2442/308Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/309Aarhus
C. Hornung-Jensen: Portræt af hesten "Bonnie". Sign. C. Hornung-Jensen 1947. Olie på lærred. 68 x 93.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/310Aarhus
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Skagen Strand. Sign. Friis Nybo. Skagen. Olie på lærred. 65 x 98.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/311Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/312Aarhus
Reinier Ottens, Josua Ottens: "Tafel vande xvii nederlandze provencien". Usigneret. Kobberstik. Lysmål 52 x 63.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/313Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/314Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2442/315Aarhus
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/316Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/317Lyngby
'Star Wars'. Signeret farvestillfotografi af den amr. skuespiller Mark Hamill (f. 1951) i rollen som Luke Skywalker.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/318Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/319Aarhus
Kedelstand af patineret messing og jern, gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 35. B. 39. D. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/320Aarhus
Kedelstand af patineret malm. 18. årh. H. 9,5. B. 30. D. 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/321Aarhus
En samling stenaldergenstande af flint og bjergart. Hovedsagligt yngre stenalder. L. 2 - 26. (90)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/322Aarhus
Indonesisk tempelklokke af delvist bemalet og forgyldt bronze, støbt med ornamentik i let relief. 19. årh. H. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/323Aarhus
Fem kinesiske snusflasker af glas, sten, porcelæn og jade. 20.-21. årh. H. 7-9,5. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/324Aarhus
Lancetformet samt fiskehaledolk af grålig flint. Begge kraftigt opskærpede. L. 12,5 - 13,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/325Aarhus
Kelim tæppe dekoret med polykrom rhombeformet ornamentik på lys bund. 20. årh. 155 x 94.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/326
Emanuel Larsen: "Lodsen stævner ud". Sign. C. F. Emanuel Larsen. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Udgået
2442/327Aarhus
Processionskrucifiks af mahogni, messing og bronze, prydet med påsatte sten. 20. årh.s begyndelse. H. 56. B. 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/328Glostrup
Qum silketæppe, Persien. Medaljondesign på bund med rosetter, blomsterranker og dyremotiver. 20. årh.s slutning. 154 x 108.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/329Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Flot eksemplar. Konturer med silkeluv. Knyttet på silkekæde. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 21. årh. 242 x 154.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2442/330Lyngby
'Engle og dæmoner'. Signeret farvestillfotografi af den amr. skuespiller Tom Hanks i rollen som Robert Langdon.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/331Glostrup
To antikke kaukasiske tæpper. Kuba/Lesghistan. design med Lesghi stjerner. 123 x 163. Karabagh. 112 x 198. Begge Ca. 1880-1910.(2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/332Glostrup
To orientalske tæpper. Afghansk bedetæppe med datering og inskription. 66 x110. Senneh, Persien. 136 x 197.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/333Aarhus
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med procession. Låg og stand af træ. 19. årh. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/334Aarhus
Kinesisk røgelseskar af porcelæn med låg af udskåret træ og poleret jade. Samt stand. 19. årh. Samlet H. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/335Aarhus
Kinesisk varmefad af porcelæn, dekoreret i jernrødt og guld med paladsscene. 18. årh. Diam. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/336Aarhus
Burmesisk skål af sølv, rigt prydet i relief med figurer i nicher. Vægt ca. 240 g. Ca. 1900. H. 7. Diam. 10.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/337Aarhus
Kinesisk figur af porcelæn i form af "Laughing boy", dekoreret i jernrødt, grønt og gult. 19. årh. H. 28.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/338Glostrup
To persiske tæpper. Signeret Isfahan tæppe. Gentagelsesmønster med blomster og fuglemotiver. 98 x 145. Kashmar. 160 x 107. Begge Ca. 1970.(2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/339Glostrup
Signeret Qum helsilke Qum tæppe. Medaljondesign. Flot kvalitet. Signeret: Ghoum Kashizadeh. 20. årh.s slutning. 205 x 143.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/340Glostrup
Senneh Kelim, Persien. Gentagelsesmønster. 20. årh.s første halvdel. 130 x 192.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/341Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. God fast kvalitet. Ca 2000. 281 x 207.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/342Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1980. 287 x 201.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/343Glostrup
Meshad tæppe, Persien. Design med vase, blomstergrene og fuglemotiver. 21. årh. 291 x 202.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/344Glostrup
Kashmir silketæppe, India. Medaljondesign. Ca. 2000. 270 x 190.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/345Glostrup
Kirman, tæppe, Persien. Blomsterdesign. 20. årh.s slutning. 310 x 205.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2442/346Glostrup
Qum helsilketæppe, Persien. Kantet medaljondesign. 20. årh.s slutning. 174 x 106.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/347Glostrup
Mahal løber, Persien. Gentagelsesmønster med let stiliserede rosetter. Ca. 1950. 418 x 114.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/348Glostrup
Qum helsilke forligger, Persien. Nichedesign. 20. årh.s anden halvdel. 75 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/349Glostrup
Antik Sarab løber, Persien. Design med seks stiliserede trappemadaljoner omgivet af yderkant med botehs. 1890-1910. 379 x 108 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/350Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 173 x 113
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/351Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Knyttet på silkekæde. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 157 x 104.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/352Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Centralt med blomstervase. 20. årh.s midte. 181 x 139.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/353Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/354Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/355Aarhus
Kinesisk Budai af porcelæn, siddende med mala og sæk. Mærket. Republik, 1912-1949. H. 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/356Aarhus
Potpourrivase af porcelæn, dekoreret med brogede blomsterbuketter. Den Kongelige Porcelainsfabrik 19. årh. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/357Aarhus
O. A. Hermansen: Parti med en hyrdedreng ved et vandhul med gæs. Sign. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2442/358Aarhus
Marie Sandholt: Kystparti med en herre i en robåd. Sign. m.s. 1935. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/359Aarhus
Knud Kyhn: Isbjørn med sæl. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1108. Royal Copenhagen. L. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/360Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med fugl. Mærket Tongzhi og 19. årh. H. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/365Lyngby
'The Truman Show'. Signeret farvestillfotografi af den canadiske skuespiller Jim Carrey i rollen som Truman Burbank
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/375Lyngby
'Batman'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Michael Keaton i rollen som Batman.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: