-
2442/502Lyngby
Hans Hofmann: Uden titel, ca. 1940. Usign. Tusch, farvekridt og akvarel på papir. Bladstørrelse 28 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/505Lyngby
Marco Evaristti: Komposition, 2014. Sign. Evaristti på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 299. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/506Aarhus
Albert Bertelsen: "Den norske færge", 1973. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
-
2442/509Aarhus
Preben Fjederholt: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 99 x 99. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/511Lyngby
Michael Kvium: "Overlevere”, 1988. Sign. betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 20x24.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/514Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 02. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/517Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 04. Blyant på papir. Bladstørrelse 32 x 32.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/523Lyngby
Peter Brandes: "Offrande", 1994. Signed, titled and dated on the reverse. Acrylic on canvas. 130 x 97.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/528Aarhus
Bentemarie Kjeldbæk: Uden titel, 2010/11. Sign Bentemarie Kjeldbæk. Olie på lærred. 200 x 140.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/532Lyngby
Jan Sivertsen: "C44 Modelstudier I", 1988. Sign. med titel og datring på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 195.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/535Lyngby
Jóannis Kristensen: Malkepigerne. Sign. Jóannis Kristensen 74. Olie på lærred. 69 x 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/538Lyngby
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. Ursula Reuter 89. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 89 x 71.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2442/541Lyngby
Harald Engman: "Fagre nye verden" (Universel Nyordning), 1941. Sign. Harald Engman. Olie på lærred. 61 x 55.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
-
2442/542Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "I den blå bjergløves domæne". Sign. monogram 91. Olie på plade. 56 x 54.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/545Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/547Lyngby
Morten Buch: "Sko", 2012. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 200. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2442/548Aarhus
Poul Ekelund: Kvindeportræt. Sign. Ekelund. Olie på lærred. 51 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/550Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. WSO. Olie på lærred. 96 x 67.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/551Aarhus
Svavar Gudnason: Komposition. Usign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 29 x 23.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/553Lyngby
Johannes S. Kjarval: Mt. Esjan, Island. Usign. med kunstnerens tekst. Tuschlavering på papir. Lysmål 86 x 113.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2442/554Aarhus
Oda Peters: Kystparti med en skrænt. Sign. Oda Peters 1922. Olie på lærred. 64 x 76.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/556Lyngby
Thor Lindeneg: "Drømmen", 1979. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 80 x 122.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/557Aarhus
Anna Maria Lütken: Interiør. Sign. AML. Olie på plade. 40 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/560Aarhus
Peter Skovgaard: Uden titel. To kompositioner. Sign. Skovgaard. Olie på lærred. Hver 25 x 25. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2442/562Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/569Aarhus
Ville Jais Nielsen: Selvportræt. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 70 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/571Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden, N. E. Gjerdevik 98, N.Y. Mixed media på papir. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/575Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Grævling og halvgrævling". Sign. monogram 2002. Olie på plade. 54 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/583Lyngby
Jack Kampmann: Uden titel. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 65 x 81.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/584Aarhus
Christine Swane: Opstilling. Sign. Csw. Olie på lærred. 29 x 39.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/595Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 75 x 96.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/598Lyngby
Gerhard Bettermann: Parti fra en tysk by. Sign. G. Bettermann 39. Olie på plade. 65 x 70.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/604Lyngby
Sam Jedig: Fra “Danmarksserien”. Sign. Sam Jedig 2015. Mixed media på papir. Bladstørrelse 28 × 19.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/610Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/613Lyngby
Cornelius Quabeck: "Supplies", 2010. Sign. på bagsiden med titel og datering. Akryl på lærred. 80 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/616Lyngby
Peter Viskinde: "Skyline". Sign. Peter Viskinde 15. Akryl på lærred. 200 x 130. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/617Aarhus
Gerda Nietzer: Fransk anemone. Sign. Gerda Nietzer, 2010. Olie på lærred. 110 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2442/619Lyngby
Albert Naur: Landskab. Sign. A. Naur. Olie på lærred. 68 x 86.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/625Lyngby
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/628Lyngby
Peter Bonde: Uden titel. Sign. og dateret på bagsiden Peter Bonde 2007. Olie på lærred. 99 x 80 Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/629Aarhus
Poul S. Nielsen: Udsigt over hustage. 1954. Sign. monogram. Olie på lærred. 73 x 88.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/631Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab. Sign. SHM. Olie på lærred. 40 x 51.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/634Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Lampens ånd". Oliekridt på papir. Bladstørrelse 50 x 65. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/635Aarhus
Billy Sjur Ohlsen: Klippekyst, Norge. Sign. Sjur Ohlsen. Olie på lærred. 100 x 110.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/637Lyngby
Theis Wendt: "On the way up", 2006. Sign. på bagsiden. Collage af mixed media. Lysmål 112 x 81.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/647Aarhus
Poul S. Christiansen: Aftenlandskab med et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 32 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/650Aarhus
Anne-Mette Cortsen: Uden titel. Sign. Anne-Mette Cortsen. Akryl på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2442/652Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/653Lyngby
Arthur Köpcke: Uden titel. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2442/655Lyngby
William Anthony: "The poet Wolfram", 1995. Sign. og dateret. Med titel på bagsiden. Byant på papir. Lysmål 22 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2442/656Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Support, Don't Punish". Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2442/657Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2442/660Aarhus
Matthias Brandes: "Moon-fairy". 2016. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/661Aarhus
Kaj Ejstrup: Landskab. Sign. K.E. Olie på lærred. 71 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/662Aarhus
Katadgu Birol: Komposition. Sign. Birol. Olie på lærred. 100 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/663Aarhus
Anita Jørgensen: Uden titel. 2005. Sign. på bagsiden. Akryl, papir og bly på lærred. 36 x 36. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2442/668Aarhus
Svend Johansen: Haveparti nær Cagnes, Frankrig. Utydeligt sign. Olie på lærred. 101 x 75.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2442/672Aarhus
Gudmund Hentze: Nøgen kvindemodel. Sign. Gudmund Hentze 32. Pastel på papir. Lysmål 74 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2442/674Aarhus
Christine Swane: Byparti. Sign CS. Olie på lærred. 62 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2442/676Aarhus
Tofig Aghababayev: Uden titel. Sign. A. Tofig. Olie på lærred. 120 x 86.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2442/677Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: