-
2442/500Aarhus
Charlotte Perriand: "LC 7". Seks drejestole med stel af blålakeret metal. Udført hos Cassina. (6)
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/501Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Diam. 84.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/502Lyngby
Hans Hofmann: Uden titel, ca. 1940. Usign. Tusch, farvekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 28 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/503Aarhus
Charlotte Perriand, Le Corbusier, Pierre Jeanneret: "LC 6". Spisebord af blålakeret stål, plade af glas. H. 69,5. L. 225. B. 84,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/504Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 31”. Lænestol med stel af matforkromet stål. Betrukket med patineret originalt patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2442/505Lyngby
Marco Evaristti: Komposition, 2014. Sign. Evaristti på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 299. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/506Aarhus
Albert Bertelsen: "Den norske færge", 1973. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2442/507Lyngby
Dansk snedkermester: Barskab af nøddetræ med sko af messing. Front med to jalousilåger, indvendigt med hylder, spejl og belysning.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/508Lyngby
Jean René Gauguin: Antilope. Usign. Mørkpatineret bronze. 27 x 33 x 13.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/509Aarhus
Preben Fjederholt: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/510Lyngby
Dansk snedkermester: Tre-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret, lys uld.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/511Lyngby
Michael Kvium: "Overlevere”, 1988. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 20x24.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/512Aarhus
Hans J. Wegner: "CH 20". Seks armstole med stel af sortbejdset træ, sæde med sort skind. Carl Hansen & Søn. (6)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/513Lyngby
Kaare Klint: Kvadratisk sofabord af massiv mahogni. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier med etiket herfra.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/514Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 02. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/515Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 48/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/516Lyngby
Edith Sonne: Stor rund krukke af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 26. Diam. 29.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/517Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 04. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/518Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/519Lyngby
Edith Sonne: Rund vase af stentøj med smal munding og reliefdekor. Dekoreret med mosgrøn glasur. H. 25. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/520Lyngby
Jean René Gauguin: Uden titel. Usign. Mørkpatineret bronze. 19,5 x 12 x 8.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/521Aarhus
Georg Baselitz: Uden titel. Sign. G. Baselitz 87, 14/20. Koldnålsradering. Bladstørrelse 66 x 50.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/522Lyngby
Kim Holm: Cylindrisk skål af hårdtbrændt lertøj modelleret med geometrisk dekor. Unik. H. 15. Diam. 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/523Lyngby
Peter Brandes: "Offrande", 1994. Signed, titled and dated on the reverse. Acrylic on canvas. 130 x 97.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/525Lyngby
Dansk snedkermester: Et par lænestole med runde ben af bejdset bøg. Betrukket med mønstret uld. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/526Lyngby
Robert Indiana: “Love”. Sign. R. Indiana, IX/XX. Udstillingsplakat fra Louisiana 1972. Lysmål 84×61.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/527Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med profileret stamme og fod af aluminium, brunt skind. Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2442/528Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 2010/11. Sign Bentemarie Kjeldbæk. Olie på lærred. 200 x 140.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/529Lyngby
Jens-Flemming Sørensen: Medusa. Usign. Delvist poleret marmor. H. 45. Medfølgende sokkel af gips H. 90. (2)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2442/530Aarhus
Hans Scherfig: "Mandril". Sign. Scherfig 1972, 36/280. Litografi i farver. Lysmål 33,5 x 40,5
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/531Lyngby
Svensk design: Lænestol med ben af træ. Betrukket med dybthæftet "moonlight" fårskind. Udført 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/532Lyngby
Jan Sivertsen: "C44 Modelstudier I", 1988. Sign. med titel og datring på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 195.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/533Aarhus
Ejvind A. Johansson: Sofabord af eg med vendbar, cirkulær top, ene side ilagt sort formika. H. 50. Diam. 99,5.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/534Lyngby
Børge Mogensen: Skab af teak. Front med to døre, indvendigt med udtræksbakker og hylder. Originale beslag af messing. H. 93. B. 122. D. 45.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/535Lyngby
Jóannis Kristensen: Malkepigerne. Sign. Jóannis Kristensen 74. Olie på lærred. 69 x 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/536Aarhus
Just Andersen: Et par bordlamper af diskometal med dråbeformet kantet stamme. H. 37,5. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/537Lyngby
Georg Jensen: Cirkulær lågterrin af sterlingsølv. Bort med stiliseret reliefdekor. Lågknop med blade og drueklaser i relief. H. ca. 15. Diam. 33,2.
Sælges
Vurdering :
9.000 DKK Næste bud:
-
2442/538Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. Ursula Reuter 89. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 89 x 71.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/539Aarhus
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: To-personers sofa med stel af stål, betrukket med sort skind. L. 145.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/541Lyngby
Harald Engman: "Fagre nye verden" (Universel Nyordning), 1941. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 61 x 55.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
-
2442/542Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "I den blå bjergløves domæne". Sign. monogram 91. Olie på plade. 56 x 54.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/544Lyngby
Superflex: ”Supercopy/Lacoste/Light Blue (Blackout)”, 2002-2007. Sign. C-print med applikation i akryl. 102,5 x 96,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/545Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/547Lyngby
Morten Buch: "Sko", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/548Aarhus
Poul Ekelund: Kvindeportræt. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 51 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/550Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på lærred. 96 x 67.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/551Aarhus
Svavar Gudnason: Komposition. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 29 x 23.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/553Lyngby
Johannes S. Kjarval: Mt. Esjan, Island. Usign. med kunstnerens tekst. Tuschlavering på papir. Lysmål 86 x 113.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/554Aarhus
Oda Peters: Kystparti med en skrænt. Sign. Oda Peters 1922. Olie på lærred. 64 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/556Lyngby
Thor Lindeneg: "Drømmen", 1979. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 80 x 122.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/557Aarhus
Anna Maria Lütken: Interiør. Sign. AML. Olie på plade. 40 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/559Lyngby
Lothar Fischer: Uden titel. Sign. Lothar Fischer 1964. Lertøj. 25 x 19 x 16.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2442/560Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel. To kompositioner. Sign. Skovgaard. Olie på lærred. Hver 25 x 25. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/562Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/563Aarhus
Louis Poulsen: "A-Bridgelampe". Standerlampe af sortlakeret metal med skærm af guld-ducolakeret kobber. H. 167.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/565Lyngby
Sergei Sviatchenko: Fire compositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Lysmål 70 x 52 og 48 x 36. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/566Aarhus
Mogens Koch: Fire bogkasser med to tilhørende sokler af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5. (6)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/568Lyngby
Julio Le Parc: Tre kompositioner. Alle sign. Le Parc, hhv. 7/50 og 8/50. Litografier i farver. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/569Aarhus
Ville Jais Nielsen: Selvportræt. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 70 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/571Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden, N. E. Gjerdevik 98, N.Y. Mixed media på papir. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/572Aarhus
Hans J. Wegner: "Ox Chair". Hvilestol og skammel med stel af stål, betrukket med sort skind. Erik Jørgensen. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: