2442/837Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af eg, betrukket med blomstret møbelstof. 1950-60'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/838Aarhus
Børge Mogensen: Øreklapstol og skammel med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/839Aarhus
Dansk snedkermester: Sæt på seks stole med stel af eg. Sæder betrukket med patineret naturlæder. 1930-40'erne. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/840Aarhus
Johnny Madsen: Uden titel. Sign. Johnny Madsen, EA 10/25. Serigrafi i farver. Bladstørrelse. 32 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/841Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/842Lyngby
Kaare Klint: "Kip-lampe". Et par væg/bordlamper med stel af messing med greb af vinyl. H. 40. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/843Aarhus
Oda Peters: Figurbillede. Usign. Olie på plade. 31 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/844Aarhus
Heinrich E. C. Wenck: Dobbelsidet skrivebord af mahogni, massiv bordplade. Ca. 1910. H. 80. L. 173. B. 116.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/845Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/846Aarhus
Poul Henningsen: "PH-2/1". Bordlampe med stel af forkromet stål. Skærme af flerlags opalglas. Louis Poulsen. H. 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/847Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/848Lyngby
Per Weiss: Vase af stentøj med lang hals og mønstre i relief. Dekoreret med rød og turkisgrøn glasur. H. 23,8.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/849Aarhus
Lis Ehrenreich: Skål af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med blå askeglasur. Stemplet. H. 10,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/850Lyngby
Saxbo: To vaser af stentøj dekoreret med hhv. rødbrun og gul glasur. H. 16-20,5. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/851Aarhus
Kirsten Sloth: Cylinderformet lågkrukke af stentøj med geometrisk dekor i rødbrune nuancer. H. 24,5. Diam. 8,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/852Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/853Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/854Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/855Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/856Aarhus
Pierre Alechinsky: Uden titel. Sign. Alechinsky 38/150. Litografi i farver. Lysmål 30 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/857Aarhus
Albert Bertelsen: "Den grønne båd", 1969. Sign. Albert Bertelsen. Oliekridt på papir. Lysmål 44 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/858Aarhus
Don Chadwick, Bill Stumpf: "Aeron". Justérbar kontorstol af formstøbt kunststof og metal. Str. C. Herman Miller.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/859Aarhus
Leif Sylvester: Figur med åben mund. Sign. LS, 1/1. Forsølvet tin på base af sort granit. Unik. H. eksl. base 7.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/860Aarhus
Oiva Toikka: To figurer i form af fugle af farvet glas, den ene med iriserende mønster. Sign. L. 25 og 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/861Aarhus
Bruno Mathsson: "Eva". Armstol med stel af bøg, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Udført hos DUX.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/862Aarhus
Vendor: Lågkrukke af poleret bronze med stiliseret reliefdekor. Stemplet Vendor, Copenhagen. H. 11,5. Diam. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/863Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal med sekskantet fodstykke. H. inkl. fatning 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/864Aarhus
Inge Trautner, Hans Vangsø: To skåle af lertøj, dekoreret med lys glasur. Sign. H. 5,5 og 9,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/865Lyngby
Jens H. Quistgaard: “Odin” og "Variation V”. Bestik af rustfrit stål. Stemplet JHQ, Dansk Designs. (101)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/866Aarhus
Jack Kampmann: Parti fra Færøerne. Sign. Litografi. Bladstørrelse 38 x 44. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/867Aarhus
Dansk design: Otte hynder betrukket med patineret lyst brunt skind passende til Y-stolen af Hans J. Wegner. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/868Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/869Aarhus
Poul Henningsen: PH-3/2 "Akademi". Væglampe med forkromet stel, skærme af opalglas. Louis Poulsen. H. 26. L. 38.
Vurdering :
2442/870Aarhus
Tobias Møhl: Karaffel af klart glas, indvendigt med mundblæst mønster i spiralform. Sign. Tobias 96. Unik. H. 49.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/871Aarhus
Henny Riemens: Uden titel. Stemplet Copyright Henny Riemens på bagsiden. Tre sølv-gelatine fotografi opklæbet på plade. Hver 40 x 51. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/872Aarhus
Tobias Møhl: Tre vinglas af klart glas, ene blæst med spiralmønster i let relief. Usigneret. H. 18-22. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/873Aarhus
Vurdering :
2442/874Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulært fad af blå/grønt matteret glas, midte med spiralmønster. Usigneret. H. 3,5. Diam. 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/875Aarhus
Tobias Møhl: Et vinglas og en champagneskål af blågrønt glas, stilke i form af svaner. Usigneret. H. 19 og 22,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/876Lyngby
Børge Mogensen: "Fruens værelse". Cirkulært sofabord af massiv mahogni. Udført hos snedkermester I. Christiansen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/877Lyngby
Børge Mogensen: To-pers. sofa samt to lænestole med ben af mahogni. Betrukket med farvet rødt skind. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/878Aarhus
Tobias Møhl: To vin- og champagneglas af hhv. klart og blåt glas. Usigneret. H. 19-25,5. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/879Lyngby
Hans J. Wegner: Armstol af teak. Betrukket med brunt, farvet skind.
Vurdering :
2442/880Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas, indlagt med sort mønster. Sign. Tobias M 14. Unik. H. 10,5. Diam. 12,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/881Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/882Aarhus
Tobias Møhl: To vinglas af blåt glas, ene modelleret med stilk i form af dyr. Usigneret. H. 19,5 og 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/883Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/884Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/885Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/886Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/887Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/888Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/889Aarhus
Benny Frandsen: "Ball". Tre pendler af massiv kobber. Udført hos Frandsen Lighting. Diam. 18. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/890Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/891Aarhus
Alain Soucasse: Tæppe af ren uld knyttet i relief. Sign. AS. 126 x 168.
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud:
2442/892Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/893Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2442/894Aarhus
Anna Deplano: "Giro". Par rulleborde med stel af grålakeret stål. Udført og mærket hos Zanotta. H. 53. Diam. 50. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/895Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/896Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2442/897Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/898Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: