2442/247Lyngby
Dansk officerssabel M/1950 i skede med bærepose og porte epee. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/248Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af figurkomposition. Usigneret. Blyant og blæk på papir. Lysmål 13 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/249Aarhus
I. H. Brandt: "Sommerdag paa Skovsti, Ørholm". Sign. I. H. Brandt 1908. Olie på lærred. 49 x 72.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/250Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/251Lyngby
Dansk militær velbevaret madspand/feltkedel i kobber med låg - begge stemplet IR. 3 C. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/252Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Marine med dansk tomastet skonnert. Sign. Gouache på papir. Bladstørrelse 19 x 28.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/253Lyngby
Barokform lågdåse af sølv, Aage Steffensen, København 1928. Vægt 244 g. L. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/254Lyngby
Sæt på fire Augustenborg stager af tin. 20. årh. H. 21,5 cm. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/255Lyngby
Tysk kaffe- og teservice af sølv med sukkerskål og flødekande af sølv, dansk importstempling 1929. Vægt 1579 g. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/256Lyngby
Tre figurer af porcelæn. Meissen og Samson. 19. årh.s anden halvdel. H. 14 og 24 cm. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/257Lyngby
Kai Nielsen: 'Druehøsten'. Figur af udekoreret porcelæn. B&G. H. 22 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/258Lyngby
13 Berlinois rødvinsglas og 8 Berlinois rhinskvinglas uden slibning. Holmegaard. (21)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/259Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/260Lyngby
Fem kandisskåle af glas, med montering af sølv, sølvplet og messing, 19-20. årh. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/261Glostrup
Tyrkisk Smyrna tæppe. Gentagelsesmønster med forbundne rosetter og palmetter. Ca. 1940-1950. 449 x 360.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/262Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 56 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/263Aarhus
Carl Locher, efter: Marine med to fregatter i månelys og høj sø. Sign. Efter Carl Locher 1878. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/264Lyngby
Fiskeserveringsbestik af sølv, Heimbürger samt Evald Nielsen vinbakke og en lille skål. Vægt 499 g. (4)
Vurdering :
2442/265Aarhus
Japansk vase af patineret bronze, støbt i arkaisk stil med inskriptioner. Ca. 1900. H. 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/266Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/267Aarhus
Anna Nørbye: Opstilling med sommerbuket i vase. Sign. monogram 1888. Olie på træ. 27 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/268Lyngby
To engelske håndspejle med sølvmontering, William Comyns & Sons, London 1906 Walker & Hall, Sheffield 1910. L. 27 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/269Lyngby
Samling servietringe, dåser mv. af sølv. Samt 'Saksisk' ostehøvl og tarteletspade. (30)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/270Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/271Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Seks dyremotiver. Sign. Oliekridt, akvarel og tusch på papir. Lysmål 18 x 32-33 x 46. (6)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/272Aarhus
Carl V. Meyer: "Vennen præsenteres". Sign. Carl V. Meyer 1909-1910. Olie på lærred. 125 x 150.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/273Aarhus
Carl V. Meyer: "Lille Bror faar Die". Sign. Carl V. Meyer 96-98. Olie på lærred. 154 x 128.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/274Lyngby
Tre kinesiske ferskenskåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Republik. L. 25,5 - 28,5 cm. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/275Lyngby
'Star Wars'. Signeret farvepromoveringsfotografi af den amerikanske skuespiller Harrison Ford (f. 1942).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/276Aarhus
Fransk bordlampe af forgyldt bronze, rigt ståbt med bladværk. 19. århs. slutning. H. eksl. montering 50.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/277Aarhus
Fransk bordlampe af delvist forgyldt bronze. Charles Xs form, 19. århs. slutning. H. eksl. montering 48.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/278Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/279Aarhus
Valdemar Magaard: "En gammel skipper" Sign. V.M, 1925. Olie på lærred. 26 x 30
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/280Lyngby
'Top Gun'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Tom Cruise (f. 1962).
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/281Glostrup
Yomut nomade asmalyk(kameldekoration), Turkmenien. Klassisk eksemplar. 20. årh.s første halvdel. B. 113.H. 100 Inkl. kvaster.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/282Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/283Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/284Lyngby
Kinesisk lampe af rødt lak. Mærket Qianlong ca. 1900. H. ekskl. montering 47 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/285Lyngby
Vinkøler af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld med våbenskjold. Samson, 19. årh.s anden halvdel. H. 21,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/287Glostrup
Signeret helsilke Qum tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 145 x 101.
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
2442/288Glostrup
Tre orientalske nomadetasker/opbevaringsposer. 131 x 71. 125 x 79. 29 x 72.(3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/289Aarhus
Johannes Larsen: "To sortspætter". 1921. Sign. monogram. Træsnit. Lysmål 12,5 x 12,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/290Aarhus
"Trembleuse" kop med låg og underkop af porcelæn, dekoreret med figurscener. Ca. 1900.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/291Lyngby
Russisk kratervase af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund. 19. årh. H. 14,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/292Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/293Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/294Lyngby
To kinesiske vaser, cylindriske, dekorerede i emaljefarver. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 27 og 27,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/295Lyngby
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/296Lyngby
Tre danske fodfolksabler. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/297Lyngby
Svensk entrebil M/1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/298Lyngby
To sabler og en hirschfænger. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/299Lyngby
'The Outlaw Josey Wales'. Signeret farvestillfotografi af den amerikanske skuespiller Clint Eastwood (f. 1930).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/300Lyngby
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/301Aarhus
C. F. Aagaard: Lysning mellem træer i Dyrehaven, udsigt over Øresund. Sign. Olie på lærred. 56 x 83.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/302Aarhus
Harald Pryn: Landskab fra Sejs hede Skovbjerg. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 38 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/303Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/304Aarhus
Wolmer Zier: Kystparti fra Løkken. Sign. W. Zier, 1964. Olie på lærred. 45 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/305Aarhus
Holger Lübbers: Chalup på vej til Trekroner. H. Lübber 1901. Olie på lærred. 35 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/306Aarhus
S. C. Bjulf: Havneparti. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 37 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/307Aarhus
Poul Friis Nybo: Kystparti med brydende bølger. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/308Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/309Aarhus
C. Hornung-Jensen: Portræt af hesten "Bonnie". Sign. C. Hornung-Jensen 1947. Olie på lærred. 68 x 93.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: