-
2442/535Lyngby
Jóannis Kristensen: Malkepigerne. Sign. Jóannis Kristensen 74. Olie på lærred. 69 x 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/541Lyngby
Harald Engman: "Fagre nye verden" (Universel Nyordning), 1941. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 61 x 55.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
-
2442/553Lyngby
Johannes S. Kjarval: Mt. Esjan, Island. Usign. med kunstnerens tekst. Tuschlavering på papir. Lysmål 86 x 113.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/554Aarhus
Oda Peters: Kystparti med en skrænt. Sign. Oda Peters 1922. Olie på lærred. 64 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/569Aarhus
Ville Jais Nielsen: Selvportræt. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 70 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/584Aarhus
Christine Swane: Opstilling. Sign. Csw. Olie på lærred. 29 x 39.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/595Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/619Lyngby
Albert Naur: Landskab. Sign. A. Naur. Olie på lærred. 68 x 86.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/629Aarhus
Poul S. Nielsen: Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 88.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/647Aarhus
Poul S. Christiansen: Aftenlandskab med et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 32 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/668Aarhus
Svend Johansen: Haveparti nær Cagnes, Frankrig. Utydeligt sign. Olie på lærred. 101 x 75.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/672Aarhus
Gudmund Hentze: Nøgen kvindemodel. Sign. Gudmund Hentze 32. Pastel på papir. Lysmål 74 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/682Lyngby
Kræsten Iversen: "Klipper i eftermiddagssol", Svaneke 1951. Sign. KI. Olie på lærred. 68 x 95.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/687Lyngby
Mogens Hertz: Udsigt over havet, Bornholm. Sign. Mogens Hertz. Olie på lærred. 60 x 73.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/696Lyngby
John Christensen: Foraarsdag. Sign. John C. 1938. Blyant på papir. Bladstørrelse 29,5x24,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/698Lyngby
Sigurd Swane: Parti fra Lagares da Beira, Portugal, 1955. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 67x82.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/714Lyngby
Ebba Carstensen: Landskab med græssende køer, 63. Sign. Ebba Cartsensen. Olie på lærred. 69x94.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/734Aarhus
Axel Bentzen: Portræt. Sign. AB-18. Olie på malerpap. 27 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/737Lyngby
Karl Bovin: Exteriør. Sign. Karl Bovin. Olie på lærred. 41x40.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/741Lyngby
Harald Giersing: Studie af to figurer. Usign. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 × 35.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/744Aarhus
Axel Bentzen: Portræt af kvinde i rød kjole. Sign. Axel Bentzen, 27. Olie på lærred. 87 x 63.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/767Aarhus
Anders Gudmundsen-Holmgreen: En solbadende kvinde, 1952. Sign. AGH. Olie på plade. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/781Aarhus
Søren Jørgensen: Træer ved en sø. Sign. SJ. Olie på lærred. 65 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/841Aarhus
Eline Hertz Jespersen: Landskab. Sign. Eline Hertz Jespersen 1930. Olie på lærred, monteret på masonit. 45 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/843Aarhus
Oda Peters: Figurbillede. Usign. Olie på plade. 31 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/855Aarhus
Jack Kampmann: Landskab med hus i forgrunden. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred 24 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/890Aarhus
Mogens Vantore: Opstilling. Sign. Vantore. Olie på lærred. 71 x 76.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2442/893Aarhus
Karl Larsen: Opstilling. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 39 x 47.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2442/898Aarhus
Jens Nielsen: Parti med sejlskibe og sydlandsk parti. Sign. Jens. To akvareller på papir. 30 x 43 og 22 x 27. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/950Aarhus
Knud Kyhn: "Kæmpende elefanter". Sign. monogram, 22. Tusch på papir. Bladstørrelse 26 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: