-
2442/501Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 84.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/502Lyngby
Hans Hofmann: Uden titel, ca. 1940. Usign. Tusch, farvekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 28 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/504Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 31”. Lænestol med stel af matforkromet stål. Betrukket med patineret originalt patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2442/505Lyngby
Marco Evaristti: Komposition, 2014. Sign. Evaristti på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 299. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/507Lyngby
Dansk snedkermester: Barskab af nøddetræ med sko af messing. Front med to jalousilåger, indvendigt med hylder, spejl og belysning.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/508Lyngby
Jean René Gauguin: Antilope. Usign. Mørkpatineret bronze. 27 x 33 x 13.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/510Lyngby
Dansk snedkermester: Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret, lys uld.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/511Lyngby
Michael Kvium: "Overlevere”, 1988. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 20x24.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/513Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af massiv mahogni. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier med etiket herfra.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/514Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 02. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/516Lyngby
Edith Sonne: Stor rund krukke af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 26. Diam. 29.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/517Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 04. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/519Lyngby
Edith Sonne: Rund vase af stentøj med smal munding og reliefdekor. Dekoreret med mosgrøn glasur. H. 25. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/520Lyngby
Jean René Gauguin: Uden titel. Usign. Mørkpatineret bronze. 19,5 x 12 x 8.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/522Lyngby
Kim Holm: Cylindrisk skål af hårdtbrændt lertøj modelleret med geometrisk dekor. Unik. H. 15. Diam. 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/523Lyngby
Peter Brandes: "Offrande", 1994. Signed, titled and dated on the reverse. Acrylic on canvas. 130 x 97.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/525Lyngby
Dansk snedkermester: Et par lænestole med runde ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret uld. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/526Lyngby
Robert Indiana: “Love”. Sign. R. Indiana, IX/XX. Udstillingsplakat fra Louisiana 1972. Lysmål 84×61.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/529Lyngby
Jens-Flemming Sørensen: Medusa. Usign. Delvist poleret marmor. H. 45. Medfølgende sokkel af gips H. 90. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2442/531Lyngby
Svensk design: Lænestol med ben af træ. Betrukket med dybthæftet "moonlight" fårskind. Udført 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/532Lyngby
Jan Sivertsen: "C44 Modelstudier I", 1988. Sign. med titel og datring på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 195.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/534Lyngby
Børge Mogensen: Skab af teak. Front med to døre, indvendigt med udtræksbakker og hylder. Originale beslag af messing. H. 93. B. 122. D. 45.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/535Lyngby
Jóannis Kristensen: Malkepigerne. Sign. Jóannis Kristensen 74. Olie på lærred. 69 x 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/537Lyngby
Georg Jensen: Cirkulær lågterrin af sterlingsølv. Bort med stiliseret reliefdekor. Lågknop med blade og drueklaser i relief. H. ca. 15. Diam. 33,2.
Sælges
Vurdering :
9.000 DKK Næste bud:
-
2442/538Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. Ursula Reuter 89. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 89 x 71.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/541Lyngby
Harald Engman: "Fagre nye verden" (Universel Nyordning), 1941. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 61 x 55.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
-
2442/544Lyngby
Superflex: ”Supercopy/Lacoste/Light Blue (Blackout)”, 2002-2007. Sign. C-print med applikation i akryl. 102,5 x 96,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/547Lyngby
Morten Buch: "Sko", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/553Lyngby
Johannes S. Kjarval: Mt. Esjan, Island. Usign. med kunstnerens tekst. Tuschlavering på papir. Lysmål 86 x 113.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/556Lyngby
Thor Lindeneg: "Drømmen", 1979. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 80 x 122.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/559Lyngby
Lothar Fischer: Uden titel. Sign. Lothar Fischer 1964. Lertøj. 25 x 19 x 16.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2442/562Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/565Lyngby
Sergei Sviatchenko: Fire compositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 70 x 52 og 48 x 36. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/568Lyngby
Julio Le Parc: Tre kompositioner. Alle sign. Le Parc, hhv. 7/50 og 8/50. Litografier i farver. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/571Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden, N. E. Gjerdevik 98, N.Y. Mixed media på papir. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/574Lyngby
Lars Bo: “Den lille havfrue”, 1977. Sign. Lars Bo, 34/100. Ti kompositioner i original mappe. Radering i farver. Bladstørrelse 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/577Lyngby
Joichi Hoshi: Komposition med træ. Sign. Joishi Hoshi 72, 63/80. Træsnit i farver. Lysmål 69 x 79.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/580Lyngby
Robert Jacobsen: "Tokyo", 1990. Sign. Rob Jacobsen, 81/250. Litografi i farver. Lysmål 41 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/583Lyngby
Jack Kampmann: Uden titel. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 65 x 81.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/586Lyngby
Richard Mortensen: Komposition. Sign. Mortensen 73, 24/75. Serigrafi i farver. Lysmål 65 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/589Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1963. Sign. Jorn 63, 16/50. Litografi. Bladstørrelse 62 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/592Lyngby
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 94, 156/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/595Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/598Lyngby
Gerhard Bettermann: Parti fra en tysk by. Sign. G. Bettermann 39. Olie på plade. 65 x 70.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/601Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/604Lyngby
Sam Jedig: Fra “Danmarksserien”. Sign. Sam Jedig 2015. Mixed media på papir. Bladstørrelse 28 × 19.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/607Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 91, 49/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2442/610Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/613Lyngby
Cornelius Quabeck: "Supplies", 2010. Sign. på bagsiden med titel og datering. Akryl på lærred. 80 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/616Lyngby
Peter Viskinde: "Skyline". Sign. Peter Viskinde 15. Akryl på lærred. 200 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/619Lyngby
Albert Naur: Landskab. Sign. A. Naur. Olie på lærred. 68 x 86.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/622Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/625Lyngby
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/628Lyngby
Peter Bonde: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Peter Bonde 2007. Olie på lærred. 99 x 80 Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/631Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. SHM. Olie på lærred. 40 x 51.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/634Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Lampens ånd". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 65. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/637Lyngby
Theis Wendt: "On the way up", 2006. Sign. på bagsiden. Collage af mixed media. Lysmål 112 x 81.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/640Lyngby
Marco Evaristti: "Wasted". Usign. Aluminium. 43 x 43 x 43.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/643Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/646Lyngby
Marie Madeleine Gautier: "Virage", 2012. Sign. MMG. Mørkpatineret bronze. 60 x 97 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2442/649Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 76/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: