-
2442/667Aarhus
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. Model 4283.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/668Aarhus
Svend Johansen: Haveparti nær Cagnes, Frankrig. Utydeligt sign. Olie på lærred. 101 x 75.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/669Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2442/670Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, grønt velour. 1930-40'erne. L. 185.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/671Aarhus
Poul Cadovius: "System Royal". Væghængt reolsystem af teak. Udført hos Cado. 1960'erne. (15)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/672Aarhus
Gudmund Hentze: Nøgen kvindemodel. Sign. Gudmund Hentze 32. Pastel på papir. Lysmål 74 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/673Aarhus
Richard Mortensen: Komposition. 1990. Sign. Richard Mortensen, 24-IX-90. Collage. Lysmål 70 x 51.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/674Aarhus
Christine Swane: Byparti. Sign CS. Olie på lærred. 62 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/676Aarhus
Tofig Aghababayev: Uden titel. Sign. A. Tofig. Olie på lærred. 120 x 86.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/677Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/678Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/679Aarhus
Dansk møbeldesign: Art deco kommode af elm med stel af bøg, front med to skuffer. 1930'erne. H. 66. B. 116. D. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/680Aarhus
Trine Drivsholm, Tobias Møhl: Diskosformet vase af klart glas med stregmønster i sort og turkis. Sign. Unik. H. 27.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/686Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Druer på et Musselmalet fad". Sign. monogram 2009; Sign. på bagsiden. Olie på plade. 20 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/688Aarhus
Kai Kristiansen: Entrékommode af palisander. Front med to skuffer. Model 384. Aksel Kjersgaard. H. 52. B. 59. D. 36.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/690Aarhus
Leif Alring: Bordbar af palisander med opklappeligt låg. 1960'erne. H. 28. B. 42. D. 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/699Aarhus
Bengt Koch: Nøgen kvinde. Sign. B. Koch. Olie på lærred. 89 x 68.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/700Aarhus
Rolf Weber, Maria Philippi, m.fl.: Fire dele stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. H. 4,5-6,5. Diam. 9,5-22. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2442/701Aarhus
Poul Henningsen: "PH-4½/3½". Standerlampe med stel af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas. H. 128.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/704Aarhus
A. R. Penck: Uden titel. Sign. A. R. Penck, 5/24. Radering og akvatinite i farver. Bladstørrelse 64 x 76.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/705Aarhus
Ljudmila Vodopic: Uden titel. Sign. Ljudmila. Akryl på lærred. 180 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/706Aarhus
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A frandsen 12, 190/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/707Aarhus
Sven Dalsgaard: Figurkomposition. Sign. Sven Dalsgaard 86, 136/200. Radering. Bladstørrelse 75 x 64. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/708Aarhus
Th. Valentiner: Hejsepependel af patineret messing. Udført hos TH Valentiner. Diam. 47.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/709Aarhus
Jørgen Nash: "Mexikansk Donna". Sign. Jørgen Nash, 2002, 169/200. Litografi i farver. Lysmål 100 x 71.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/711Aarhus
Lis Zwick: "Vinter på Drakabygget". Sign. Lis Zwick, 1985. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 24 x 16.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/713Aarhus
Rolf Saenger Graae: Tre væglamper af messing. Hver med to arme med skærme af opalglas. H. 23. B. 34. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/715Aarhus
Lis Zwick: "Vinter på Drakabygget". Sign. Lis Zwick, 1985. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 24 x 16.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/717Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 530". To lænestole af mørkbejdset eg, løse hynder med lysegrå uld. Udført hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/718Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på pap. 8 x 8.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/722Aarhus
Kai Führer: Uden titel. Sign. på bagsiden Kai Führer, Paris 86. Olie på lærred. 66 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/723Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, hus og fugl. Sign. WSO 94. Olie på plade. 54 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/724Aarhus
Knud Kristensen: "Vintereftermiddag med snekastere - Thy". 1961. Sign. Knud Kristense 61. Olie på lærred. 66 x 85.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/727Aarhus
José Madureira Vasconcellos: Erotisk komposition. Sign. Vasconcellos. Pastel og tusch på papir. Lysmål 24 x 15.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/728Aarhus
Preben Franck Stelvig: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 66 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/730Aarhus
Kim Holm: To cylinderformede krukker af stentøj med grøn og hvid glasur. Stemplet monogram. H. 13 og 13,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/731Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af mahogni, betrukket med brunt skind. 1940-50'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/732Aarhus
Ole Wanscher: Armstol af valnød, betrukket i sæde med sort møbelstof. Model 1764. Udført hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/733Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 61". Kvadratisk sofabord med stel af stål og plade af glas. Fritz Hansen. H. 33. L. 80. B. 80.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/734Aarhus
Axel Bentzen: Portræt. Sign. AB-18. Olie på malerpap. 27 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/739Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Himmelbåden". Sign. Carl-Henning Pedersen, 91/150. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/742Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Blandt engle og svaner". 2009. Sign. monogram. Olie på plade. 55 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/744Aarhus
Axel Bentzen: Portræt af kvinde i rød kjole. Sign. Axel Bentzen, 27. Olie på lærred. 87 x 63.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/745Aarhus
Ubekendt kunstner, 1930-1940'erne: Liggende, nøgen kvinde. Utydeligt sign. Sandsten. L. 63.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/746Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Landskab. Sign, monogram, 62. Olie på lærred. 67 x 73.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/748Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 66. Nyrup Møbelfabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/755Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Radering. Bladstørrelse 65 x 52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/757Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Firsidet fodstykke og stamme med kanneleringer. H. 26.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/758Aarhus
Poul Hundevad: Et par sammenklappelige armstole af eg, sæde, ryg og armlæn med kernelæder. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/759Aarhus
Dansk design: Højdejustérbar art deco standerlampe med kanneleret stamme af messing. 1930'erne. H. 127-177.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/760Aarhus
Per Kirkeby: "Himmerlands Kunstmuseum". Sign. PK 88 og 90. To udstillingsplakater. Lysmål 59 x 39,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/761Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben og armlæn af mørkbejdset bøg, betrukket med gulgrønt uld. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/762Aarhus
Trine Drivsholm: Fad og vægrelief af klart glas. Sign. Trine Drivsholm. Unik. H. 6. L. 41. B. 19 og H. 2. L. 19. B. 17,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/763Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par Art deco sengeborde af birk med skuffe og underliggende hylde. H. 58,5. B. 43. D. 36,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/764Aarhus
Knud Peter Eel: "Vinter over ørreddammene". Sign. Eel 1962. Olie på lærred. 64 x 83.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/765Aarhus
Tommy Storkholm: "Pigeportræt I", 1985. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 57 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/766Aarhus
Skandinavisk design: Art Deco pendel af patineret messing og matteret glas. 1930-40'erne. H. 35. Diam. 40.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/767Aarhus
Anders Gudmundsen-Holmgreen: En solbadende kvinde, 1952. Sign. AGH. Olie på plade. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/768Aarhus
Per Kirkeby: "Grønlandsbilleder". Sign. PK 93. Litografisk plakat i farver. Bladmål 84 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/769Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 290". Skammel af eg. Udført hos Getama.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/770Aarhus
Hans Engholm, Svend Åge Willumsen: Cirkulært bakkebord af teak sat på sortlakeret foldestel. H. 42. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/771Aarhus
Frede Schilling: "Indtryk fra Auvergne", 1970. Sign. Schilling med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 48 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: