-
2442/897Aarhus
Dodda Maggý: "Decore (Étude in A Major". 2017. Sign. Bladstørrelse 40 x 40. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2442/898Aarhus
Jens Nielsen: Parti med sejlskibe og sydlandsk parti. Sign. Jens. To akvareller på papir. 30 x 43 og 22 x 27. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/899Aarhus
Gorm Eriksen: Figur. Fire kompositioner. Sign. Litografi. Bladstørrelse hver 53 x 38. Uindrammet. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2442/900Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Dans & Musik". Sign. Barbarusjka. Olie på lærred. 206 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/901Aarhus
Dansk møbeldesign: Væghængt sminkeskab af teak, front med skydelåge med sjeneflet. H. 66. B. 90. D. 20/25.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/902Aarhus
Knud Møller: "Patricia". Bestik af sølv. Udført hos W. & S. Sørensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1665 g. (53)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/903Aarhus
Tinos: Cirkulært fad af bronze, støbt med Danmarks rigsvåben i relief. Stemplet Tinos Bronce. Diam. 27.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/904Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Arne L. Hansen 68. Olie på lærred. 27 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/905Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv teak med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/906Aarhus
Peter Martensen: To kompositioner. Sign. P. Martensen 2017. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. U.r. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/907Aarhus
F. Hingelberg: Skål af sterlingsølv, opsat på fodrand af bølgende tråd. H. 6. Diam. 10.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/908Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre studier af nøgne kvinder. Sign. Vandfarve og kul. Varierende mål. U.r. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/909Lyngby
Verner Panton: "Panto 50". Et par loftlamper med kuppelformet skærm af klar akryl. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/910Lyngby
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander, front med fire skuffer samt fire låger bag hvilke hylder og bakker.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2442/911Aarhus
Ulrich Kvist: "Den blå hest". Sign. Ulrich Kvist; Sign. på bagsiden Ulrich Kvist 98/99. Olie på masonit. 98 x 98.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/913Aarhus
Helge Sibast: Fire armstole af teak, betrukket med brunt skind. Udført hos Sibast Møbler. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/914Aarhus
Dansk møbeldesign: Sofabord af massiv teak med let konveks plade. 1960'erne. H. 51,5. L. 150. B. 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/915Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 305”. Fritstående skrivebord af eg. Front med tre skuffer med integrerede greb samt nøglehul af messing.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2442/916Aarhus
Dansk design: Seks hynder betrukket med sort skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (6)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/917Lyngby
Poul M. Volther: Daybed/sovebriks med stel af eg, tremmer i ryg af bøg, justérbar opklappelig ryg med to vanger. L. 200.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2442/918Lyngby
Poul Henningsen: "Kontrast". Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. H. 45. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/919Lyngby
Poul Henningsen: "Kontrast". Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. H. 45. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/920Lyngby
Christian Hvidt: Reolvæg af massiv eg, bestående af seks bogreoler og tre skabe. (9)
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/921Lyngby
Arne Jacobsen: “Syveren”. Sæt på fire armstole af bøg, ben af stål. Indvendig sæde og ryg betrukket med lys uld. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/922Lyngby
Dansk snedkermester: Taburet med tre kølleben af bejdset eg. Betrukket med lyst lammeuld. H. 42.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/923Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol med stel af stål. Betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/924Lyngby
Frits Henningsen: Et par armstole med stel af mahogni og bøg. Betrukket med grønt stof. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/925Lyngby
Frits Henningsen: Kommode af mahogni opsat på tilspidsede ben. Front med tre skuffer med profilerede kanter.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/926Lyngby
Børge Mogensen: Skænk af eg med skydelåger af teak. H. 84. L. 135. D. 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/927Lyngby
Severin Hansen Jr.: Fritstående skrivebord af patineret teak, opsat på tilspidsende ben. Front med fire skuffer i sarg.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/928Lyngby
Dansk møbeldesign: Fem sideborde i forskellige træsorter, hver med to cirkulære hylder. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/929Lyngby
Henry Kjærnulf: Et sæt på otte stole med stel af eg. Sæde betrukket med hhv. gul uld og velour. (8)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/930Lyngby
Lysberg, Hansen og Therp: Et par sideborde af mahogni, med profileringer og underliggende hylde. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/931Lyngby
Skønvirke: Sidestol af eg. Sæde betrukket med patineret skind.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/932Lyngby
Dansk snedkermester: Lille kommode af massiv eg. Front med seks skuffer med messinggreb. H. 43,5. B. 42. D. 51,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/933Lyngby
Carl Edward Matthes, tilskrevet: Et par lænestole af teak. Betrukket med brunt uld. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/934Lyngby
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af mahogni, betrukket med brunt skind. L. 221.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/935Lyngby
Dansk møbeldesign: Et par små kommoder af teak. Ene med ben af eg, anden kommode med ben af bøg. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/936Lyngby
Ib Madsen, Acton Schubell: To lænestole af bøg. Betrukket med stribet uld. Udført hos Schubell & Madsen. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/937Lyngby
Acton Schubell, Ib Madsen: “Pragh”. Skammel med ben af bejdset bøg. Sæde betrukket med gul uld.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/938Lyngby
Verner Panton: "Studio Line". Barkube af palisander med beslag af messing. Monteret med hjul. H. 47. L./B. 67.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/939Lyngby
Halldor Gunnløgsson: Et par væglampetter af stål forsynet med cylindrisk, justérbar skærm. D. 24. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/940Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 108/110. Litografi. Bladstørrelse 65 x 48. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/941Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 64/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/942Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med to skuffer og fire låger. 1970'erne. H. 77,5. B. 200. D. 50,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/943Lyngby
Hans Olsen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. L. 178
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/944Aarhus
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af mahogni. Hynde betrukket med naturskind. Udført hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/945Aarhus
Edgar Funch: Uden titel. Sign. E.F. Oliekridt på papir. Lysmål 26 x 19.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2442/946Aarhus
Jens H. Quistgaard: Isspand af massiv stavlimet teak. Med indsats af orange plastik. H. 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/947Aarhus
Claus Bonderup: "Selene". Bordlampe med skærme af opalglas og stel af børstet stål. Udført hos Focus Lighting H. 58.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/948Lyngby
Mogens Koch: Et par skabe af massiv Oregon pine, samt to tilhørende sokler. H./B. 76. D. 36. (4)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/949Glostrup
Ole Wanscher: Jubilæums T-stol med stel af palisander. Sæde betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/950Aarhus
Knud Kyhn: "Kæmpende elefanter". Sign. monogram, 22. Tusch på papir. Bladstørrelse 26 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/951Aarhus
Khodi Feiz: "Lightable". Sidebord/standerlampe af stål med skærm af plast. Udført hos Present Time. H. 83.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/952Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel, gouache og olie på papir. 24,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/953Aarhus
Niels Helledie: Kristushoved. Usign. Skulptur af delvis matglaseret stentøj. H. 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/954Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 72. B. 183. D. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/955Aarhus
Ole Wanscher: Kommode af nøddetræ, front med otte skuffer. 1940'erne. H. 135. B. 75. D. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/956Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af eg. Sæde og ryg betrukket med stribet uld. 1960-70'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/957Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af mørkbejdset bøg, betrukket med blomstret møbelstof. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/958Aarhus
Ole Wanscher, tilskrevet: Skrivebord af palisander, front med fire skuffer og to udtræksplader. H. 73. L. 180. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/959Aarhus
Dansk design: Standerlampe af jern, sortlakeret metal og messing med skærme af rød og lys akryl. 1940'erne. H. 165.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: