2442/61Lyngby
Kristian Zahrtmann: "Portræt af Frk. Bodil Z. siddende". Sign. monogram 1888. Sortkridt på papir. Lysmål 38 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/62Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/63Lyngby
Et par arts-and-crafts kandelabre af messingmalm. Ca. 1900. Vægt 12930 g. H. 46 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/64Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Flyvende urfugle på den Kongenshus Hede. Sign. Olie på lærred. 31 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/65Lyngby
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, timekrans af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 38. B. 28. D. 10.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/66Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Kvindefigur. Betegnet P Philippe. Skulptur af bronze. H. 36. L. 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/67Lyngby
Fransk maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Sign. Octavie Dumal 1808-2 Janvier. Pen, bly og sepia på papir. Bladstørrelse 33 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/68Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/69Lyngby
"Helene" bestik af sølv, Hansen & Andersens Sølvsmedie. Vægt ekskl. dele med stål 2619 g. (91)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/70Aarhus
Leif Ragn-Jensen: To partier med hundeportrætter. Sign. Olie på lærred og olie på malepap. 25 x 31 og 30 x 22. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/71Lyngby
Johannes Wilhjelm: Strandparti med børn der flyver med drager. Sign. J. W. Olie på lærred. 50 x 67.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/72Aarhus
En samling grønlandske figurer og vægophæng af fedtsten samt tupilak af hvalroskæbe. 20. årh. H. 6-16. (12)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/73Lyngby
Johannes Larsen: "Solsorten". Sign. monogram med blyant. Træsnit på japanpapir. Lysmål 9 x 11.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/74Aarhus
Russisk Gudsmoderikon "Alle sørgendes Glæde". Tempera på træ. Forsænket billedflade. Ca. 1800. 31 x 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/75Lyngby
"Flora Danica" firsidet skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3510. Royal Copenhagen. L. 22,5 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/76Aarhus
Christian Zacho: Skovparti med udsigt til en sø. Sign. Chr. Zacho 1886. Olie på lærred. 35 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/77Lyngby
Fransk empire kaminur af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 40. B. 31. D. 13.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/78Aarhus
"Musselmalet Riflet". Chokoladekande af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik. H. 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/79Lyngby
Otto Haslund: En malkepige på vej til arbejdet i marken. Sign. Otto H. Olie på lærred. 70 x 106.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/80Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/81Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" diverse dele af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (25+)
Vurdering :
2442/82Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vindrossel. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 18 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/83Lyngby
Jaeger-LeCoultre: Atmos, bordur i kasse af messing og glas. 20. årh. H. 22,5. L. 18. B. 13,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/84Aarhus
“Musselmalet”. Et par lysestager af porcelæn, dekoreret med løvehoveder. Royal Copenhagen. H. 23. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/85Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/86Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/87Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/88Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Stillitser i en busk. Sign. Leif Ragn-Jensen 1983. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/89Lyngby
Jaeger-le-Coutre: “Atmos” Bordur. Nummereret 419797. 20. årh.s midte. H. 22. B. 18. D. 13,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/90Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Tre bægre af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. 1018. Royal Copenhagen. H. 11. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/91Lyngby
Bernhard Dorotheus Folkestad: Portræt af Karoline Bjørnson (1835-1934). 1912. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 116.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/92Aarhus
Russisk ikon forestillende Gudsmoderen "Alle Lidendes Hjælper", bistået af trøstende og hjælpende engle. Tempera på træ. 19. årh. 31,5 x 25,5
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/93Lyngby
Kinesisk Yixing tekande, forside prydet med Mao Zedongs profil i relief. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/94Aarhus
Marie Sandholt: En sommerdag i haven. Sign. M. Sandholt. 1936. Olie på lærred. 41 x 49. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/95Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/96Aarhus
Rundt fad af porcelæn i wiener stil, dekoreret i farver og guld med engle. Carl Knoll, Carlsbad. Diam. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/97Lyngby
Julius Paulsen: Siddende model, der hviler sit hoved i hånden. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 60 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/98Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/99Lyngby
Kinesisk urtepotteskjuler af porcelæn, sekssidet. Sen Qing/Republik. H. 17 cm Diam. 26,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/100Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/101Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/102Aarhus
Jugend beslag af patineret bronze i form af kvinde. 19./20. årh. H. 18,5. B. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/103Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af "Polarstiernen". Dobbeltsign. G. R. 1892. Gouache på papir. Lysmål 34 x 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/104Aarhus
Barok langbord af delvist rødmalet fyrretræ, balusterformede ben hvorimllem sprosser. 18. årh. H. 68. L. 139. B. 72.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/105Lyngby
Kinesisk montering til taske af forgyldt metal med jade armring som håndtag. 20. årh. Inde diam af armring ca. 6 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med et barn, der leger med en hund. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/107Lyngby
Lille klapbord of bemalet træ, hver side med to klapper. 19. årh.s slutning. H. 70. B. 51. D. 51.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/108Aarhus
Grønlandsk kunstner, 20. årh: To tupilakker af udskåret moskushorn. Usignerede. 1970'erne. H. 9 - 12. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/109Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/110Aarhus
Kinesisk skænk af bemalet hardwood. 19./20. årh. H. 90. B. 160. D. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/111Lyngby
Ippo Hanabusa (1691-1760), skole: Personsceneri. Sign. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 108 x 49 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/112Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: "Lucinde". Skibsportræt. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 44 x 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/113Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/114Aarhus
Et par Næstvedstager af patineret messing, balusterformede stammer på runde. 18. årh. H. 13,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/115Lyngby
Wilhelm Marstrand: En gejstlig passes op af en hengiven flok. Sign. monogram 1850. Pen på papir monteret på papir. Ca. 18 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/116Aarhus
Fransk vitrine af rosentræ, front med to glaslåger bag hvilke hylder. 20. årh.s. begyndelse. H. 136. D. 36. B. 98.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/117Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2442/118Aarhus
Birgitte Levison: Siddende hund. Sign. Birgitte Neumann. Olie på lærred. 46 x 40. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/119Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/120Aarhus
Engelsk Toiletgarniture af sterlingsølv bestående af spejl, kam og to børster. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/121Lyngby
Joakim Skovgaard: En kvinde med to små børn i døråbningen til et bondehus. Sign. Joakim Skovgaard 1882. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse ca. 17 x 18.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/122Aarhus
Engelsk dækstol af teak. Mærket "1st Class Only" samt "S.S. New Amsterdam". 20. årh.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: