2442/516Lyngby
Edith Sonne: Stor rund krukke af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. 26. Diam. 29.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/519Lyngby
Edith Sonne: Rund vase af stentøj med smal munding og reliefdekor. Dekoreret med mosgrøn glasur. H. 25. Diam. 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/522Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/596Aarhus
Jacob Hermann: Thor. Vægrelief af udskåret træ med påsat metalliste. Stemplet monogram. H. 90. B. 30. D. 10.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/608Aarhus
Bente Brosbøl Hansen: To vaser af stentøj, dekoreret i grønne, blå og grå nuancer. H. 13 og 16,5. Diam. 14 og 17,5. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/620Aarhus
Hans Vangsø: Gulvvase af stentøj, dekoreret med hvid glasur. Stemplet monogram. H. 30. Diam. 23.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/641Aarhus
Gutte Eriksen: To skåle af hårdtbrændt lertøj. Stemplet monogram. H. 7,5 og 8. Diam. 17,5 og 16,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/644Aarhus
Tinos: Bordskål af bronze med stiliseret reliefdekor. Udført hos Tinos. H. 7,5. Diam. 22.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/680Aarhus
Trine Drivsholm, Tobias Møhl: Diskosformet vase af klart glas med stregmønster i sort og turkis. Sign. Unik. H. 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/700Aarhus
Rolf Weber, Maria Philippi, m.fl.: Fire dele stentøj, dekoreret med brune glasurer. Sign. H. 4,5-6,5. Diam. 9,5-22. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2442/730Aarhus
Kim Holm: To cylinderformede krukker af stentøj med grøn og hvid glasur. Stemplet monogram. H. 13 og 13,5. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/762Aarhus
Trine Drivsholm: Fad og vægrelief af klart glas. Sign. Trine Drivsholm. Unik. H. 6. L. 41. B. 19 og H. 2. L. 19. B. 17,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/777Aarhus
Skulpturelt vægur af bejdset og poleret træ med indeks af messing. Quartz værk. H. 36. L. 68.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/831Lyngby
Bjørn Wiinblad: Opsats af lertøj i form af kvinde, dekoreret med blå glasur på lysegrå base. H. 49,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/833Lyngby
Sylvia Stave: Rund cocktailshaker af stål. Udført hos Alessi efter 1989. H. 18. L. maks. 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/834Lyngby
Arne Bang: Skål af stentøj udvendigt med riller i relief. Dekoreret med sandfarvet glasur. H. 5. Diam. 12,5.
Vurdering :
2442/848Lyngby
Per Weiss: Vase af stentøj med lang hals og mønstre i relief. Dekoreret med rød og turkisgrøn glasur. H. 23,8.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/849Aarhus
Lis Ehrenreich: Skål af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med blå askeglasur. Stemplet. H. 10,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/850Lyngby
Saxbo: To vaser af stentøj dekoreret med hhv. rødbrun og gul glasur. H. 16-20,5. (2)
Vurdering :
2442/851Aarhus
Kirsten Sloth: Cylinderformet lågkrukke af stentøj med geometrisk dekor i rødbrune nuancer. H. 24,5. Diam. 8,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/860Aarhus
Oiva Toikka: To figurer i form af fugle af farvet glas, den ene med iriserende mønster. Sign. L. 25 og 20. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/862Aarhus
Vendor: Lågkrukke af poleret bronze med stiliseret reliefdekor. Stemplet Vendor, Copenhagen. H. 11,5. Diam. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/863Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal med sekskantet fodstykke. H. inkl. fatning 36.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/864Aarhus
Inge Trautner, Hans Vangsø: To skåle af lertøj, dekoreret med lys glasur. Sign. H. 5,5 og 9,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/865Lyngby
Jens H. Quistgaard: “Odin” og "Variation V”. Bestik af rustfrit stål. Stemplet JHQ, Dansk Designs. (101)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/870Aarhus
Tobias Møhl: Karaffel af klart glas, indvendigt med mundblæst mønster i spiralform. Sign. Tobias 96. Unik. H. 49.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/872Aarhus
Tobias Møhl: Tre vinglas af klart glas, ene blæst med spiralmønster i let relief. Usigneret. H. 18-22. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/874Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulært fad af blå/grønt matteret glas, midte med spiralmønster. Usigneret. H. 3,5. Diam. 32,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/875Aarhus
Tobias Møhl: Et vinglas og en champagneskål af blågrønt glas, stilke i form af svaner. Usigneret. H. 19 og 22,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/878Aarhus
Tobias Møhl: To vin- og champagneglas af hhv. klart og blåt glas. Usigneret. H. 19-25,5. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/880Aarhus
Tobias Møhl: Cirkulær skål af klart glas, indlagt med sort mønster. Sign. Tobias M 14. Unik. H. 10,5. Diam. 12,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/882Aarhus
Tobias Møhl: To vinglas af blåt glas, ene modelleret med stilk i form af dyr. Usigneret. H. 19,5 og 21. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/883Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/903Aarhus
Tinos: Cirkulært fad af bronze, støbt med Danmarks rigsvåben i relief. Stemplet Tinos Bronce. Diam. 27.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/946Aarhus
Jens H. Quistgaard: Isspand af massiv stavlimet teak. Med indsats af orange plastik. H. 39.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: