2442/185Lyngby
E. Rasmussen Eilersen: Udsigt over en skovsø en sommerdag. Sign. monogram 1881. Olie på lærred. 47 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/186Lyngby
Johannes Larsen: “Svaner der letter i Fiil Sø”. 1927. Usigneret. Betegnet Prøvetryk. Træsnit på japanpapir. Lysmål 45 x 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/187Lyngby
Lille kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i sang de boeuf glasur. Mærket Guangxu, men 20. årh. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/188Lyngby
Forarbejde til en dobbeltægget stridsøkse i bjergart, jættestuetid. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/189Lyngby
August Fischer: Fra et almuekøkken. Sign. Aug. Fischer. Olie på lærred. 27 x 35 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/190Lyngby
Frederik (Frits) Guldbrandsen: Interiør fra Grosserer Julius Hertz' stue. Sign. F. G. 91. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/191Lyngby
Tysk rigsrevolver M/1879 nr. 2278 i kaliber 10,6 mm. samt rigsrevolver M/1883 nr. 955 i kaliber 10,55. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/192Lyngby
Dansk jernfæstet søofficerssabel ca. 1800-1810. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/193Lyngby
I. T. Hansen: Gadeparti fra Anticoli-Corrado. Sign. I. T. Hansen 1907. Vandfarve på papir. 32,5 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/194Lyngby
Barok håndlygte af messing, antagelig Friesland 18. årh. H. 19 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/195Lyngby
Stor bordlampe af porcelæn, montering af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H, inkl. bronzemontering 59 cm.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/196Lyngby
Frans Schwartz: Portræt af en munk set i profil. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 33 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/197Lyngby
Et par store barokform væglampetter af bronze, 19/20. årh. H. 57 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/198Lyngby
Dansk musketerkårde M/1748. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/199Lyngby
Carl Ludwig Kaaz: "Nach der Natur". Sign. gezeichnet von Carl Ludwig 1795. Vandfarve og pen på papir. Lysmål 39 x 58.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/200Lyngby
Skønvirke opsats af lethamret sølv, V. Holmstrup, 1920. Vægt 378 g. Diam. 18 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/203Lyngby
Musselmalet chokoladekande af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik, ca. 1800. H. 18 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/204Lyngby
Engelsk Snider-Enfield kavalerikarabin mark III nummer 8797 i kaliber 577. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/205Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: "Among the Willlows". Sign. Alfred Banner 1910. Olie på lærred. 23 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/206Lyngby
Rokoko hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt. Mester Peter Christensen Ove, København 1755. H. 8 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/207Lyngby
Lille tekande af sterlingsølv. Mestermærke JS, Dublin 1876. Vægt 426 g. H. 12 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/208Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/209Lyngby
Armand Marseille "Ella" dukke med hoved af porcelain og krop og lemmer af komposition. L. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/210Lyngby
Godfred Christensen: Klitlandskab med lyng, i baggrunden hav. Sign. G. C. 1917. Olie på lærred. 44,5 x 66.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/211Lyngby
Christian Tilemann-Petersen: "Riddersal paa Selsø". Sign. Christian Tilemann-Petersen 1916. Olie på lærred. 51 x 61,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/212Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/213Lyngby
Kinesisk kesi-vævning samt broderi. Sen Qing 19. årh.s slutning. Begge indrammede. (2)
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/214Lyngby
O. A. Hermansen: En ung kvinde siddende ved en træstub med sit strikketøj. Sign. monogram Sep. 1887. Olie på lærred. 18 x 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/215Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. 21. årh. 250 x 342.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/216Glostrup
Moud tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med herati design. 21. årh. 295 x 241.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/217Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/218Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljoindesign. 21. årh. 247 x 200.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/219Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/220Lyngby
Jens Adolf Jerichau: Det døde barn hentes af en engel. Sign. J. A. Jerichau. Bly på papir. Bladstørrelse 29 x 38,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2442/221Lyngby
Barokform lågkrus af sølv, A. Dragsted, København 1939. Vægt 678 g. H. 15,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/222Lyngby
Carl Martin-Hansen: Sjælland og Fyn. To egnsfigurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 10 og 11 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/223Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/224Lyngby
Carl Martin-Hansen: Grønlænderpige og -dreng. To figurer af porcelæn. 12415 og 12419. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/225Lyngby
Kristian Zahrtmann: "Dagligstuen hjemme". Sign. monogram 1889. Sortkridt på papir. Lysmål 40 x 36,5.
Vurdering :
2442/226Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/227Lyngby
Et par stager af sterlingsølv. Udfyldte. Régenceform, 20. årh. H. 21 cm. (2).
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/228Lyngby
Dansk M/1910/21 pistol i taske nr. 6839 i kaliber 9 mm. med nummerens magasin. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/229Lyngby
Kinesisk lågkrukke af sølv med hanke af jade, 20. årh. Samt mandarinknop af gulligt glas og montering af forgyldt metal ca. 1900. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/230Lyngby
Kristian Zahrtmann: "Gl. Bornholmsk kone “Jens Jørske“, siddende". Sign. monogram 13de September 1865. Bly på papir. 36 x 25.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/231Lyngby
Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld i Canton stil. 20. årh. H. 23 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/232Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/233Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/234Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 38,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/235Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/236Lyngby
Vurdering :
2442/238Lyngby
Lille burmesisk regntromme, dong son, af patineret bronze. Arkaisk stil 19. årh.s slutning. H. 18 cm Diam. 23 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/239Aarhus
Rasmus Christiansen: Græssende køer ved en fjord. Sign. R x Chr. Olie på lærred. 44 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/240Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: "Prospect af Friderichstæd paa Øen St. Croix". Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/241Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/242Lyngby
To mindeplaketter af porcelæn, dekorerede i blåt. Royal Copenhagen. H. 22,5 og 24 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/243Aarhus
Giovanni Battista Remondini: "Venetia". Prospekt fra Venedig. Usigneret. Håndkooreret kobberstik. Lysmål 32 x 42.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/244Aarhus
Georg Gottfried Winckler: "Templum Sti Petri cum Palatium Vaticanum Romæ". Håndkoloreret kobbersitk. Lysmål 33 x 43.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/245Aarhus
Frederik Storch: "Sanct. Andreas". Sign. F.L. Storch 1891. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 44 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/246Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/247Lyngby
Dansk officerssabel M/1950 i skede med bærepose og porte epee. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/248Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af figurkomposition. Usigneret. Blyant og blæk på papir. Lysmål 13 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: