-
2442/571Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden, N. E. Gjerdevik 98, N.Y. Mixed media på papir. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/572Aarhus
Hans J. Wegner: "Ox Chair". Hvilestol og skammel med stel af stål, betrukket med sort skind. Erik Jørgensen. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2442/574Lyngby
Lars Bo: “Den lille havfrue”, 1977. Sign. Lars Bo, 34/100. Ti kompositioner i original mappe. Radering i farver. Bladstørrelse 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/575Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Grævling og halvgrævling". Sign. monogram 2002. Olie på plade. 54 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/577Lyngby
Joichi Hoshi: Komposition med træ. Sign. Joishi Hoshi 72, 63/80. Træsnit i farver. Lysmål 69 x 79.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/578Aarhus
Mads Gamdrup: "Nat". 1993. Sign. på bagsiden med titel og datering. Inkjet print på diasec. Lysmål 84 x 92.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/580Lyngby
Robert Jacobsen: "Tokyo", 1990. Sign. Rob Jacobsen, 81/250. Litografi i farver. Lysmål 41 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/581Aarhus
Georg Jensen: “Magnolia”. Thekande af sterlingsølv med hamret overflade og stjerthank af elfenben. H. 12. L. 22.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/583Lyngby
Jack Kampmann: Uden titel. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 65 x 81.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/584Aarhus
Christine Swane: Opstilling. Sign. Csw. Olie på lærred. 29 x 39.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/586Lyngby
Richard Mortensen: Komposition. Sign. Mortensen 73, 24/75. Serigrafi i farver. Lysmål 65 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/587Aarhus
Michael Kvium: "Domestic Scene", 2000. Sign. Kvium, 3/50. Radering. Bladstørrelse 36,5 x 36,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/589Lyngby
Asger Jorn: Uden titel, 1963. Sign. Jorn 63, 16/50. Litografi. Bladstørrelse 62 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/590Aarhus
Børge Mogensen: To sofaer med ben af teak, betrukket med patineret cognacfarvet skind. L. 158 og 221. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/592Lyngby
Per Kirkeby: Komposition. Sign. PK 94, 156/500. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/593Aarhus
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. (39)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2442/595Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/596Aarhus
Jacob Hermann: Thor. Vægrelief af udskåret træ med påsat metalliste. Stemplet monogram. H. 90. B. 30. D. 10.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/598Lyngby
Gerhard Bettermann: Parti fra en tysk by. Sign. G. Bettermann 39. Olie på plade. 65 x 70.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/599Aarhus
Arne Norell: "Ari". Lænestol og tilhørende skammel med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/601Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/602Aarhus
Børge Mogensen: Tre-personers sofa på medeben af mørkbejdset eg, betrukket med grønt møbelstof. L. 212.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2442/604Lyngby
Sam Jedig: Fra “Danmarksserien”. Sign. Sam Jedig 2015. Mixed media på papir. Bladstørrelse 28 × 19.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/605Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af riopalisander, front med fem skydelåger og tre skuffer. H. 121. B. 190. D. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/607Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 91, 49/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2442/608Aarhus
Bente Brosbøl Hansen: To vaser af stentøj, dekoreret i grønne, blå og grå nuancer. H. 13 og 16,5. Diam. 14 og 17,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/610Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/611Aarhus
Børge Mogensen: Bænk af eg med medestel, sæde med sjeneflet. Udført hos Carl Hansen & søn. H. 35. L. 70. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/613Lyngby
Cornelius Quabeck: "Supplies", 2010. Sign. på bagsiden med titel og datering. Akryl på lærred. 80 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/614Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger og to skuffer. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/616Lyngby
Peter Viskinde: "Skyline". Sign. Peter Viskinde 15. Akryl på lærred. 200 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/617Aarhus
Gerda Nietzer: Fransk anemone. Sign. Gerda Nietzer, 2010. Olie på lærred. 110 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/619Lyngby
Albert Naur: Landskab. Sign. A. Naur. Olie på lærred. 68 x 86.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/620Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur. Stemplet monogram. H. 30. Diam. 23.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/622Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/623Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster". To salt- og pebersæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin 741. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/625Lyngby
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/626Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3/2". Bordlampe med stel af sortforkromet stål. Udført hos Louis Poulsen. H. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/628Lyngby
Peter Bonde: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Peter Bonde 2007. Olie på lærred. 99 x 80 Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/629Aarhus
Poul S. Nielsen: Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 88.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/631Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. SHM. Olie på lærred. 40 x 51.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/632Aarhus
S. A. Andersen: Et par lænestole med stel af teak, ryg udspændt med sjeneflet. Udført hos Horsnæs Møbelfabrik. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/634Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Lampens ånd". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 65. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/635Aarhus
Billy Sjur Ohlsen: Klippekyst, Norge. Sign. Sjur Ohlsen. Olie på lærred. 100 x 110.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/637Lyngby
Theis Wendt: "On the way up", 2006. Sign. på bagsiden. Collage af mixed media. Lysmål 112 x 81.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/638Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/640Lyngby
Marco Evaristti: "Wasted". Usign. Aluminium. 43 x 43 x 43.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/641Aarhus
Gutte Eriksen: To skåle af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. H. 7,5 og 8. Diam. 17,5 og 16,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/643Lyngby
Corneille: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/644Aarhus
Tinos: Bordskål af bronze med stiliseret reliefdekor. Udført hos Tinos. H. 7,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/646Lyngby
Marie Madeleine Gautier: "Virage", 2012. Sign. MMG. Mørkpatineret bronze. 60 x 97 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2442/647Aarhus
Poul S. Christiansen: Aftenlandskab med et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 32 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/649Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 76/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 × 56,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/650Aarhus
Anne-Mette Cortsen: Uden titel. Sign. Anne-Mette Cortsen. Akryl på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/651Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 69/90. Litografi. Bladstørrelse 20 × 52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/652Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/653Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/654Lyngby
En samling litteratur omhandlende Arne Jacobsens design og arkitektur. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/655Lyngby
William Anthony: "The poet Wolfram", 1995. Sign. og dateret. Med titel på bagsiden. Byant på papir. Lysmål 22 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/656Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Support, Don't Punish". Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/657Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/658Aarhus
John Olsen: Syv grafiske blade fra Island. Alle sign. og nummereret. Raderinger. Bladstørrelse 38 x 50. I mappe. (7)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: