2442/1Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en ung fyrste. Usigneret. Olie på lærred. 135 x 97.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2442/2Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rødlig bund med heratimønster. 20. årh. 335 x 246.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/3Lyngby
“Guld Vifte”. Dele af middagsservice af porcelæn, dekoreret i reliefmotiv med guldbort. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/4Aarhus
Carl Locher: Roligt aftenparti fra Skagen Søderstrand. Sign. Carl Locher, Skagen 1902. Olie på lærred. 39,5 x 56.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2442/5Glostrup
Choudor hovedtæppe, central Asien, Turkmenien. Gentagelsesmønster med Ertmen güls. Ca. 1860. 300 x 227.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/6Aarhus
"Musselmalet Riflet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Samt enkelte dele "Halvblonde". Royal Copenagen. (87)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2442/7Lyngby
Julius Paulsen: "Hvilende model". Sign. Jul. Paulsen 1915. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2442/8Aarhus
Louis XVI flisebord af delvist forgyldt og bemalet træ, plade ilagt 15 hollandske fliser. 18./19. årh. H. 77. L. 73. B. 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/9Lyngby
Kinesisk Dehua ware flaskevase, let cylindrisk med kort, smal og profileret hals. Sen Qing/20. årh. H. 25 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/10Aarhus
Laurits Tuxen: Skibe ud for Skagen i blæsende vejr. Sign. LT 1-8-1917. Olie på lærred. 36,5 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2442/11Glostrup
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign. 20. årh.s anden halvdel. 138 x 208.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/12Aarhus
"Blå Blomst svejfet". Dele af middags- og kaffeservie af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. (97)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/13Lyngby
Dansk maler, ca. 1800: Portræt af Ove Ramel Sehested. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 70 x 54.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2442/14Aarhus
Empire sekretær af mahogni, front med to skuffer samt midte med skriveklap. 19. årh. H. 130. B. 85,5. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/15Lyngby
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv, vaseformet, mester Johan Adolf Müller, borgerskab i Haderslev 1789. H. 8,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/17Lyngby
Daybed "Lit Empire" af mahogni med beslag af bronze, 19. årh.s begyndelse. Treca springmadras og sengetæppe medfølger. H. 93. L. 200. B. 92.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/18Aarhus
Stridsøkse af grønlig bjergart med konkav underside. Enkeltgravskultur type H. L. 12.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2442/19Lyngby
Otto Eduard Pippel: Fra et kirkeinteriør under en gudstjeneste. Sign. Otto Pippel. Olie på lærred. 87 x 72.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/20Aarhus
Isfahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster på lys bund. 20. årh. 360 x 235.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/21Lyngby
“Musselmalet” et par kandelabre af porcelæn. 13 og 1506. Royal Copenhagen. 1898–1923. H. 31/48 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/22Aarhus
Julius Paulsen: Halvnøgen kvinde. Sign. J. P. 1929. Olie på lærred. 87 x 68.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/23Lyngby
'Tric Trac' spillebord af frugttræ. Ca. 1820. H. 77. L. 88. B. 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/24Aarhus
Stridsøkse af bjergart med udsvajende nakke. Enkeltgravskultur type E. L. 12.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/25Lyngby
En stor patineret "Sølv"-ramme. 19. årh. H. 145 x 108 (udvendigt). 135 x 97 (indvendigt).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/26Aarhus
Nutaraluk Uilia Iyaituk: Figur af fedtsten i form af isbjørn. Sign. Nutaraaluk, C 94. H. 26. L. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/27Lyngby
Stort Meissen middagsservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Tyskland, 1860'erne. (55)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2442/28Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Havneparti med et britisk linieskib. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/29Lyngby
Engelsk Regency toiletbord af mahogni i 'Gillows of Lancaster' stil. Ca. 1815. H. 83. L. 106. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/30Aarhus
"Kærlighedgruppe". Figurgruppe af porcelæn. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 24.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/31Lyngby
Jean-Etienne Liotard, stil, 18. årh.: Portræt af Kejserinde Maria Theresia i brokadekjole og hermelinsforet kåbe. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 54,5 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/32Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/33Aarhus
Tapkølleformet økse af bjergart med let skråtstillet fortykning midt på. L. 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/34Aarhus
Hans Smidth: Landskab med skræpper, i baggrunden et kirketårn. Sign. Hans Smidth. Olie på malepap. 22 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/35Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/36Aarhus
Krucifiks af bemalet tin. 18. årh. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/37Lyngby
Viggo Pedersen: Månelys over et landskab. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/38Aarhus
Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ og gesso. 18. årh. H. 135. B. 73.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/39Lyngby
Fransk cameo glas vase, Legras Mont Joye Saint Denis, Paris ca. 1900, med dansk montering af sølv, A. Dragsted. H. 15,5 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/40Aarhus
Hans Smidth: Hedelandskab med piger på vej til skole. Sign. H. Smidth. Olie på lærred. 26,5 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/41Lyngby
Oval engelsk bakke i Sheraton stil af mahogni indlagt med lyst træ, senere underdel. England, ca. 1800 samt stol. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/42Aarhus
Fem kinesiske snusflasker af hhv. glas, porcelæn og stenart. 20.-21. årh. H. 7-10. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2442/43Lyngby
Edvard Petersen: "Aften ved Fænø". Usigneret. Dateret på blændrammen 1868. Olie på lærred. 34 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/44Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/45Lyngby
Johannes Hedegaard: 'Kejseren og nattergalen'. Figur af porcelæn. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/46Aarhus
Hans Smidth: Interiør med en kat siddende på stolen. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 29 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/47Lyngby
Charles X kaminur af forgyldt og patineret bronze, hvilende Naopleon. Frankrig, 19. årh.s begyndelse. H. 41. B. 30. D. 12
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/48Aarhus
Et par barok stager af tin, balusterformede stammer på ligeknækkede fodstykker. 18. årh. H. 19. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/49Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Køkkenbillede med en kat på et bord med fisk, kød og fuglevildt. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 96 x 107.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/50Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/51Lyngby
Russisk bælte af sølv, kaukasisk kossak-stil med niello-arbejde. Skt. Petersborg 1896-1908. Vægt 126 g. L. 90 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/52Aarhus
Fritz Syberg: Landskab med udsigt til en mindre vandhul. Sign. Tusch og akvarel på papir. Lysmål 47 x 62.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/53Lyngby
Engelsk partners desk af mahogni, plade med gyldentrykt læder, hver side med skuffer. 19. årh.s begyndelse. H. 77. L. 169. B. 83.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2442/54Aarhus
"Musselmalet Riflet og Halvblonde". Samling kaffe- og serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (56)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/55Lyngby
Robert Watson: Bjerggeder. Sign. R. Watson 1897. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/56Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/57Lyngby
Tysk empire lågskål samt Georg III skål af sterlingsølv. Vægt 1048 g. H. 11,5 og 14 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/58Aarhus
Constantin Hansen: Fløjtespillende hyrde. Usigneret. Blyant og vandfarve på lærred. 25 x 19.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/59Lyngby
Maria Threresia lysekrone. Østrig, ca. 1900. H. 115. Diam. 110.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/60Aarhus
"Musselmalet Halvblonde og Riflet". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (83)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/61Lyngby
Kristian Zahrtmann: "Portræt af Frk. Bodil Z. siddende". Sign. monogram 1888. Sortkridt på papir. Lysmål 38 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/62Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud: