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/106Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/112Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/115Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/118Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2448/121Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2448/124Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2448/130Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2448/133Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/136Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2448/139Lyngby
Ole Ring: Skarpt sollys på en gårdsplads en sommerdag. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 27 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2448/142
Albert Gottschalk: En pige plukker blomster i en kornmark. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 35. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Udgået
2448/144Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/145Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/146Lyngby
O. D. Ottesen, stil, 19. årh.: Vildtvoksende roser og valmuer. Usigneret. Olie på lærred. 48 x 38,5.
Vurdering :
2448/150Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/157Lyngby
Italiensk maler, 17. årh.: Religiøs komposition. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 66 x 83.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2448/161Aarhus
Søren Christiansen: Gårdeksteriør med to drenge. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/162Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe i let sollys. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 26 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/163Lyngby
Carl Bille: En redningsbåd på vej ud i stormfuldt vejr. Sign. C. Bille. Olie på lærred monteret på malepap. 15,5 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/164Aarhus
Fritz Kraul: Interiør med kvinde der læser avis. Sign. Fritz Kraul 1911. Olie på plade. 63,5 x 70,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/165Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2448/166Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Tre slagscener. Usignerede. Gouache på papir. Bladstørrelse hver ca. 8 x 12,5. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/168Lyngby
Joakim Skovgaard: "Verbascum". Studie af Kongelys. Sign. J. S. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 23,5 x 14,5.
Vurdering :
2448/169Aarhus
John Milne Donald: Skovparti med et mindre vandhul. Usigneret. Olie på træ. 31 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/171Lyngby
Holger Lübbers: Marine med sejlskibe under orange himmel. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 15,5 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2448/174Lyngby
Fransk maler, 19. årh.'s begyndelse: Amor og Venus. Usigneret. Olie på plade. 36 x 26.
Vurdering :
2448/175Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Opstilling med pragtbuket omsværmet af insekter. Usigneret. Olie på lærred. 63,5 x 50,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2448/176Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2448/180Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: Skovparti med et par i en lysning. Sign. E. J. Bowly. Olie på træ. 26 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: