2442/121Lyngby
Joakim Skovgaard: En kvinde med to små børn i døråbningen til et bondehus. Sign. Joakim Skovgaard 1882. Pen og vandfarve på papir. Bladstørrelse ca. 17 x 18.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/122Aarhus
Engelsk dækstol af teak. Mærket "1st Class Only" samt "S.S. New Amsterdam". 20. årh.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/123Aarhus
Stridsøkse af bjergart med nedadsvajende æg og let tilbagetrukket skafthul. Enkeltgravs kultur. L. 18.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2442/124Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/125Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/126Aarhus
B&G vase af porcelæn, dekoreret med papegøje på krakelé grund. Sign. monogram. B&G. 558/410. H. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/128Aarhus
Gudsmoder med Jesusbarnet, Opstandelsen, Skt. Nikolaj, samt fem Helgener. Russisk ikon. Tempera på trætavle. 18. årh. 34 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/129Aarhus
Lancetformet dolk af okkerfarvet flint samt to dolkstave af grålig flint. L. 13,5 - 16,5. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/130Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med høje træer ved en vej. Sign. C. Hornung Jensen ?9. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/131Lyngby
Stor fransk bergere af bemalet træ, nyligt ombetrukket. Regence form, 19. årh. H. 130. B. 82. D. ca. 73.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2442/132Aarhus
Halvmodel af massivt træ med optegninger. 20. årh. L. 143.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/133Lyngby
Julius Paulsen: Studie af en model. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/134Aarhus
Dansk empire tobaksskab af original bemalet træ. 19. årh's begyndelse. H. 63. B. 50. D. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/135Lyngby
Et par gustavianske prismegirandoler. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 70. Diam. 30. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/136Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Dyrehavsbakken. Sign. Hornung Jensen. Olie på plade. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/137Lyngby
Et par danske empire stole af mahogni indlagt med lyst og mørkt træ. 19. årh.s begyndelse. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/138Aarhus
Klokkestage af messing, balusterformet stamme på rundt, hvælvet fodstykke. 18. årh. H. 13.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/139Lyngby
Johannes Larsen: “En Rype”. 1921. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/140Aarhus
Fransk kaminur af porcelæn, top prydet med rytter. Antageligt Jacob Petit. 19. årh.s første halvdel. H. 38.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/141Aarhus
Lille let bådformet stridsøkse af bjergart. L. 14.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/142Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Marine med hollandsk kuf for sejl ved kysten. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/144Aarhus
Barok håndlygte af patineret messing, front og sider med glas, gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 34. B. 16.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/145Lyngby
Johannes Larsen: “Lærken”. I. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/146Aarhus
Miniature chatol af mahogni, front med to skuffer hvorunder låge, øverst med hylder. 20. årh. H. 65. B. 43. D. 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/148Aarhus
Maske af udskåret og pigmenteret træ. Lega. D.R. Congo. 20. årh. H. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/149Aarhus
Jens Julius Emanuel Madsen Visnek (Wiesneck): Interiør med en pige. Sign. Olie på plade. 100 x 94.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/150Lyngby
'Seven'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Morgan Freeman (f. 1937).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/151Glostrup
Needle point tæppe i grønlige nuancer, gentagelsesmønster blomster, bladværk, frugter og dyremotiver. 20/21 årh. 252 x 358.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/152Glostrup
To keshan tæpper, Persien. Begge med gentagelsesmønster med rosetter og bladværk. Ca. 1960. Blå byund. 134 x 202. Rød bund.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/153Glostrup
En samling på 8 Persiske tæpper. Bidjar. Baktiari. Sarouk. Keshan. Isfahan. Gorivan/Heriz. Bidjar. Keshan. Ca. 1950-1960.(8)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/154Glostrup
Kinesisk tæppe udført i klassisk persisk Tabriz medaljondesign. Pæn kvalitet. 21. årh. 312 x 260.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/155Glostrup
Signeret keshan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund. Signeret: Keshan Ehsani. Ca. 1960. 218 x 132.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/156Glostrup
Nain tæppe, Persien. Medaljondesign på lyseblå bund. Konturer med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 111 x 196.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/157Glostrup
To persiske tæpper. Tabriz Haji jalili. 131 x 158. Samt kirman figural forligger. 82 x 53. Begge 20. årh.s første halvdel.(2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/158Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomster og bladværk. Knyttet med korkuld på silkekæde. Flot kvalitet. 20. årh.s midte. 163 x 104.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/159Glostrup
To Kinesisk Tao Paotæpper. Stiliseret medaljondesign. 186 x 127. Sjældent landskabsmotiv omgivet af bi-bort med kinesiske tegn. 160 x 179. Begge. Ca. 1940-1950.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/160Glostrup
Panderma tæppe, Tyrkiet. Nichedesign med blomstervase. Ca. 1940. 187 x 125.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/161Glostrup
Suzani broderi, Nurata district, Uzbekistan. Udført i 1800 tals stil. Silkebroderi på bomuldsbund. 21. årh. 208 x 139.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/162Glostrup
Fire Nain tæpper, Persien. Alle med medaljondesign. 21. årh. 193 x 113. 260 x 160. 245 x 158. 124 x 183.(4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/163Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign. Flot og fast kvalitet. 21. årh. 298 x 200.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/164Glostrup
Signeret silke- og metaltrådstæppe i klassisk Hereke stil med medaljondesign. Kina, 21. årh. 250 x 153.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2442/165Glostrup
Signeret silke- og metaltrådstæppe i klassisk Tyrkisk Hereke stil med niche og blomstervase. Kina, 21. årh. 180 x 122.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/166Glostrup
Silke- og metaltrådstæppe i klassisk Hereke stil med niche og blomstervase. Kina, 21. årh. 90 x 153.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/167Glostrup
To monogram signeret helsilke Hereke figural forliggere, Tyrkiet. Ca. år 2000. 47 x 74. 47 x 64.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/169Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/170Lyngby
Malthe Engelsted: Interiør med en siddende mand og en kvinde stående ved et bord. Sign. M.E. 1885. Olie på lærred monteret på lærred. Ca. 33 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/171Lyngby
Julius Paulsen: Afteninteriør med en mand siddende i sofaen. Sign. J. P. Olie på lærred. 33 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/172Lyngby
C. O. Zeuthen: Bjergparti med en brusende flod. Sign. Zeuthen 1864. Olie på papir. 28 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/173Lyngby
S. C. Bjulf: Skovserkoner sælger fisk en travl dag på Gl. Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 80 x 101.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/174Glostrup
Kirman tæppe, Persien. Central plakette med landskabsmotiver. Konturer med silkeluv. Ca. år 2000. 360 x 250.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/175Lyngby
Johannes Larsen: “Stenpikker”. 1920. Sign. monogram. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/176Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/177Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/178Lyngby
Carl Bille: Kystparti med optrukne sejlskibe ved Gilleleje. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 24,5 x 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/179Lyngby
Dansk maler, 19. årh.s slutning: Søparti med solskin. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/180Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/181Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/182Lyngby
Kinesisk garlic-head vase af porcelæn, dekoreret i farver med figurer, de otte udødelige. 20. årh. H. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/183Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af Kirstine af Thurø. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 59 x 84.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/184Lyngby
En samling overvejende danske blankvåben. (5)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/185Lyngby
E. Rasmussen Eilersen: Udsigt over en skovsø en sommerdag. Sign. monogram 1881. Olie på lærred. 47 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/186Lyngby
Johannes Larsen: “Svaner der letter i Fiil Sø”. 1927. Usigneret. Betegnet Prøvetryk. Træsnit på japanpapir. Lysmål 45 x 57,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: