2442/783Lyngby
Svend Rathsack: Ung pige med hejre. Sign. SR. Mørkpatineret bronze. 21,5 x 13 x 13.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/784Lyngby
Kai Nielsen: "Venus Kalipygos", 1909. Sign. Kai Nielsen. Guldpatineret bronze. 19 x 8 x 7.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/785Lyngby
Hans Scherfig: “Skaberak-tapir”. Sign. Scherfig 1968, 198/260. Litografi i farver. Lysmål 50 x 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/786Lyngby
Georg Jensen: Cirkulær opsats af sterlingsølv, åben stamme med blade og bær. H. 11,3. Diam. 15.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/787Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Lemmerz 86. Kuglepen, blyant og oliepletter på papir. Bladstørrelse 42 x 29,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/788Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Mixed media på papir. Bladstørrelse 12 x 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/789Lyngby
Steffen Jørgensen: "Desargens-konfiguration femkantsserie: 6", 1980. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 90x90.
Vurdering :
2442/790Lyngby
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 75, 230/300. Litografi i farver. Lysmål 75 x 55.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/791Lyngby
Rasmus Eckhardt: "Souvenir", 96. Sign. med titel og datering på bagsiden. Fotoprint på lærred. 40x50. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/792Lyngby
Hans Voigt Steffensen: To kompositioner. Begge sign., 61/160. Litografi i farver. Lysmål 38 x 47. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/793Lyngby
Peter Hentze: Uden titel, 1988. Sign. Otte kompositioner. Airbrush, tusch og goauche på papir. 52x39. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/794Lyngby
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie og oliekridt på lærred. 78x65. Uindrammet
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/795Lyngby
Peter Hentze: Uden titel. Sign. Hentze 1981. Olie og akryl på masonit. 122x91.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/797Lyngby
Mogens Juhl: "Bliver det mon sådan?" Satiretegning. Sign. Mogens Juhl. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 46x39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/798Lyngby
Poul Kjærholm: “PK-8”. Sæt på otte stole med stel af satinbørstet aluminium. Sæde og ryg af sort plast. (8)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/799Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 20”. Et par lænestole med frisvingerstel af stål. Betrukket med rødt skind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/800Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af stål. Topplade af glas. H. 33. L./B. 80.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/801Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Lænestol med stel af stål. Sæde og ryg udspændt med patineret skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/802Lyngby
Henry Heerup: Decembristerne, 1987. Sign. Heerup, 159/200. Offset i farver. Bladstørrelse 85x62. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/803Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på 14 spisebordsstole med ben af stål. Sæde betrukket med lyseblå uld. (14)
Vurdering :
2442/804Lyngby
Jacob Kjær: Lænestol med ben af mahogni. Sæde, sider og en stol med dybthæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/805Lyngby
Piet Hein: Fire barstole af forkromet stål, sæde med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. H. 80. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/806Lyngby
Ole Wanscher: Et par højryggede lænestole med stel af riopalisander. Betrukket med patineret brunt skind. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2442/807Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: “AX”. Fire stole med stel af bøg, indlægninger af mahogni. Betrukket med stribet uld. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/808Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/809Lyngby
Ole Wanscher: Armstol af riopalisander, betrukket med mørkeblå uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/810Lyngby
Hans J. Wegner: Sjældent skrivebord af teak, top ilagt sort formica. Udført og stemplet hos Johannes Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/811Lyngby
Frits Henningsen: Skænk af Cuba mahogni med ottebenet stel, profilerede kanter, front med to låger og tre skuffer.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/812Lyngby
David Rosén: "Napoli". Spisebord af bøg og mahogni med udtræk og to tillægsplader. H. 74. L. 146. B. 80. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/813Lyngby
Ubekendt design: Otte stole af bejdset elm. Betrukket med sømbeslået naturskind. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/814Lyngby
Dansk snedkermester: Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med mønstret stof. Udført 1940érne. (2)
Vurdering :
2442/815Lyngby
Severin Hansen Jr.: Et par syborde af palisander. H. 52. L. 58. B. 44. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2442/816Lyngby
Ernst Heilmann-Sevaldsen: Lænestol med stel af bejdset bøg. Ryg udspændt med skindstropper. Hynder betrukket med blomstret stof.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/817Lyngby
Svend Ritter: Uden titel. Usign. Bronze. H. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/818Lyngby
Vibeke Alfelt: "Rød Hest, 1963. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/819Lyngby
Bjørn T. Hansen: "Copenhaque", 2000. Sign. Bjørn T. Hansen. Olie på lærred. 73x116.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/820Lyngby
Kurt Trampedach: Selvportræt. Sign. Kurt Trampedach 78, 59/99. Litografi. Lysmål 82x59.
Vurdering :
2442/821Lyngby
Tor Bjurström: Blomster i vase. Sign. Bjurström, med dedikation. Litografi i farver. Bladstørrelse 98 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/822Lyngby
Kari Svensson: Uden titel. Sign. KS. Olie på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/823Lyngby
Berit Jensen: Model. Sign, Berit Jensen 87. Goauche og oliekridt på papir. Bladstørrelse 140 x 100.
Vurdering :
2442/824Lyngby
Paul Høm: Model. Sign. HØM. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
2442/825Lyngby
Dansk møbeldesign: Sofabord af palisander. Top ilagt kakkel. H. 48. Diam. 115.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/826Lyngby
Bjørn T. Hansen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 97 x 146. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/827Lyngby
Bjørn T. Hansen: "#9", Vence. Sign. Bjørn T. Hansen 87. Olie på lærred. 195 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/828Lyngby
Kjeld Ulrich: "Art de Vivre". Sign. Kjeld Ulrich. Mixed media på lærred. 180 x 100.
Vurdering :
2442/829Lyngby
Walasse Ting: Model. Sign. Ting 77, 30/100. Litografi i farver. Lysmål 69 x 96.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/830Lyngby
Svend Wiig Hansen: Komposition 1989. Sign. Wiig Hansen. Litografisk udstillingsplakat. Bladstørrelse 179 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/831Lyngby
Bjørn Wiinblad: Opsats af lertøj i form af kvinde, dekoreret med blå glasur på lysegrå base. H. 49,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/832Lyngby
Henry Heerup: "Mozart Fantasi". Sign. Heerup 56. Linoleumstryk. Lysmål 79 x 199.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/833Lyngby
Sylvia Stave: Rund cocktailshaker af stål. Udført hos Alessi efter 1989. H. 18. L. maks. 20.
Vurdering :
2442/834Lyngby
Arne Bang: Skål af stentøj udvendigt med riller i relief. Dekoreret med sandfarvet glasur. H. 5. Diam. 12,5.
Vurdering :
2442/842Lyngby
Kaare Klint: "Kip-lampe". Et par væg/bordlamper med stel af messing med greb af vinyl. H. 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/848Lyngby
Per Weiss: Vase af stentøj med lang hals og mønstre i relief. Dekoreret med rød og turkisgrøn glasur. H. 23,8.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/850Lyngby
Saxbo: To vaser af stentøj dekoreret med hhv. rødbrun og gul glasur. H. 16-20,5. (2)
Vurdering :
2442/865Lyngby
Jens H. Quistgaard: “Odin” og "Variation V”. Bestik af rustfrit stål. Stemplet JHQ, Dansk Designs. (101)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/876Lyngby
Børge Mogensen: "Fruens værelse". Cirkulært sofabord af massiv mahogni. Udført hos snedkermester I. Christiansen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/877Lyngby
Børge Mogensen: To-pers. sofa samt to lænestole med ben af mahogni. Betrukket med farvet rødt skind. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/879Lyngby
Hans J. Wegner: Armstol af teak. Betrukket med brunt, farvet skind.
Vurdering :
2442/909Lyngby
Verner Panton: "Panto 50". Et par loftlamper med kuppelformet skærm af klar akryl. (2)
Vurdering :
2442/910Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2442/915Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 305”. Fritstående skrivebord af eg. Front med tre skuffer med integrerede greb samt nøglehul af messing.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2442/917Lyngby
Poul M. Volther: Daybed/sovebriks med stel af eg, tremmer i ryg af bøg, justérbar opklappelig ryg med to vanger. L. 200.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: