-
2442/717Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 530". To lænestole af mørkbejdset eg, løse hynder med lysegrå uld. Udført hos Getama. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/718Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Uden titel. Sign. WSO. Olie på pap. 8 x 8.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/719Lyngby
Poul S. Nielsen: Interiør med børn. Sign. monogram PN 67. Olie på lærred. 100x70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/720Lyngby
Jean Miotte: To kompositioner. Begge sign. Miotte, 5/25 og 120/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 75x56. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/721Lyngby
Vladimir Velickovic: Uden titel, 1993. Sign. Velickovic, XVI/XXV. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 62. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/722Aarhus
Kai Führer: Uden titel. Sign. på bagsiden Kai Führer, Paris 86. Olie på lærred. 66 x 66.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/723Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, hus og fugl. Sign. WSO 94. Olie på plade. 54 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/724Aarhus
Knud Kristensen: "Vintereftermiddag med snekastere - Thy". 1961. Sign. Knud Kristense 61. Olie på lærred. 66 x 85.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/725Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1971. Sign. MB og datering på bagsiden. Akryl på lærred, monteret på masonit. 23,5x28,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/726Lyngby
Hans Christian Rylander: "Dekorativt forsøg med figur". Sign. HCR. Olie og akryl på lærred. 30 x 30.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/727Aarhus
José Madureira Vasconcellos: Erotisk komposition. Sign. Vasconcellos. Pastel og tusch på papir. Lysmål 24 x 15.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/728Aarhus
Preben Franck Stelvig: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 66 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/729Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 59, 21/50. Radering i farver. Bladstørrelse 30x23. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/730Aarhus
Kim Holm: To cylinderformede krukker af stentøj med grøn og hvid glasur. Stemplet monogram. H. 13 og 13,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/731Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af mahogni, betrukket med brunt skind. 1940-50'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/732Aarhus
Ole Wanscher: Armstol af valnød, betrukket i sæde med sort møbelstof. Model 1764. Udført hos Fritz Hansen.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/733Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 61". Kvadratisk sofabord med stel af stål og plade af glas. Fritz Hansen. H. 33. L. 80. B. 80.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/734Aarhus
Axel Bentzen: Portræt. Sign. AB-18. Olie på malerpap. 27 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/735Lyngby
Thorald Madsen: Vægspejl med ramme af mahogni. H. 115. B. 50. D. 4.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/736Lyngby
Art Déco, stil: En lille kommode af patineret eg. Front med tre skuffer med runde greb. H. 72. B. 80. D. 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/737Lyngby
Karl Bovin: Exteriør. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 41x40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/738Lyngby
Paul Høm: Portræt af en ung mand. Sign. Høm. Olie på lærred. 46x33.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/739Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Himmelbåden". Sign. Carl-Henning Pedersen, 91/150. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/740Lyngby
J.V. Martin: "Grimassernes ophobning", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 35x45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/741Lyngby
Harald Giersing: Studie af to figurer. Usign. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 × 35.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/742Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Blandt engle og svaner". 2009. Sign. monogram. Olie på plade. 55 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/743Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel, 1998. Sign. og datering på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 40x50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/744Aarhus
Axel Bentzen: Portræt af kvinde i rød kjole. Sign. Axel Bentzen, 27. Olie på lærred. 87 x 63.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/745Aarhus
Ubekendt kunstner, 1930-1940'erne: Liggende, nøgen kvinde. Utydeligt sign. Sandsten. L. 63.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/746Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Landskab. Sign, monogram, 62. Olie på lærred. 67 x 73.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/747Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 72, E.A. Radering i farver. Bladstørrelse 50,5x59.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/748Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 66. Nyrup Møbelfabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/749Lyngby
Nes Lerpa: Komposition, 1985. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/750Lyngby
Johannes C. Bjerg: Moder med børn, 1930. Usign. Relief af gips. 110 x 100 x 13.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/751Lyngby
Corneille: “Femmes et oiseaux”. Otte kompositioner. Sign. Corneille 98, 7/60. Radering i farver. Bladstørrelse 48×36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/752Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 70, 69/75. Litografi i farver. Lysmål 47x29.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/753Lyngby
Preben Wölck: "Aften tegn", 1963. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/754Lyngby
Hans Øllgaard: Landskab med kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/755Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Radering. Bladstørrelse 65 x 52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/756Lyngby
Evgenij Klenø: Uden titel. Sign. Klenø. Olie på lærred. 50x53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/757Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Firsidet fodstykke og stamme med kanneleringer. H. 26.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/758Aarhus
Poul Hundevad: Et par sammenklappelige armstole af eg, sæde, ryg og armlæn med kernelæder. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/759Aarhus
Dansk design: Højdejustérbar art deco standerlampe med kanneleret stamme af messing. 1930'erne. H. 127-177.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/760Aarhus
Per Kirkeby: "Himmerlands Kunstmuseum". Sign. PK 88 og 90. To udstillingsplakater. Lysmål 59 x 39,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/761Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben og armlæn af mørkbejdset bøg, betrukket med gulgrønt uld. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/762Aarhus
Trine Drivsholm: Fad og vægrelief af klart glas. Sign. Trine Drivsholm. Unik. H. 6. L. 41. B. 19 og H. 2. L. 19. B. 17,5. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/763Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par Art deco sengeborde af birk med skuffe og underliggende hylde. H. 58,5. B. 43. D. 36,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/764Aarhus
Knud Peter Eel: "Vinter over ørreddammene". Sign. Eel 1962. Olie på lærred. 64 x 83.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/765Aarhus
Tommy Storkholm: "Pigeportræt I", 1985. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 57 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/766Aarhus
Skandinavisk design: Art Deco pendel af patineret messing og matteret glas. 1930-40'erne. H. 35. Diam. 40.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/767Aarhus
Anders Gudmundsen-Holmgreen: En solbadende kvinde, 1952. Sign. AGH. Olie på plade. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/768Aarhus
Per Kirkeby: "Grønlandsbilleder". Sign. PK 93. Litografisk plakat i farver. Bladmål 84 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/769Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 290". Skammel af eg. Udført hos Getama.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/770Aarhus
Hans Engholm, Svend Åge Willumsen: Cirkulært bakkebord af teak sat på sortlakeret foldestel. H. 42. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/771Aarhus
Frede Schilling: "Indtryk fra Auvergne", 1970. Sign. Schilling med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 48 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/772Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner. Begge sign. og nummeret. Litografi i farver. Lysmål 48 x 70. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/773Lyngby
Christian Schmidt-Rasmussen: Uden titel. Sign. C Schmit 94. Mixed media collage. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/774Lyngby
Marino Marini: Uden titel. Sign. Marino, 6/50. Litografi i farver. Lysmål 64 x 49.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2442/775Aarhus
Knud Agger: Kvindeportræt. Sign. Agger. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/776Aarhus
Otto Deleuran: Komposition. Sign. O Deleuran, 73. Olie på lærred. 76 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/777Aarhus
Skulpturelt vægur af bejdset og poleret træ med indeks af messing. Quartz værk. H. 36. L. 68.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/778Lyngby
Lars Dan: Landskab, 1984/85-86. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: