2442/789Lyngby
Steffen Jørgensen: "Desargens-konfiguration femkantsserie: 6", 1980. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 90x90.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/793Lyngby
Peter Hentze: Uden titel, 1988. Sign. Otte kompositioner. Airbrush, tusch og goauche på papir. 52x39. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/794Lyngby
Kjeld Ulrich: Uden titel. Sign. Kjeld Ulrich. Olie og oliekridt på lærred. 78x65. Uindrammet
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/795Lyngby
Peter Hentze: Uden titel. Sign. Hentze 1981. Olie og akryl på masonit. 122x91.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/796Aarhus
Lis Zwick: "Flaskepost til Jørgen sørøvere, fra Lis havfrue". Sign. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 20 x 28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/797Lyngby
Mogens Juhl: "Bliver det mon sådan?" Satiretegning. Sign. Mogens Juhl. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 46x39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/818Lyngby
Vibeke Alfelt: "Rød Hest, 1963. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73x63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/819Lyngby
Bjørn T. Hansen: "Copenhaque", 2000. Sign. Bjørn T. Hansen. Olie på lærred. 73x116.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/822Lyngby
Kari Svensson: Uden titel. Sign. KS. Olie på papir. Bladstørrelse 100 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/823Lyngby
Berit Jensen: Model. Sign, Berit Jensen 87. Goauche og oliekridt på papir. Bladstørrelse 140 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/824Lyngby
Paul Høm: Model. Sign. HØM. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/826Lyngby
Bjørn T. Hansen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 97 x 146. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/827Lyngby
Bjørn T. Hansen: "#9", Vence. Sign. Bjørn T. Hansen 87. Olie på lærred. 195 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/828Lyngby
Kjeld Ulrich: "Art de Vivre". Sign. Kjeld Ulrich. Mixed media på lærred. 180 x 100.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/841Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/843Aarhus
Oda Peters: Figurbillede. Usign. Olie på plade. 31 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/845Aarhus
Knud Agger: Kvindeportræt. Sign. Agger. Olie på lærred. 50 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/847Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/852Aarhus
Emil Gregersen: Opstilling. Sign. Emil G 69. Olie på lærred. 27 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/853Aarhus
Kai E. Christiansen: Figurer. Sign. Kai E. Chr. Olie på lærred. 41 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/854Aarhus
Helge Ernst: "Studie", 1982. Sign. HE samt på bagsiden. Olie på plade. 21 x 28
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/855Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/857Aarhus
Albert Bertelsen: "Den grønne båd", 1969. Sign. Albert Bertelsen. Oliekridt på papir. Lysmål 44 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/884Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Par erotiske kompositioner. Ene sign. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 41 x 48 og 37,5 x 50,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/886Aarhus
Poul Winther: "Opstilling", 1963. Sign. PW. Olie på lærred. 42 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/888Aarhus
J.V. Martin: "Araberen". Sign. J. V. Martin, 91. Lakfarve på papir. Lysmål 49 x 39.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/890Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/892Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Hunde på strand", 1974. Sign. Anna B. Olie på plade. 87 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/893Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2442/898Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/900Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/904Aarhus
Arne L. Hansen: Uden titel. Sign. på bagsiden Arne L. Hansen 68. Olie på lærred. 27 x 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/908Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre studier af nøgne kvinder. Sign. Vandfarve og kul. Varierende mål. U.r. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/911Aarhus
Ulrich Kvist: "Den blå hest". Sign. Ulrich Kvist; Sign. på bagsiden Ulrich Kvist 98/99. Olie på masonit. 98 x 98.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/950Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/952Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel, gouache og olie på papir. 24,5 x 30.
Vurdering :