-
2442/500Aarhus
Charlotte Perriand: "LC 7". Seks drejestole med stel af blålakeret metal. Udført hos Cassina. (6)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/503Aarhus
Charlotte Perriand, Le Corbusier, Pierre Jeanneret: "LC 6". Spisebord af blålakeret stål, plade af glas. H. 69,5. L. 225. B. 84,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/506Aarhus
Albert Bertelsen: "Den norske færge", 1973. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2442/509Aarhus
Preben Fjederholt: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/512Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 20". Seks armstole med stel af sortbejdset træ, sæde med sort skind. Carl Hansen & Søn. (6)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/515Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 48/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/518Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/521Aarhus
Georg Baselitz: Uden titel. Sign. G. Baselitz 87, 14/20. Koldnålsradering. Bladstørrelse 66 x 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/527Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med profileret stamme og fod af aluminium, brunt skind. Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2442/528Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 2010/11. Sign Bentemarie Kjeldbæk. Olie på lærred. 200 x 140.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/530Aarhus
Hans Scherfig: "Mandril". Sign. Scherfig 1972, 36/280. Litografi i farver. Lysmål 33,5 x 40,5
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/533Aarhus
Ejvind A. Johansson: Sofabord af eg med vendbar, cirkulær top, ene side ilagt sort formika. H. 50. Diam. 99,5.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/536Aarhus
Just Andersen: Et par bordlamper af diskometal med dråbeformet kantet stamme. H. 37,5. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/539Aarhus
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: To-personers sofa med stel af stål, betrukket med sort skind. L. 145.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/542Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "I den blå bjergløves domæne". Sign. monogram 91. Olie på plade. 56 x 54.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/545Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/548Aarhus
Poul Ekelund: Kvindeportræt. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 51 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/550Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på lærred. 96 x 67.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/551Aarhus
Svavar Gudnason: Komposition. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 29 x 23.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/554Aarhus
Oda Peters: Kystparti med en skrænt. Sign. Oda Peters 1922. Olie på lærred. 64 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/557Aarhus
Anna Maria Lütken: Interiør. Sign. AML. Olie på plade. 40 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/560Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel. To kompositioner. Sign. Skovgaard. Olie på lærred. Hver 25 x 25. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/563Aarhus
Louis Poulsen: "A-Bridgelampe". Standerlampe af sortlakeret metal med skærm af guld-ducolakeret kobber. H. 167.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/566Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5. (6)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/569Aarhus
Ville Jais Nielsen: Selvportræt. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 70 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/572Aarhus
Hans J. Wegner: "Ox Chair". Hvilestol og skammel med stel af stål, betrukket med sort skind. Erik Jørgensen. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2442/575Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Grævling og halvgrævling". Sign. monogram 2002. Olie på plade. 54 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/578Aarhus
Mads Gamdrup: "Nat". 1993. Sign. på bagsiden med titel og datering. Inkjet print på diasec. Lysmål 84 x 92.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/581Aarhus
Georg Jensen: “Magnolia”. Thekande af sterlingsølv med hamret overflade og stjerthank af elfenben. H. 12. L. 22.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/584Aarhus
Christine Swane: Opstilling. Sign. Csw. Olie på lærred. 29 x 39.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/587Aarhus
Michael Kvium: "Domestic Scene", 2000. Sign. Kvium, 3/50. Radering. Bladstørrelse 36,5 x 36,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/590Aarhus
Børge Mogensen: To sofaer med ben af teak, betrukket med patineret cognacfarvet skind. L. 158 og 221. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/593Aarhus
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. (39)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/596Aarhus
Jacob Hermann: Thor. Vægrelief af udskåret træ med påsat metalliste. Stemplet monogram. H. 90. B. 30. D. 10.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/599Aarhus
Arne Norell: "Ari". Lænestol og tilhørende skammel med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/602Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa på medeben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt møbelstof. L. 212.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2442/605Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af riopalisander, front med fem skydelåger og tre skuffer. H. 121. B. 190. D. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/608Aarhus
Bente Brosbøl Hansen: To vaser af stentøj, dekoreret i grønne, blå og grå nuancer. H. 13 og 16,5. Diam. 14 og 17,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/611Aarhus
Børge Mogensen: Bænk af eg med medestel, sæde med sjeneflet. Udført hos Carl Hansen & søn. H. 35. L. 70. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/614Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger og to skuffer. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/617Aarhus
Gerda Nietzer: Fransk anemone. Sign. Gerda Nietzer, 2010. Olie på lærred. 110 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/620Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur. Stemplet monogram. H. 30. Diam. 23.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/623Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster". To salt- og pebersæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin 741. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/626Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3/2". Bordlampe med stel af sortforkromet stål. Udført hos Louis Poulsen. H. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/629Aarhus
Poul S. Nielsen: Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 88.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/632Aarhus
S. A. Andersen: Et par lænestole med stel af teak, ryg udspændt med sjeneflet. Udført hos Horsnæs Møbelfabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/635Aarhus
Billy Sjur Ohlsen: Klippekyst, Norge. Sign. Sjur Ohlsen. Olie på lærred. 100 x 110.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/638Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/641Aarhus
Gutte Eriksen: To skåle af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. H. 7,5 og 8. Diam. 17,5 og 16,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/644Aarhus
Tinos: Bordskål af bronze med stiliseret reliefdekor. Udført hos Tinos. H. 7,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/647Aarhus
Poul S. Christiansen: Aftenlandskab med et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 32 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/650Aarhus
Anne-Mette Cortsen: Uden titel. Sign. Anne-Mette Cortsen. Akryl på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/657Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/658Aarhus
John Olsen: Syv grafiske blade fra Island. Alle sign. og nummereret. Raderinger. Bladstørrelse 38 x 50. I mappe. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/659Aarhus
John Olsen: "Tilegnelse". Sign. John Olsen, 97. Litografier i farver, 88/100. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammede. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/660Aarhus
Matthias Brandes: "Moon-fairy". 2016. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/661Aarhus
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. Olie på lærred. 71 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/662Aarhus
Katadgu Birol: Komposition. Sign. Birol. Olie på lærred. 100 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/663Aarhus
Anita Jørgensen: Uden titel. 2005. Sign. på bagsiden. Akryl, papir og bly på lærred. 36 x 36. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/667Aarhus
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. Model 4283.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/668Aarhus
Svend Johansen: Haveparti nær Cagnes, Frankrig. Utydeligt sign. Olie på lærred. 101 x 75.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: