-
2442/726Lyngby
Hans Christian Rylander: "Dekorativt forsøg med figur". Sign. HCR. Olie og akryl på lærred. 30 x 30.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/727Aarhus
José Madureira Vasconcellos: Erotisk komposition. Sign. Vasconcellos. Pastel og tusch på papir. Lysmål 24 x 15.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/728Aarhus
Preben Franck Stelvig: Uden titel. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 66 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/738Lyngby
Paul Høm: Portræt af en ung mand. Sign. Høm. Olie på lærred. 46x33.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/740Lyngby
J.V. Martin: "Grimassernes ophobning", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 35x45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/742Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Blandt engle og svaner". 2009. Sign. monogram. Olie på plade. 55 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/743Lyngby
Jens Birkemose: Uden titel, 1998. Sign. og datering på bagsiden. Olie og akryl på lærred. 40x50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/746Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Landskab. Sign, monogram, 62. Olie på lærred. 67 x 73.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/749Lyngby
Nes Lerpa: Komposition, 1985. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/753Lyngby
Preben Wölck: "Aften tegn", 1963. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/754Lyngby
Hans Øllgaard: Landskab med kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/756Lyngby
Evgenij Klenø: Uden titel. Sign. Klenø. Olie på lærred. 50x53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/764Aarhus
Knud Peter Eel: "Vinter over ørreddammene". Sign. Eel 1962. Olie på lærred. 64 x 83.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/765Aarhus
Tommy Storkholm: "Pigeportræt I", 1985. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 57 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/771Aarhus
Frede Schilling: "Indtryk fra Auvergne", 1970. Sign. Schilling med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 48 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/773Lyngby
Christian Schmidt-Rasmussen: Uden titel. Sign. C Schmit 94. Mixed media collage. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/775Aarhus
Knud Agger: Kvindeportræt. Sign. Agger. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/776Aarhus
Otto Deleuran: Komposition. Sign. O Deleuran, 73. Olie på lærred. 76 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/778Lyngby
Lars Dan: Landskab, 1984/85-86. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2442/779Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. SHM. Olie på lærred. 32 x 38.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/780Aarhus
Axel P. Jensen: Opstilling. Sign. Axel P.J. 42. Olie på lærred. 50 x 71.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/787Lyngby
Christian Lemmerz: Uden titel. Sign. Lemmerz 86. Kuglepen, blyant og oliepletter på papir. Bladstørrelse 42 x 29,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/788Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob Jacobsen. Mixed media på papir. Bladstørrelse 12 x 11.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/789Lyngby
Steffen Jørgensen: "Desargens-konfiguration femkantsserie: 6", 1980. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 90x90.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/793Lyngby
Peter Hentze: Uden titel, 1988. Sign. Otte kompositioner. Airbrush, tusch og goauche på papir. 52x39. (8)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2442/794Lyngby
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie og oliekridt på lærred. 78x65. Uindrammet
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/795Lyngby
Peter Hentze: Uden titel. Sign. Hentze 1981. Olie og akryl på masonit. 122x91.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/796Aarhus
Lis Zwick: "Flaskepost til Jørgen sørøvere, fra Lis havfrue". Sign. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 20 x 28 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/797Lyngby
Mogens Juhl: "Bliver det mon sådan?" Satiretegning. Sign. Mogens Juhl. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 46x39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/818Lyngby
Vibeke Alfelt: "Rød Hest, 1963. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x63.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/819Lyngby
Bjørn T. Hansen: "Copenhaque", 2000. Sign. Bjørn T. Hansen. Olie på lærred. 73x116.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/822Lyngby
Kari Svensson: Uden titel. Sign. KS. Olie på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/823Lyngby
Berit Jensen: Model. Sign, Berit Jensen 87. Goauche og oliekridt på papir. Bladstørrelse 140 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/824Lyngby
Paul Høm: Model. Sign. HØM. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/826Lyngby
Bjørn T. Hansen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 97 x 146. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/827Lyngby
Bjørn T. Hansen: "#9", Vence. Sign. Bjørn T. Hansen 87. Olie på lærred. 195 x 97. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/828Lyngby
Kjeld Ulrich: "Art de Vivre". Sign. Kjeld Ulrich. Mixed media på lærred. 180 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/845Aarhus
Knud Agger: Kvindeportræt. Sign. Agger. Olie på lærred. 50 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/847Aarhus
Preben Wölck: "Komposition". Sign. Wölck med titel på bagsiden. Olie på lærred. 44 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/852Aarhus
Emil Gregersen: Opstilling. Sign. Emil G 69. Olie på lærred. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/853Aarhus
Kai E. Christiansen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 41 x 37.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/854Aarhus
Helge Ernst: "Studie", 1982. Sign. HE samt på bagsiden. Olie på plade. 21 x 28
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/884Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2442/892Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Hunde på strand", 1974. Sign. Anna B. Olie på plade. 87 x 61.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/900Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Dans & Musik". Sign. Barbarusjka. Olie på lærred. 206 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/904Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Arne L. Hansen 68. Olie på lærred. 27 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/908Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre studier af nøgne kvinder. Sign. Vandfarve og kul. Varierende mål. U.r. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/911Aarhus
Ulrich Kvist: "Den blå hest". Sign. Ulrich Kvist; Sign. på bagsiden Ulrich Kvist 98/99. Olie på masonit. 98 x 98.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/952Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel, gouache og olie på papir. 24,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud: