2442/657Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/658Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/659Aarhus
John Olsen: "Tilegnelse". Sign. John Olsen, 97. Litografier i farver, 88/100. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammede. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/660Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/661Aarhus
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. Olie på lærred. 71 x 90.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/662Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/663Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/664Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/665Lyngby
Preben Hornung: Glasmosaik. Usign. Glas og cement monteret i jernramme. 70 x 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/666Lyngby
Ubekendt kunstner: Kvindetorso. Usign. Marmor på base af granit. Inkl. base H. 73. B. 40. D. 23.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/667Aarhus
Hans J. Wegner: “Kinastolen”. Armstol af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet brunt, farvet skind. Model 4283.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/668Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/669Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2442/670Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, grønt velour. 1930-40'erne. L. 185.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/671Aarhus
Poul Cadovius: "System Royal". Væghængt reolsystem af teak. Udført hos Cado. 1960'erne. (15)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/672Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/673Aarhus
Richard Mortensen: Komposition. 1990. Sign. Richard Mortensen, 24-IX-90. Collage. Lysmål 70 x 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/674Aarhus
Christine Swane: Byparti. Sign CS. Olie på lærred. 62 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/675Lyngby
Ubekendt kunstner: Uden titel. Usign. Aluminium på base af træ. Inkl. base H. 127. B. 30. D. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/676Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/677Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/678Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/679Aarhus
Dansk møbeldesign: Art deco kommode af elm med stel af bøg, front med to skuffer. 1930'erne. H. 66. B. 116. D. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/680Aarhus
Trine Drivsholm, Tobias Møhl: Diskosformet vase af klart glas med stregmønster i sort og turkis. Sign. Unik. H. 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/681Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. J. Birkemose. Mixed media på papir. 49x68,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/682Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/683Lyngby
Evgenij Klenø: Opstilling. Sign. Klenó. Olie på lærred. 76 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/684Lyngby
Preben Wölck: "Forårstema", 1974. Sign. Wölck: sign på bagsiden. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/685Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på lærred. 80 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/686Aarhus
Vurdering :
2442/687Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/688Aarhus
Kai Kristiansen: Entrékommode af palisander. Front med to skuffer. Model 384. Aksel Kjersgaard. H. 52. B. 59. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/689Lyngby
Corneille: To kompositioner. Sign. Corneille 96, 126/200. Serigrafi i farver samt sort/hvid. Bladstørrelse 42 x 57. Uindrammet.
Vurdering :
2442/690Aarhus
Leif Alring: Bordbar af palisander med opklappeligt låg. 1960'erne. H. 28. B. 42. D. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/691Lyngby
Steffen Jørgensen: "Konfiguration g(10,3)E", 1986. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90x90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/692Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/693Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/694Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/695Lyngby
Knud Agger: Skovparti. Sign. Agger. Olie på lærred. 67x82.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/696Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/697Lyngby
Orla Muff: Kvinde. Sign. Muff. Olie på lærred. 120x70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/698Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/699Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/700Aarhus
Rolf Weber, Maria Philippi, m.fl.: Fire dele stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. H. 4,5-6,5. Diam. 9,5-22. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2442/701Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/702Lyngby
Tróndur Patursson: Skitse til glasrelief. Usign. Akvarel på papir. Bladstørrelse Ca. 48x66. Uindrammet.
Vurdering :
2442/703Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/704Aarhus
A. R. Penck: Uden titel. Sign. A. R. Penck, 5/24. Radering og akvatinite i farver. Bladstørrelse 64 x 76.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2442/705Aarhus
Ljudmila Vodopic: Uden titel. Sign. Ljudmila. Akryl på lærred. 180 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/706Aarhus
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. Erik A frandsen 12, 190/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 54 x 38. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/707Aarhus
Sven Dalsgaard: Figurkomposition. Sign. Sven Dalsgaard 86, 136/200. Radering. Bladstørrelse 75 x 64. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/708Aarhus
Th. Valentiner: Hejsepependel af patineret messing. Udført hos TH Valentiner. Diam. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/709Aarhus
Jørgen Nash: "Mexikansk Donna". Sign. Jørgen Nash, 2002, 169/200. Litografi i farver. Lysmål 100 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/710Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/711Aarhus
Lis Zwick: "Vinter på Drakabygget". Sign. Lis Zwick, 1985. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 24 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/712Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/713Aarhus
Rolf Saenger Graae: Tre væglamper af messing. Hver med to arme med skærme af opalglas. H. 23. B. 34. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/714Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/715Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/716Lyngby
Finn Pedersen: "Strengs morning", 2006. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100x80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/717Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 530". To lænestole af mørkbejdset eg, løse hynder med lysegrå uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
2442/718Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: